Yurtdışında Sağlıkçı Olarak Çalışmak

1

Yurtdışında Sağlıkçı Olarak Çalışmak

 

Yurtdışında birçok ülke, sağılık personeli açık olduğundan dolayı başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden sağlık personeli ihraç etmektedir.

, birçok kişinin hayallerinden biridir. Her yıl Türkiye’den yüzbinlerce kişi yurtdışına çalışmak için gitmektedir. Türkiye’de sağlık sektöründe çalışan kişiler, yurtdışında genellikle ABD ve Avrupa ülkelerini tercih etmektedir. Sağlıkçı alımlarının yoğun olduğu ülkelerden birinde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Özellikle refah düzeyi yüksek olan ülkelerden birini seçerek, hem yurtdışında çalışabilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle sağlık çalışanlarının yurtdışında iş bulmaları çok kolay bir hale gelmiştir. Son yıllarda Türkiye’den yurtdışında birçok ülkeye sağlık personeli ithali söz konusudur. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde sağlık sektöründe çalışan açığı bulunduğundan dolayı, Türkiye’den birçok sağlık personeli yurtdışına çalışmak için gitmektedir. Bu avantajlardan hem yeni mezun olanlar hem de daha önce tecrübesi olan kişiler yararlanabilirler. Yurtdışında sağlıkçı olmak için alım şartları, başvurduğunuz ülkeye göre değişmektedir. Başvurduğunuz ülkeye göre dil yeterliliğinizi tamamlamanız gerekir. Örneğin Almanya için Almanca, İngiltere için yeterli düzeyde İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

yurtdisinda saglikci olarak calismak
yurtdisinda saglikci olarak calismak

Yurtdışına Sağlık Personeli Olarak Gitmek İçin Aranan Şartlar

Ülkemizde herhangi bir sağlık bölümünden mezun olanlar yurtdışında sağlıkçı olarak çalışmak için başvuruda bulunabilirler. Bununla birlikte bu kişilerin denklik alma şartları bulunmaktadır. Ancak denklik alındıktan sonra başvurdukları ülkede çalışmaya gidebilirler. Denklik işlemlerini hallederken bir yandan dil eğitiminiz yoksa dil eğitiminizi tamamlamanız oldukça önemlidir. Gideceğiniz ülkeye göre belirli dil sınavlarından geçmeniz şarttır.

Başvurunuzu yaptıktan sonra, dil öğrenmek için birkaç ayınız olacaktır. Bu süre içerisinden herhangi bir kurstan dil eğitimi için destek alabilirsiniz. Belirli bir seviyesine ulaştıktan sonra dil eğitiminizi gittiğiniz ülkede devam ettirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeye gittikten ve çalışmaya başladıktan sonra elde edebileceğiniz tüm haklardan aileniz de yararlanabilmektedir. Eşiniz ve çocuğunuz varsa onlarda sizin elde etmiş olduğunuz haklardan yararlanacaktır. Bu süreçlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini istiyorsanız, Uluslararası ile çalışabilirsiniz. Böylece işlemleriniz daha kısa bir sürede yürütülecektir. Tüm işlemler sürerken bir yandan pasaport işlemlerini halletmeniz gerekmektedir. Daha sonra kabul aşamasından sonra vize işlemleri için başvurabileceksiniz.

Yurtdışına Sağlıkçı Olarak Gidilebilecek Ülkeler

Yurtdışına sağlıkçı olarak gidebilmek için tercih edebileceğiniz birçok ülke vardır. Ülke seçimi yaparken, istihdam koşullarını dikkate almanızda yarar vardır. Bu alanda tercih edebileceğiniz refah seviyesi yüksek ülkelerin başında Avustralya gelmektedir. Eğer Avustralya’ya sağlıkçı olarak gitmek istiyorsanız, yıllık 56 bin dolar kazanabilirsiniz. Yeterli düzeyde İngilizce biliyorsanız, Avustralya’da sağlıkçı olmamak için herhangi bir engeliniz bulunmamaktadır.

İstihdamı yüksek olan ve sağlıkçı alımı yapan ülkelerden bir diğeri de Kanada’dır. hemşire olmak isteyenlerin tercih edebileceği önemli bir ülke olan Kanada, İngilizce bilmeniz yeterli olduğundan dolayı avantajlıdır. Ekstra hiçbir öğrenmenize gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte bir sağlıkçı Kanada’da yıllık 51 bin dolar kazanabilir.

Sağlık personeli açığı olan Avrupa ülkelerinden bir diğeri de İtalya’dır. Fakat İtalya’da çalışabilmek için yeterli düzeyde İtalyanca bilmeniz bunun için dil yeterlilik sınavlarına girmeniz ve başarılı olmanız gerekmektedir. Hemşirelere dünyanın en yüksek ücretini veren ülkelerden biri Lüksemburg’dur. Yıllık 60-125 bin dolar arasında kazanç elde edebileceğiniz Lüksemburg’a sağlıkçı olarak giderseniz iyi düzeyde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ülkemizden ise en çok sağlık personelleri Almanya’yı tercih etmektedir. Sürecin nispeten daha hızlı yürümesi aynı zamanda Almanya’da çok sayıda Türk bulunmasından dolayı en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Yurtdışında sağlık personeli olarak çalışmak için başvuruda bulunabilirsiniz.


1 yorum
  1. Kamber diyor

    Merhaba hayırlı günler dilerim ben kendim aşçıyım döner ve ızgara kebap ustasıyım Türkiye’den kebap ustası lazımmı Avrupa şampiyonası ülkenin farketmez bekarım 46 yaşında İzmir’de yaşıyorum hayırlı ğünler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.