Yurtdışında Freelance Çalışmak 

0 15.888

Yurtdışında Freelance Çalışmak 

İnternetten çalışmak artık çağımızın en cazip konularından biri haline gelmiş durumdadır.

Freelance çalışma şekli geleceğin çalışma stillerinden biri olarak kabul ediliyor. Serbest çalışan olarak tanımlanan freelance bir yere bağlı kalmadan çalışmayı amaçlayanların yöneldiği seçeneklerden biri olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

yurtdisinda freelance calismak
yurtdisinda freelance calismak

Freelance Çalışma Nedir?

Kendi işini kuran veya kendi işini kurmak isteyen kişiler için uygun olacak freelance iş tipi belli bir yere bağlı olmadan çalışmaya imkan tanıyor. Bu sayede evden veya kafeden istenilen zamanda çalışma mümkün hale gelirken, çalışanlar kendi çalışma saatlerini kendisi belirler. Freelance çalışma yöntemi belli bir projeye veya işe bağlı olarak yapılmakta olup, önemli olan alınan işin zamanında teslim edilmesidir. Bunun dışında çalışanlar günü diledikleri zaman geçirme hakkına sahip olup, mesaiye bağlı kalmadan çok daha rahat şartlar altında çalışma imkanı elde ediyor. Bu nedenle günümüzde büyük bir kitle bu çalışma yönteminde karar kılmayı tercih ediyor.

Freelance Yapılabilecek İşler

Ülkemizde genel olarak bilişim alanında freelance çalışma stili vardır. Ancak yurtdışında buna ek olarak çok farklı alanlarda freelance çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Çevirmenlik, senaristlik, yapımcılık, grafik tasarımı gibi onlarca iş imkanı freelance iş bulma platformlarında karşınıza çıkacaktır.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance çalışanlar günlük mesai saatini kendisi belirler. Yani sabah 10’da mesaiye başlasanız bile işe geç kaldığınız için size kızacak kimse yoktur. Aynı zamanda büyük şehirlerde trafik sıkıntısı çekme gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Bu sayede trafikte geçecek zamanda sizin yanınıza kar kalabilir. Genel olarak iş bazlı çalışma tipidir. Yani bir gün tatil yapıp ertesi gün çalışarak işi yetiştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Mekana bağlı olmayıp dilediğiniz her yerde elinizde bulunan işi yapıp teslim edebilirsiniz. Bu bakımdan gerek evinizden gerekse herhangi bir kafeden iş yaparak bunları teslim zamanına kadar yetiştirmeniz yeterli olacaktır. Yurtdışında da freelance çalışmak isteyenlerin karşısına pek çok farklı seçenek çıkmakta olup, kendi yeteneklerinize bağlı olarak bu iş fırsatları arasından dilediğinizi seçme hakkına sahipsiniz. Yurtdışında freelance çalışmak isteyenlerin incelemesi gereken freelance iş bulma platformları arasında bunlar yer alıyor. İşte düzenli kazanç elde etmeye neden olacak o platformlar:

Freelancer

Freelancer çalışmak isteyenlerin incelemesi gereken bu site binlerce iş imkanı sunmasıyla ön plana çıkıyor. Sunulan iş fikirleri arasından kendi yeteneklerinize uygun olanı seçerek başvuruda bulunabilir kazançlarınızı bu yoldan kısa süre içinde arttırabilirsiniz.

Upwork

Freelance çalışmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği platformlardan biri olan Upwork’un 1.5 milyonu gecik müşterisi bulunuyor. Kısa veya uzun vadeli freelance işlerin bulunabildiği bu platformda her türlü yeteneğe uygun iş bulmak mümkün hale geliyor. Upwork tecrübeli olmanın herhangi bir önemi olmadan dakikalar içinde kendinize uygun iş edinmenize yardımcı olacak platformlardan biridir.

Toptal

Bu platform daha çok alanında uzman olan kişilere hitap ediyor. Tecrübeli veya spesifik alanlarda yeteneğe sahip olan kişiler için daha uygun bir platformdur. Düşük ücretli ilanların yer almadığı bu sitede daha çok büyük projeler yüksek kazançlar üzerinden alınabiliyor.

99designs

Adından da anlaşılacağı üzere platform yalnızca tasarımcılara hitap eden seçeneklerden biri olarak ön plana çıkıyor. Eğer tasarım alanında yeteneklerinizi göstermek isterseniz bu siteyi tercih ederek yüksek kazançlı iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Geniş üye sayısı ve müşteri ağıyla dikkat çekici gözüken bu sitede kazançlarınızı düzenli hale getirme fırsatı imkanı elde edersiniz.

Freelance Writing Gigs

Yine aynı şekilde sektöre özel freelance iş platformları arasında bulunan Freelance writing gigs metin ve blog yazarlığı, yayıncılık, editörlük gibi farklı alanlarda iş bulmak isteyenler için uygun bir seçenek olarak ön plana çıkıyor. Bu alanda geniş bir iş potansiyeline sahip olan adres kendi müşteri portföyünüzü oluşturarak evden çıkmaya gerek kalmadan düzenli gelir elde etme imkanı sunmasıyla tanınıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.