Yurtdışında Evlilik ve Uzun Süreli Oturum Alma

0

Yurtdışında Evlilik ve Uzun Süreli Oturum Alma

Yurtdışına çıkmak her insanın hayalidir. Peki ya yurtdışında evlenerek sürekli oturma izni nasıl alınır? Yapmanız gerekenler bu yazımızda.

Yurtdışında evlenmek bazılarının en büyük hayalidir. Her insanın çokça hayali vardır. İyi bir yaşam kurmak, çok para kazanmak veya yurtdışına çıkmak gibi. Bu hayallerin bazıları mümkünken bazıları da gerçekleşme imkanının yanından geçmez. Fakat gerçekleşebilecek hayallerden birini ele alacak olursak o da yurtdışına çıkmak diyebiliriz. Yurtdışı, kimine göre turizm için gidilecek yerler arasında gelirken kimine göre de çalışma alanıdır.

yurtdisinda evlilik ve uzun sureli oturum alma
yurtdisinda evlilik ve uzun sureli oturum alma

Özellikle son yıllarda artan kur ve döviz oranlarıyla birlikte birçok insanın iş alanı yaratmak amacıyla baş vurduğu en keskin yollardan biridir. Yurt dışına çıkıp para kazanmak sonra bu parayla birlikte tekrar ülkeye geri dönebilmek birçok kişi tarafından düşünülse de kolay değil. Kolay bir yol varsa da orada uzun bir süre yaşamaktır.

Yurtdışında Yaşamak

Yurtdışında yaşam koşulları ülkeden ülkeye değişir. Eğer Kanada gibi refah seviyesi yüksek bir ülkede yaşamak isterseniz. O yerin ağır yükünü kaldırmanız gerekecektir dil bilmek, bir alanın uzmanı olmak gibi ardından çalıştığınız iş yerinde kendinizi göstermelisiniz. Ya da iyi bir geliriniz olmalı. Orada yaşamanın birçok yolu var. Tek yapmanız gereken oranın kültürel ve etimolojik yapısına adapte olmanız. Bunun yanı sıra oradaki insanlarla kaynaşabilmek de orada ki yaşamı kolaylaştırır.

Bu tür ülkelerde yaşayıp o ülkenin vatandaşıyla arkadaş olan hatta bir ilişki yürüten bile var, çoğunuz duymuşsunuzdur. Kimine göre sansasyonel bir olay gibi gelse de bu gerçeği kimse inkâr edemez. Hele ki son yıllarda artan teknolojiyle birlikte hiç kimse evlerinin duvarları arasında sıkışıp kalmıyor. Artık X noktasındaki bir yerden Y noktasında ki bir yere ulaşmanın kolaylığını yaşıyor. Bu da demek oluyor ki bir ülkenim vatandaşıyla diğer başka bir ülkenin vatandaşı dost, sırdaş ve hatta sevgili olabilir. Hatta ve hatta ilişkilerini bir üst noktaya taşıyıp evlenebilir.

Yurtdışında Evlilik

Yurtdışında evlilik için belli başlı şartların olduğu herkes için aşikar. Fakat bu şartlar öyle gözünüzü korkutacak cinsten değil, birkaç belge ve onayla bu mümkün.

Yurtdışında evleniyorsanız ve çiftlerden biri yabancı uyrukluysa evlenmek istediğiniz şehrin belediye binasına gidip başvuruda bulunmalısınız. Bunun için evlilik beyannamesi, apostilli doğum belgesi, sağlık raporu, dört adet vesikalık fotoğraf, ülkede resmi makamlarca onaylatılmış evlenme ehliyet belgesi ya da diğer adıyla bekarlık belgesi, ikametgah belgesi ve yabancı eşin pasaportu tercümesi ile birlikte gerekmektedir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra çiftler yabancı uyruklu olup o ülkenin vatandaşı değilse nüfus müdürlüklerine gidip başvuruda bulunması gerekiyor. Fakat çiftlerden birinin sadece yabancı ülke pasaportu varsa o zaman o şehrin belediyesinde nikah kıymak mümkün. Birçok ülkede bu sistem uygulanırken Almanya’da durum farklı. Almanya’da yabancı uyruklu biriyle evlenecekseniz. Hem çiftlerin hem de şahitlerin Almanca bilmesi gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlayan çiftlerden Türk olan Türkiye Nüfus Müdürlüğüne başvurarak evliliğin tecil işlemini yapması gerekir.

Yurtdışında Sürekli Oturma İzni

Yabancı ülkede evlendiniz. Ve evlendiğiniz ülkede yaşamak istiyorsunuz. O zaman orada oturma izni almak çok kolay. Eğer eşiniz o ülkenin vatandaşıysa ve sizde onunla yaşıyorsanız belli bir yıla kadar onunla yaşadığınızı taahhüt edip hem oturma izni alırsınız. Hem de vatandaşlık. Bunun yanı sıra evlilik dışında oturma izni veren ülkelerde vardır. Örneğin Almanya, Almanya’da oturma izni alabilmek için o ülkeye katkı sağlayacak bir işiniz olmalı. Ya da Yunanistan, Yunanistan da ise o ülkeden gayrimenkul almanız gerekir. Bunun yanı sıra bazı ülkelerde 40000 Euro gibi bir fiyatla oturma izni verirken bazı ülkelerde belli bir yıl sınırı koyarak o yıldan sonra oturma izni verebiliyor.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.