Yurtdışında Ücretsiz Yüksek Lisans

0

Yurtdışında Ücretsiz Yüksek Lisans

Yurtdışında ücretsiz olarak yüksek lisans yapma şansı yakalamak istiyorsanız, başvuruda bulunabileceğiniz burslara gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye’deki birçok öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktorlara eğitimlerini tamamlamak için yurtdışına çıkmaktadır. Ülkemizde birçok öğrencinin hayali, yurtdışında eğitimini tamamlamaktır. Bundan dolayı öğrenciler, çeşitli programa başvurmakta ve yurtdışında burs imkanlarını araştırmaktadır. Yurtdışında ücretli ve sınavsız olarak eğitim gören birçok Türkiye vatandaşı bulunmasına karşın ücretsiz eğitim gören öğrencilerde bulunmaktadır. Çeşitli burslar ve programlarla ücretsiz olarak yurtdışında eğitim görebilirsiniz.

Özellikle yurtdışında yüksek lisans yapmak, lisans eğitimini tamamlamış olan her öğrencinin hayalidir. Fakat birçok öğrenci adım atmak için yeterli cesareti gösteremezken birçoğu da başvurabileceği programların ve yararlanabileceği avantajların farkında değildir. Yurtdışında yüksek lisans eğitiminizi tamamlamak için belirli programlara başvurarak, bunlara katılmayı hak kazanırsanız yüksek lisans yapmak için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır. Bunun için lisans eğitiminizi örgün ya da uzaktan eğitim fark etmeksizin herhangi bir üniversiteden tamamlamış olmanız aranın öncelikli kriterdir.

yurtdisinda ucretsiz yuksek lisans
yurtdisinda ucretsiz yuksek lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Yararlanabileceğiniz Burslar

Yurtdışında ücretsiz yüksek lisans yapabilmek için yararlanacağınız bursların başında İsveç enstitüsü bursu gelmektedir. Her yıl ortalama 10-15 öğrenciye verilen bu bursa, genellikle sosyal bilimler alanında çalışan öğrenciler kabul edilmektedir. Bu burs bir yıl süreyle verilmektedir. Bu bir yıl sonunda öğrencinin yeterli başarı düzeyini sağlaması durumunda ikinci yıl da burslu okuma imkanına sahip olabilir. Başarı gösteremeyen öğrenciler, ikinci senelerinde bu burstan yararlanamazlar.

Her yıl ortalama 40 kişiye Almanya’da yüksek lisans eğitimi almaları için verilen DAAD/TEV bursu, öğrencilerin yararlanabilecekleri burslar arasında yer almaktadır. Birçok bölümde eğitim almak için başvuruda bulunabileceğiniz burs, 2 yıl süreyle verilmektedir. Aynı zamanda size bu bursla birlikte vize başvurusu ve ikamet gibi konularda da kolaylık sağlanacaktır. Birçok avantaj sağlayan burs ile birlikte aylık giderleriniz, kira desteğiniz karşılanır. Aynı zamanda ücretsiz olarak Almanca kursuna gitme şansı da yakalarsınız. Üniversitelerin talep etmiş olduğu katkı paylarını da bursunuz karşılayacaktır.

Almanya’da yüksek lisans için başvuruda bulunacaksanız, İngilizce ya da Almanca dillerinden birini akademik düzeyde bilmeniz gerekmektedir. Bu burstan yararlanmak için sizden istenilen evraklarla birlikte TEV’e başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra başvurunuzun onaylanması durumunda ücretsiz yüksek lisans başvurusu için mülakata davet edilirsiniz.

Ücretsiz Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında ücretsiz olarak yüksek lisans yapmak için başvuruda bulunacağınız burslardan biri Fullbright bursudur. ABD’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin yararlandıkları bursa katılmayı hak kazanmışsanız, iki yıllık eğitimden sonra ülkenize dönmeniz gerekir. Bursunuz yolculuk masraflarınızı ve aylık olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeydedir. Bununla birlikte bursun miktarı, ABD’de eğitim göreceğiniz şehre ve üniversiteye göre de değişmektedir. Burstan yararlanmak için not ortalamanızın iyi düzeyde olması ve ileri düzeyde İngilizce konuşmanız gerekmektedir. Başvuru zamanını kaçırmadan burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

Asistan bursları, Avrupa ve Amerika üniversitelerinde eğitim görmek isteye başarılı öğrencilerin faydalanabilecekleri bir burstur. Bu burstan yararlanabilmek için doğrudan üniversite ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Asistan olarak çalışacak ve yüksek lisansınızı asistan olarak tamamlayacaksınız. Böylece daha sonra doktora yapmak için şans elde etmiş olabilirsiniz. Bu burs kapsamında asistanlara maaş dahi ödenmektedir.

MEB- Yabancı hükümek bursları da yararlanabileceğiniz burslardan biridir. Bu burs için doğrudan MEB başvurusu yaparsınız. Dünyanın herhangi bir yerine gider ve yüksek lisansınızı ücretsiz olarak burada tamamlarsınız. Seçtiğiniz ülkeye göre alacağınız burs değişmektedir. Ücretsiz yüksek lisansbursu için başvuru zamanlarını kaçırmayınız.

Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları

Katar’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Katar’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.