Yurtdışında En Çok Aranan Meslekler

1

Yurtdışında En Çok Aranan Meslekler

Eğitim hayatını yurtdışında gerçekleştirmek, hemen hemen her öğrenci tarafından hayal edilmektedir. Günümüzde ise, artık meslekler yönelimine doğru bu durum evrilmiştir.

meslekler, eğitim hayatı tamamlandıktan sonra gelecek kaygısı yaşamak istemeyen kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Yurtdışında okumak, yeni yerler görüp yeni insanlarla tanışmak ve genel kültürün gelişmesi gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Bunun yanında, eğitim alınan ülkenin dışında farklı yerleri görebilme olanağı da, bu hayalleri süsleyen durumlardandır.

Çoğu öğrencinin öğrenim hayatı tamamlandıktan sonra gelecek kaygısı yaşamak istememesi, alınacak eğitim ve tercih edilecek üniversitenin önemi de kat be kat arttırmaktadır. Kariyerlerine yurtdışında devam etmek isteyen öğrenciler tarafından ise, yurtdışında en çok aranan meslekler nelerdir ve kazançları ne şekildedir konularıdır.

Yurtdışında çalışacak olan kişilerin, yurtdışında en çok tercih edilen ve aranan meslekler listesi içerisinde yer alan iş kollarına bakarak, kariyer tercihleri yapmaları, daha başarılı bir kariyer deneyimini onlara sağlayacaktır. Yurtdışında en çok aranan meslekler şu şekildedir:

  • Mühendislik
  • Sağlık Sektörü
  • Yazılım
  • Web Tasarım ve Geliştirme
  • Digital Marketing
  • Şef & Aşçılık
yurtdisinda en cok aranan meslekler
yurtdisinda en cok aranan meslekler

Mühendislik

Mühendislik kariyeri, listesi içerisinde en başı çekmektedir. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi, günümüzde de popüleritesi en yüksek olan meslek dallarından biridir. Özellikle son dönemde petrol ve uzay mühendisliğinin yükselişe geçmesi, yurtdışında da bu alanda iş sahalarının artmasını sağlamıştır. Günümüzde petrol mühendisi olarak çalışan bir kişinin, yurtdışında kazandığı ücret yıllık bazda, 130,000$ civarındadır.

Sağlık Sektörü

Diş hekimliği, tıp, hemşirelik, eczacılık ve fizyoterapi gibi sağlık alanlarında yer alan meslek grupları, aranan meslekler arasında her zaman ihtiyaç duyulan iş dallarıdır. İngiltere, Avusturya, Almanya, Belçika, ABD ve Yeni Zelanda’da sağlık çalışanı ihtiyacı oldukça fazla sayıdadır. İhtiyaç fazla olduğundan dolayı da, bu duruma bağlı olarak elde ettikleri gelirleri de oldukça fazladır. Örnek olarak, yurtdışında çalışmakta olan bir cerrahın yıllık ortalama kazancı, en düşük olarak 107,000$’dan başlarken, cerrah kazançları 252,910$, anestezi uzmanlarının ise, 269,600$’dır.

Yazılım

Apple, IBM, Microsoft ve gibi şirketler, her zaman yeni yazılım mezunlarını kadrolarına eklemeyi düşünmektedirler. Özellikle yazılım alanından mezun olan kişilerin yurtdışında iş bulmaları çok zorlu değildir. platformlarda çalışan bir yazılım mühendisinin yıllık kazancı ise, 130,000$ civarındadır.

Web Tasarım ve Geliştirme

Günümüz dünyasında ABD’de yer alan üniversiteler, web tasarım ve geliştirme alanında zengin lisans programlarıyla öne çıkmaktadırlar. Silikon Vadisi ve ABD’de yer alan dünya çapındaki bilişim şirketlerinin varlığının da etkileriyle, ülkede yer alan üniversiteler içerisinde eğitim alan öğrenciler için, Web tasarım ve geliştirme sektörü, en çok kazanç sağlayabilecekleri alandır.

Web tasarım ve geliştirme alanında sağlanan kazançlar genel olarak ortalama, 80,000$ civarındadır. Bu miktar, Web tasarım ve geliştirme yapan kişilerin kariyerlerini sürdürdükleri yerlere göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak, Apple’da 130,000$, Google’da 120,000$ ve ’de 125,000$ civarındadır.

Digital Marketing

Aranan meslekler listesi içerisinde yer alan bir diğer meslek dalı ise, Digital Marketing’dir. Digital Marketing, bilinen adıyla dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama, son yıllar içerisinde gitgide büyüyen bir iş koludur. Özellikle öğrenciler için, teknoloji ve internet ağının gelişmesiyle arenada iş bulma imkanı da doğmuştur.

Dijital kanallar üzerinden etkili ve verimli reklam stratejilerinin oluşturulması, marka adına kampanyalar düzenleme ve marka bilinirliliğinin sağlanması gibi görevleri olan dijital pazarlamacıların, tüm dijital ve sosyal mecralar üzerinde etkin olması beklenmektedir. Son yıllarda oldukça popüler bir meslek haline gelen dijital pazarlamacılık, yurtdışında çalışacaklara 120,000$ civarında yıllık kazanç sağlamaktadır.

Şef & Aşçılık

Mutfak sanatları ve gastronomi bölümü, son dönemde öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bir meslek dalı olmuştur. Yeni Zelanda, İtalya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde, yüksek vasıflı aşçılara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında başarılı, gastronomi alanında kendini kanıtlamış şef ve aşçılara, dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Şef aşçıların yıllık bazda ortalama maaşları, 100,000$ civarındadır. Bu kadar yüksek bir yıllık gelir, gastronomi alanında çalışan kişileri cezbedici görünümdedir.

Yurtdışında aranan meslek dalları içerisinde yer alan bu 6 farklı meslek dalı içerisinde yer alıyorsanız, yurtdışında çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Katar’da İş Kurmak. Katar’da Ne İş Yapılır?

Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları

Katar’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

Katar’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri


1 yorum
  1. Seyithan diyor

    Demir dograma ustasıyım bende gelmek istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.