Yurtdışında Okumak İçin Burs Nasıl Alınır

1

Yurtdışında Okumak İçin Burs Nasıl Alınır?

Hem güzel bir eğitim almak hem de ekonomik bir şekilde eğitim hayatını tamamlamak isteyen kişiler yurtdışında burslu okumayı istemektedir. Bunun için bilinmesi gereken bazı detaylar vardır.

yurtdisinda okumak icin burs nasil alinir
yurtdisinda okumak icin burs nasil alinir

Yurtdışında Burslu Eğitim Almak İçin

Yurtdışında burslu eğitim almak için dikkat edilmesi gereken detayları şu şekilde sıralamak mümkündür:

    Araştırma Yapmak

Yurtdışında burslu eğitim almak isteyen kişiler öncelikle araştırma yapmalıdır. Hangi ülkede burs şartları nedir, hangi üniversite kaç puan istemektedir bunların detaylarına inmek gerekmektedir. Her ülkenin farklı kriterleri mevcuttur.

Yurtdışında eğitim bursları üç gruba ayrılmaktadır. Bu üç grup ise ülkede hükümetin sunmuş olduğu burslar, özel üniversitelerin sunmuş olduğu burslar ve devlet üniversitelerinin sunmuş olduğu burslardır. Bu seçeneklerden hangisi düşünülüyorsa o seçeneğin kişilere sunmuş olduğu şartlar bilinmelidir.

    Erken Başvuru

Erken başvuru yapmak, yurtdışında burslu eğitim için çok önemli bir detaydır. Kişiler genellikle başvuru yapmakta geç kalmaktadır. Bu şekilde de tarihler kaçırılmakta ve maalesef yurtdışında burslu okuma imkânı bulunamamaktadır.

Üniversite kayıtları için bile genellikle 1 yıl önceden başvuru yapmak gerekiyorken, burs sırası bekleyen binler arasından sıyrılmak için erken başvuru şarttır. Tarihleri bir hatırlatıcıya kaydetmek ve takibini yapmak doğru bir davranış olacaktır.

    Kişilerin Kendini Tanıması

Yurtdışında verilen burslar, ekonomik açıdan düşük seviyede, başarı olarak yüksek seviyede olan kişilere verilmektedir. Öncelikle bu bilgi doğrultusunda ilerleyip, bu kritere uygun olup olunmadığının sorgulanması gerekmektedir. Elbette farklı şartlar da mevcuttur fakat burs verilmesinin genel mantığı bu şekildedir.

Kişilerin kendini tanıması, ilgi alanlarını çok iyi bilmesi, bursun getirdiği sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceği ve yurtdışında eğitime ne kadar adapte olabileceğini bilmesi ve bu doğrultuda ilerlemesi gerekmektedir.

    Üniversitelerden Bilgi Almak

Üniversitelerden bilgi almak neden gereklidir? Çünkü bu sene burs veren bir üniversite gelecek yıl burs vermeyecek olabilir. Burs verme gibi bir zorunlulukları yoktur. Ayrıca ekonomik olarak da bilgi almak gerekmektedir. Verilen burs miktarı kişiler için yeterli olacak mı ya da ekstra bir destek sağlanıyor mu bunların bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü sadece eğitim masrafları değil; konaklama, yeme içme gibi masraflarda söz konusu olacaktır.

    Başvuru Kriterlerini Bilmek

Yurtdışında eğitim bursu imkânı bulmak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Kişilerin rakiplerinden ayrılıp, başvuruya kabul edilmesi için kendisini ön plana çıkaracak bazı kriterleri olmalıdır. Bunlardan ilki tahmin edilebileceği gibi yeterli ve belgelenmiş bir yabancı dil, diğeri ise iyi bir not ortalamasıdır.

Yurtdışında burs için istenilen belgeler genellikle şu şekildedir fakat değişkenlik gösterebilmektedir:

  • Yaş sınırı
  • Üniversite diploması
  • Not ortalaması
  • Niyet mektubu, referans mektubu
  • Ve Yabancı dil olarak İngilizce sınavıdır.(TOEFL-IELTS sınavları)

Başvuru yapan kişiler kendilerini çok iyi şekilde tanıtmaya gayret göstermelidir. Daha önce katılmış olunan projeler varsa belirtilmeli, onur belgesi gibi belgeler mevcutsa sunulmalı ve deneyimler paylaşılmalıdır ki burslu okumak için kişilerin şansı artsın.

    Daha Çok Başvuru Daha Çok Şans

Daha çok başvuru daha çok şans anlamına gelmektedir. Tek bir yere başvuruda bulunup sonuç beklemek, yurtdışında burslu okumanın ihtimalini düşürecektir. Bu ihtimalleri arttırmak için farklı yerlere de başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca bu başvuruları lisans eğitiminin ilk yılında yapmak da mümkündür. Hem eğitim hayatı devam eder hem de burs için erkenden başvuruda bulunulmuş olunur.

    Vazgeçmemek

Yurtdışında okumak isteyen kişiler için en önemli madde vazgeçmemektir. İlk etapta başvuruda bulunulmuş ve kabul edilmemiş olunabilir. Fakat bu sadece başvurulan zaman ve başvurulan yer için geçerlidir.

Farklı üniversitelere de şans vermek gerekmektedir. Burslar her ne kadar sınırlı sayıda veriliyor olsa da başarılı öğrenciler için azımsanmayacak kadar burs imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca burssuz bir şekilde yurtdışında eğitim hayatına devam ederken, başarı seviyesini yükseltip, burslu okuma durumuna geçmenin de mümkün olduğu unutulmamalıdır.


1 yorum
  1. Hakan diyor

    Bende yurtdisinda üniversite okumak istiyorum. İnternet’e araştırma yaparken bu Web sitesine rastladım. Çok faydalı bilgiler mevcut. Benim gibi yurtdisinda eğitim almak isteyenlere tavsiye ediyoru. Sadece yurtdisi eğitimi olarak düşünmeyi. Güncel is fikirleri İnternetten para kazanma konusunda da güzel içeriklere sahip. Ayrıca bir çok ülke ile alakalı da Güncel bilgiler içeren bir Web sitesi. Cok faydalancaginizi düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.