Yurtdışında Ziraat Mühendisi Olarak Çalışmak

1

Yurtdışında Ziraat Mühendisi Olarak Çalışmak

Ziraat mühendisleri tarım ve hayvancılık alanı ile ilgili olarak çiftçilere tarım ve hayvancılığın nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi veren kişilerdir.

yurtdisinda ziraat muhendisi olarak calismak
yurtdisinda ziraat muhendisi olarak calismak

Öğrenciler mezun olduktan sonra, yurtdışında çalışma fırsatlarını araştırıyorlar. Yurt dışında çalışmanın pek çok avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır. Bu yüzden yurtdışına gidilmeden önce mutlaka çok iyi araştırma yapılması gerekmektedir. Öncelikle hangi ülkeye gitmek istediğinizi belirlemelisiniz. Hangi ülkeye gideceğinizi belirledikten sonra gideceğiniz ülkenin dilini temel oranda öğrenmeniz gerekmektedir. En azından kendinizi ifade edecek kadar öğrenmelisiniz. Bunun dışında İngilizceniz de mutlaka olsun size avantaj sağlayacaktır. Bunlar dışında çalışmaya başlamadan önce gideceğiniz ülkede öncelikle stajyer olarak da çalışmaya başlayabilirsiniz. Stajyer olarak çalışmaya başlamak size avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışında Ziraat Mühendisi olarak Çalışabilmek İçin Nereye Başvurulmalı

Ziraat mühendisleri tarım ile ilgili teknik bilgiye sahip olan kişilerdir. İşleri tarım alanında çiftçilere tarım ile ilgili teknik bilgiler vererek üretim sağlamaktır. Bu yüzden yurtdışında ziraat mühendisliği yapmak istiyorsanız eğer işinizde tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer yeni mezunsanız ve iş tecrübeniz yok ise yurt dışında ziraat mühendisi olarak çalışmaya değil, stajyer olarak çalışmaya gitmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Çoğu ülke stajyer olarak çalışma iznini 1 yıla kadar uzatabilmektedir. Yurt dışında ziraat mühendisi olarak çalışabilmeniz için öncelikle çalışmak istediğiniz ülkeyi ve firmayı seçmelisiniz. Daha sonra dijital platformlardan firma ile iletişime geçerek başvuru sağlayabilirsiniz.

İçin Başvurular Nasıl Yapılmalı

Yurt dışında mühendis olarak çalışmak için istediğiniz Firmayı belirledikten sonra cv oluşturmanız gerekmektedir. Cv’nizin uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira çok uzun olan cv’ler genelde şirket tarafından okunmamaktadır. Bu tarz ayrıntıları dikkate alarak kısa ve öz bir biçimde bir cv oluşturmanız yeterlidir. Mutlaka dijital platformlarda kendinizi tanıtın. Örneğin tarzı bir platformda hesap oluşturup cv’nizi yükleyebilirsiniz. Yurt dışındaki şirketler genellikle bu tarzdaki platformlardan çalışan seçmektedirler. Bu aşamaları tamamladıktan sonra çalışmak istediğiniz şirkete cv’nizi yollayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Skyp kullanarak da online bir şekilde görüşme sağlayabilirsiniz.

Yurtdışında Ziraat Mühendislerine Çalışma İmkânı Veren Ülkeler

Ziraat mühendisleri tarım alanında çalışacakları için tarımın en sık yapıldığı ve tarım alanlarının en çok bulunduğu ülkeler en çok çalışma fırsatı barındıran ülkelerdir. Bu bağlamda siz bir yerde çalışmaya başlamadan önce mutlaka tarım alanındaki çalışmaların en çok yapıldığı ülkeleri inceleyin. Daha sonra da kendinize en uygun olan ülkeyi seçin. Tarım alanı en yüksek olan ülkeleri çoktan aza doğru sıralayalım.

 • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
 • Hindistan
 • Rusya
 • Çin
 • Brezilya
 • Avustralya
 • Kanada
 • Nijerya
 • Ukrayna
 • Arjantin
 • Meksika
 • Endonezya
 • Kazakistan
 • Türkiye
 • Pakistan
Çalışmak İstenen Şirket Neye Göre Belirlenmeli

Yurtdışında ziraat mühendisliği yapmaya karar verdiyseniz eğer, öncelikle çalışmak istediğiniz şirketi belirlemeniz gerekmektedir. Çalışacağınız şirketin artılarını ve eksilerini büyük bir dikkatle incelemelisiniz. Başvuracağınız şirketin çalışma şartları nelerdir, çalışma ortamı size uygun mu gibi özellikleri mutlaka araştırmalısınız. Eğer şirket size uygun ise hemen için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Öncelikle şirket ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Dijital platformlar aracılığı ile kolayca şirketle iletişime geçerek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. İşe kabul edildiğiniz taktirde de gerekli izinleri alıp, evrakları da tamamlayarak hemen yeni işinize doğru yola çıkabilirsiniz. Yurt dışında çalışmaya başlamadan önce süreci iyi bir şekilde takip etmeli ve hazırlıklarınızı eksiksiz tamamlamalısınız. Eğer bu süreci dikkat ile yönetebilirseniz yurt dışında çok iyi iş fırsatları yakalayabilirsiniz.


1 yorum
 1. kenan diyor

  Merhaba yüzme havuz u ve su arıtma sistemlerinde ustayım.. sıhhı tesisat ustasıyım pprc ve pvs tesiisat yapmakyım nasıl baş vuruyoruz ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.