Yurtdışında İç Mimar Olarak Çalışma

0

Yurtdışında İç Mimar Olarak Çalışma

Eğer ülkelerin aradığı özelliklere ve kriterlere sahipseniz siz de yurt dışında iç mimar olarak çalışma imkânı bulabilirsiniz.

yurtdisinda ic mimar olarak calisma
yurtdisinda ic mimar olarak calisma

İç Mimarlık

İç mimarlık, mekanların estetik açısından daha iyi bir şekilde görünmesi için; tasarım, renk ve aydınlatma gibi dekoratif ögelerle işlevsel hale getiren meslek grubuna denmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden lisans mezunu olarak iç mimar unvanına sahip olunur. Ülkemizde çok fazla iç mimarlık bölümüne yönelik eğitim veren üniversiteler vardır. Üniversitelerin bu bölümlerinde mimarlık üzerine teknik, bilgisayar destekli tasarım, resim ve temel sanat eğitimi gibi eğitimler görülmektedir.

İç Mimarın Görevleri ve Nitelikleri Nelerdir?

İç mimarın en temel görevi;mekanların iç kısmının daha güzel ve daha estetik bir görüntüye ulaşmasını sağlamaktır. Yaşanılan her türlü iç mekânda tasarım yapabilirler. İç mimarlartasarım yaparken meslektaşlarıyla beraber iş birliği içerisinde olurlar. Müşterilerinin isteklerine saygı göstererek ve karşılıklı fikir alışverişi yaparak tasarımlarını yaparlar. İç mimarların tasarım sırasında bazı aşamaları vardır. Bunlardan ilki; öncelikle tasarım öncesinde derin araştırma yapıp tasarım sürecini oluşturma. İkinci olarak da; tasarımı yapılacak olan mekan için eşya araştırması yapma. Üçüncü aşama ise; müşterilerinin isteklerine yönelik mekân için kroki çizimi yapma. Dördüncü aşamada ise; tasarım sağlanacak ürünlerle ilgili kalite ve fiyat araştırması yapma ve son kısımda ise; alınan eşyalarla, çeşitli renklerle ve aksesuarlarla estetik ve fonksiyonel tasarımlar oluşturmadır.

Yurtdışında İç Mimar Olarak Çalışma

Eğer istiyorsanız iyi bir tecrübe ve dil bilmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Yurtdışındaki firmaların öncelikli olarak baktığı durum sizin ne kadar yetenekli olduğunuzdur. Yani yeni bir şeyler üretiyorsanız ve bunu çok iyi bir şekilde sunabiliyorsanız yurtdışındaki birçok ofiste rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bu kendinizi iyi bir şekilde iş verenlere kanıtlamanıza bağlıdır. Öncelikle her devlet, ülkesine iç mimar almak için çeşitli kriterler sunmaktadır. Bu kriterler genel olarak bilgisayar programları kullanma üzerinedir. En çok talep gören bilgisayar programları AutoCAD, Revit ve MS Office programlarıdır. Daha birçok iç mimarlık programları vardır. Tabii bunlar da yine ülkeden ülkeye göre değişim göstermektedir. Eğer istiyorsanız çalışma vizesi almak için başvuru yapabilirsin tabii gideceğiniz ülkeye vize gerekliyse.

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları

her meslekte olduğu gibi iç mimarlığa da çok büyük katkılar sağlar. Öncelikle mesleki açıdan farklı kültürlerle iç içe olmak sizlere farklı tasarım teknikleri ve farklı program yöntemlerini öğrenmenizi sağlamaktadır. Daha sonra yine en büyük avantajlardan biri olan dilin gelişimidir. İş hayatındaki en önemli şeylerden biri olan network ağınızı yurtdışında çalışarak geliştirebilirsiniz (Network: insanların iş hayatında birbirlerine yardımcı olmak amacıyla kurdukları arkadaşlık ilişkilerine denmektedir). Burada çalışarak bakış açınızı değiştirebilir ve eğitiminize katkı sağlayacak fırsatlar sağlayabilirsiniz. Yurtdışında çalıştıktan sonra eğer tekrardan ülkenize dönerseniz CV’nize önemli bir katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca çoğu ülkelerin gelişmiş olması ve ekonomik durumunun iyi olması sebebiyle maaş açısından da çok fazla avantajlı olursunuz.

Yurtdışında Çalışmanın Dezavantajları

Yurt dışında çalışmanın insanlara sağladığı avantajlar kadar bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan ilki ve bence en önemlisi aile özlemidir. özellikle ilk zamanlar sizlere yalnız hissettirebilir. Yeni bir hayat düzeni sizleri biraz zorlayabilir. Bir diğer konu ise eğer iç mimarlık yapacağınız ülkenin diplomasını almadıysanız kendinizi oradaki işverenlerinize kanıtlamanız biraz zorlayabilir ve oraya ait bazı eğitimleri tekrardan alma durumunda kalabilirsiniz. Eğer dil bilmiyorsanız işiniz çok zor olabilir. Çünkü çalışma hayatında insan ilişkileri çok önemlidir. Yine iklim farklılığı sizleri ruhsal anlamda etkileyebilir, yurtdışına gitmeden önce buna hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca yurtdışına çalışmaya gitmek için alacağınız vize, sizleri biraz zorlayabilir. Çünkü ülkeden ülkeye değişse de çalışma vizesi almak biraz zorlayıcıdır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.