Yurtdışında İngilizce Eğitim ve Çalışma 

1

Yurtdışında İngilizce Eğitim ve Çalışma 

ülkemizdeki klasik dil okullarıyla nitelik ve seviye bakımından kıyaslanmayacak şekilde farklıdır. Yurtdışında dil eğitimi almak yalnızca eğitim değil aynı zamanda yaşayarak dili öğrenmeyi sağlar.

Yurtdışında dil öğrenmek çok daha kısa bir süre içinde dil öğrenmeyi mümkün hale çektiğinden daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

yurtdisinda ingilizce egitim ve calisma
yurtdisinda ingilizce egitim ve calisma

Dil Eğitimi

Türkiye’de uzun bir zaman boyunca yabancı dil öğrenmek için yatırım yapmak yerine, Amerika veya Avrupa ülkelerinde daha kısa süre içinde kalıcı olarak yabancı dil öğrenmek mümkündür. Yurtdışında eğitim fiyatları ise kuruma ve bölgeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hatta aynı bölge içindeki dil okullarının sunmuş olduğu olanaklara bağlı olarakta fiyatlarda değişiklik söz konusu hale gelebilir. Her ülkede uygun fiyatlı dil okulları olduğu gibi, bunun aksine yüksek fiyatlarla eğitim sunmakta olan dil okulları da vardır.

İngiltere veya Amerika’da Dil Eğitimi Almak

İngiltere dil eğitimi için en fazla tercih edilen ülkelerin başındadır. İngiltere’de çok sayıda okul İngilizce dil eğitimi veriyor. İngiltere’de sayıca çok fazla okulun olması haliyle bir rekabet ortamı yaratmakta ve eğitim fiyatlarının daha çok düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenlerden kaynaklı olarak İngiltere’de çok daha uygun fiyatlar üzerinden dil eğitimi almak mümkün hale gelebilir. Londra, dil eğitimi almak için en fazla tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

Amerika ise yurtdışında İngilizce öğrenmek isteyenlerin yöneldiği diğer seçeneklerden biridir. Amerika’da uzun süreli eğitim programları uygun fiyatlı olup bu bakımdan diğer dil okullarına göre cazip gözükür. Bu ülkede de aylık beş yüz dolar ödeyerek dil eğitimi alabilir ve yeme-içme, konaklama gibi ek masrafları da düşünerek toplam olarak harcayacağınız tutar hakkında aklınızda bir rakam oluşturabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışma

çok sayıda avantaj sunan konulardan biridir. Eğer yabancı dil üzerinde daha ileri bir seviyeye gelmek veya o dil üzerine bir eğitim almak isterseniz iyi bir fırsattır. Tabi dil öğrenirken içinde bulunduğunuz kültürü deneyimlemek zorlayıcı gözükebilir. Türk vatandaşları diğer ülkelerde daha çok turizm ve yiyecek, içecek sektöründe çalışmayı tercih ediyor. Aynı zamanda yurtdışında üniversite eğitimi alan kişilerde okurken aynı zamanda garsonluk gibi işler yapıyor.  Her ülkenin iş fırsatları ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı ülkelerde inşaat, bilişim veya sağlık sektöründe büyük açıklar bulunduğundan dolayı yabancı işçilerde bu alanlarda rahatlıkla iş bulabilir.

Türk vatandaşları İngilizce konuşan ülke vatandaşları kadar avantajlı bir noktaya sahip olmasa da, yurtdışında yaşayan Türklerde ilgili bağlantılarla ihtiyaç duydukları işi bulabilir. Tabi işyerinin mutlaka sponsor olması ve çalışma izninin alınması şarttır. Eğer yurtdışına yeni bir dil öğrenmek için gidiyorsanız, bazı Avrupa ülkeleri üniversite öğrencilerine part-time çalışma imkanı sunuyor. Bu avantajdan yararlanmak isterseniz ülkeyi bu duruma bağlı olarak seçmenizde fayda vardır.

Yurtdışında İş Bulmak

isteyenlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri onlara sponsor olacak işveren bulamamaktır. Çalışabilmek için uygun vizenin olması gerekir. Uygun vizeniz olmadan çalışırsanız turist vizesiyle çalışmış sayılacağınızdan sınır dışı edilme ihtimaliniz bulunur. Bu nedenle yurtdışında çalışmak için yasal yollar üzerinden uygun vize bulmanız lazımdır.

Çok uluslu bir firmada çalışıyorsanız ve işinizdeki başarınızla artık kendinizi ispat etmiş durumdaysanız firmalar sizi çeşitli alanlarda değerlendirmek isteyebilir. Özellikle İngilizce bilginiz ileri seviyede bulunuyorsa bu durumda iş bulma ihtimaliniz biraz daha yüksek olacaktır. Eğer bir sektörde uzmanlaştıysanız, iyi derecede İngilizce bilgisine sahipseniz ve hesabınız bulunuyorsa bu durumda iş bulma konusunda fazla zorluk çekmezsiniz. Burada Dünyanın her ülkesinde binlerce farklı iş ilanı bulabilir, kendinize uygun olacak iş imkanını kolay şekilde keşfedebilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce kendinize iyi bir profil oluşturmanız ve önceki işverenlerinizden referans almanız iyi olacaktır. Bu sayede Yurtdışında iş bulma imkanını arttırırken bu süreci biraz daha kısa hale getirebilirsiniz.

 


1 yorum
  1. Geety diyor

    Nasıl başvuru yapabilirm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.