Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışmak

0

Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışmak

Hemşireler sağlık alanında doktorlardan sonraki yetkili kişilerdir. Yurtdışında da kişiler hemşire olarak çalışabilmektedirler.

yurtdisinda hemsire olarak calismak
yurtdisinda hemsire olarak calismak

Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yurt dışında hemşire olarak çalışabilmek için bazı koşullar vardır. Kişiler bu koşulları yerine getirdiği taktirde yurtdışında hemşire olarak çalışabilirler. Örneğin Amerika’da hemşire olabilmek için öncelikle üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinde mezun olmalıdırlar ve meslekte en az 2 yıllık bir tecrübeye sahip olmalıdırlar. Bu şartı yerine getirdikten sonra dil öğrenmek gerekmektedir. Mesleki yeterlilik ve dil öğrenme koşulu yerine getirdikten sonra kişiler Amerika’da hemşire olmak için ilgili yerlere başvuru yapabilirler. Başvuru süreci için öncelikle Greencard’a başvuru yapılır. Eğer Greencard çıkarsa kişi Amerika’da hemşire olarak çalışmak için gerekli hazırlıkları yerine getirmeye başlayabilir.

Hemşireler Hangi Alanlarda Çalışır?

Üniversitelerin hemşirelik bölümünden mezun olan kişiler hemşire unvanını alır ve hemşire olarak çalışmaya başlayabilir. Hemşireler sağlık dalının pek çok alanında çalışma gösterebilir.

 • Sağlık ocağı
 • Dispanser
 • KETEM (kanser erken teşhis ve tarama merkezi)
 • Geçerli il ambulans servisi kontrol ve komuta servisi
 • Toplum sağlığı merkezleri
 • Okul sağlığı hemşireliği
 • Huzurevi hemşireliği
 • Evde bakım merkezleri
 • Yoğun bakım hemşiresi
 • Klinik birimler hemşiresi
 • Poliklinik hemşiresi
 • Acil

Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışma Koşulları

Kişiler yurtdışında hemşire olabilmek için öncelikle gideceği ülkeyi belirlemelidir. En çok tercih edilen ülkelerin başında ise Amerika ve Kanada gelmektedir. Bu ülkeler sağlık çalışanlarına sunduğu düğün çalışma koşulları ve yüksek maaşlar sayesinde sağlık alanında çalışanlar için tercih edilmektedir. Yurtdışında hemşire olmak için her ülke farklı koşullar sunmaktadır. Örneğin Amerika’da hemşire olabilmek için öncelikle Greencard başvurusu yapmalı veya bir referans aracılığı ile çalışma başvurusu yapmalısınız. Referans aracılığı ile başvuru yapma süreci uzun dürdüğünden kişiler genellikle Greencard ile başvuru yaparak Amerika’ya gitmeyi tercih etmektedirler. Greencard başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun olması gerekmektedir. Daha sonra İngilizce bilmeniz ve meslekte en az 2 yıllık bir tecrübeye sahip olmanız şartı aranır. Bu şartları yerine getirerek yurtdışında hemşire olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Süreci

Yurtdışında hemşire olarak çalışmaya karar verdikten sonra hangi ülkeye gideceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Hangi ülkeye gideceğinizi belirledikten sonra gitmek istediğiniz ülkenin hemşire olarak çalışmak isteyenlerden istediği koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle çalışmaya gideceğiniz ülkenin, sizin mezun olduğunuz üniversite ile denklik sağlaması lazımdır. Denklik sağlandığı taktirde üniversitenize giderek denklik belgesi alabilirsiniz. Daha sonra gitmek istediğiniz ülkenin dilini belirli bir seviyede öğrenerek dil sınavından geçerli bir not almalısınız. Notunuzu da aldıktan sonra artık resmi makamlara başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildikten sonra bir mesleki yeterlilik sınavına gireceksiniz. Eğer bu sınavdan da geçerli bir not alırsanız artık gideceğiniz ülkenin hastanelerinde çalışmak için başvuru yapabilirsiniz.

Amerika’da Hemşire Olarak Çalışmak

Kişilerin çalışmaya gitmek için en çok tercih ettiği ülkelerin başında Amerika gelmektedir. Amerika’da hemşire olan biri aylık ortalama 6 bin dolar maaş almaktadır. Bu da hemşire olan kişiler için büyük bir avantaj. Bu yüzden Amerika hemşire olanlar için tercih edilen bir ülkedir. Bunun dışında yurtdışında hemşirelerin çalışma şartlarıeyaletten eyalete değişiklik göstermektedir. Yurtdışında hemşire olarak çalışmak istiyorsanız eğer mesleki yeterlilik, bilgi, ve tecrübenizi en iyi seviyede tutmalısınız. Hemşirelikte istenilen yeterlilik ve seviyede olmanız size çalışma alanında büyük bir fayda sağlayacaktır. Amerika’da hemşire maaşları yıllık ortalama 72 bin TL civarındadır. Bu sayılara bakıldığında Amerika2da hemşire olarak çok rahat şekilde yaşayabilirsiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.