Yurtdışında Mimar Olarak Çalışmak

0 14.045

  Yurtdışında Mimar Olarak Çalışmak

Yurtdışında nasıl mimar olunur sorusu gibi pek çok ilgili sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Türk lirasının her geçen gün değer kaybetmekte olduğu günümüzde, dövizin her geçen gün artmasından sonramaaşı yüksek olan mimarlık gibi meslek gruplarında yüksek maaşlara iş bulmak bir hayli zorlu bir durum haline gelmiştir. Bu durumun farkında olan mimarlar da yurtdışında mesleklerini icra edebilmek için önemli adımlar atmaktadırlar. Özellikle son dönemlerde yurtdışına yapılan beyin göçü kavramı daha sık duyulmaya başlanmıştır. Pek çok imar yaptıkları işlerin karşılığını döviz üzerinden almak istediklerinden dolayı pek çok farklı ülkede bu arayışlarına devam etmişlerdir.

Yurtdışında mimar olarak çalışmak isteyen insanlar özellikle Avrupa ülkeleri, ABD ve İngiltere’yi tercih etmektedirler. Bu sebeple de bu ülkelerde yapılan mimarlık çalışmalarının detaylarını sizler için hazırladık.

yurtdisinda mimar olarak calismak
yurtdisinda mimar olarak calismak

ABD’de Mimar Olarak Çalışmak

Ülkemizden Amerika’ya mimarlık mesleğini icra etmek için giden pek çok mimar bulunmaktadır. Amerika’da mimarlık alanında yapılan çalışmalar oldukça gelişmiş olduğundan dolayı, insanlar da bu ülkede mimarlık yapmak istemektedirler. Ayrıca Amerika’da çok fazla ulustan insan aynı çatı altında bulunduğundan dolayı, herhangi bir ayrımcılığa da uğramayan insanlar mimarlık alanında çok daha kolay bir şekilde iş bulabilmektedirler.

Amerika’da bulunan mimarlık firmaları insanları herhangi bir ayrıma sokmadan işe almaktadırlar. Ancak firmaların istedikleri bazı bilgisayar programları bulunmaktadır, adayların bu programlara hakim olmaları beklenmektedir.

Amerika’da mimar olmak isteyen insanların, firmaların genellikle maaşları yıllık olarak ödediklerini de bilmeleri gerekmektedir. Tabi ki arada istisnalar da bulunsa da mimarlık alanında genellikle maaş ödemeleri bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

İngiltere’de Mimar Olmak

İngiltere’deki mimarlık sistemi yakından incelendiği zaman Türkiye’deki sisteme göre aralarında belirli farkların olduğunu görmek de mümkün olmaktadır. Mimar olan insanların İngiltere’de ofis açmaları hiç kolay gerçekleşen bir eylem değildir. İngiltere’de Türkiye’den farklı olarak, mimarlık ofisi açmak isteyen insanlardan en az 4 yıl mimarlık ofisinde çalışma koşulu beklenilmektedir. Ayrıca bu 4 yıllık süre boyunca çalışmanın belgesinin de gerekli mercileri ulaştırılmaması mimarlık ofisi açmak için de bir engeldir.

İngiltere’de mimar olmak isteyen insanların mimarlık disiplinine hazır olmaları gerekmektedir. Öyle ki, İngiltere’de bulunan hemen hemen her mimarlık firması son derece disiplinli bir çalışma anlayışı ile hizmet vermektedirler. Sonuç olarak İngiltere’de mimar olarak çalışmak istiyorsanız, öncelikli olarak bu ülkenin kurallarına ve uyarılarına büyük önem vermeniz ve aynı zamanda yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya gayret göstermeniz gerekmektedir.

İngiltere’nin insanları genellikle soğuk insanlar olduklarından dolayı patronlar ve yöneticilerin soğuk yüzlerine alışmak bu ülkede iyi bir mimar olmak için oldukça gereklidir.

Avrupa’da Mimar Olmak

Avrupa, yurt dışında mimar olarak çalışmak isteyen insanlar için önemli bir seçenek olmaktadır. Bunun nedeni ise, pek çok büyük mimarlık firmasının bu bölgeye bağlı ülkelerde bulunmasıdır. Ancak yine de çalışma olanaklarından ve iş bulma zorluğundan kaynaklı olarak, Avrupa’da mimar olarak çalışmak çok fazla tercih edilen bir seçenek değildir.

Avrupa genelindeki ülkelerdeki sistemlere bakılacak olursa, mimarlık alanında üç boyutlu görselleştirme programlarına çok fazla önem verilmediği de görülmektedir.

Neden Yurtdışında Mimar Olarak Çalışılmalı?

Mimarlık yapan ancak ülkemizde gerekli karşılığı alamadığını düşünen insanların ilk seçenekleri yurt dışında bu mesleğe devam etmek olmaktadır. Bu nedenle de yurt dışında mimar olma konusu oldukça sık tartışılan ve araştırması yapılan bir konu olmaktadır. İnsanlar yurt dışında mimar olmanın onlara sağlayacakları avantajları da yakından takip etmektedirler. Mimarlık kolay bir meslek olmadığı için, bu mesleği layıkıyla yerine getiren insanların da hak ettikleri değeri almaları oldukça önemlidir. Özellikle yurt dışındaki bazı mimarlık firmaları bu konulara büyük önem verdiklerinden dolayı bünyelerinden çalışan mimarların hak ettikleri gelirleri almalarını istemektedirler.

Ülkemizden pek çok yeni mimar ya da tecrübeli mimarlar yurt dışında hak ettikleri değeri görebilmek için sıkı iş arayışlarına girişmektedirler. Yurt dışında iyi bir mimarlık firmasında çalışabilmek için de bazı şartları sağlamak gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.