Yurtdışında Çocuk Parası Veren Ülkeler

0

Aile ve çocuk yardımı dünya genelinde yaygın bir hükümdür. Peki yurt dışında çocuk yardımı yapan ülkeler nelerdir.

yurtdisinda cocuk parasi veren ulkeler
yurtdisinda cocuk parasi veren ulkeler

Almanya

Yurt dışında çocuk parası veren ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Almanya devleti ilk ve ikinci doğan çocuk başına ayda 194 Euro ödüyor ve bu rakam üçüncü bir çocuk için 200 Euro’ya ve dördüncü için 225 Euro’ya çıkıyor.Bu, hane halkı gelirinden bağımsızdır, tek koşul, bir ebeveynin daimi ikamet yerinin Almanya’da olmasıdır.

İngiltere

Birleşik Krallık’ta, ilk doğan çocukları için tüm ebeveynlere verilen sabit oranlı haftalık bir ödeme vardır ve bu, 2018’de haftada 20.70 £ (23.16 €) tutarındadır. Bunu, çocuk 16 yaşına (veya tam zamanlı eğitim veya öğretimde kalırlarsa 20 yaşın altına) gelene kadar alırlar ve ebeveynleri haftada 13.70 £ çocuk parası alma hakkına sahip olan ek çocuklar ile birlikte alırlar.Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki ebeveynlerin, bazı koşullar yerine getirilmesi koşuluyla, çocukları onlarla yaşamadığı zamanlarda bu ödemeleri almaları mümkündür.Ebeveynlerden biri ulusal sigorta (vergi doğrudan maaştan alınır) ödemiş olmalıdır ve 1 Temmuz 2014’ten sonra Birleşik Krallık’a işsiz geldiyse, çocuk parası almadan önce üç ay boyunca çalışması gerekir.

İrlanda

Birleşik Krallık’ın komşusu benzer bir gelir testi olmayan sisteme sahiptir. 16 veya 18 yaşına kadar her çocuk için tam zamanlı eğitim, öğretimde kalırlarsa veya engelleri varsa ve kendilerini geçindiremezlerse aylık 140 € ‘luk sabit bir oran mevcuttur. Parayı alabilmek için ebeveynler veya vasiler, ikamet etme hakları ve ülkede bulunma süreleri gibi faktörleri dikkate alan “Mutat İkamet Koşullarını” karşılamalıdır.

Danimarka

Danimarka’da mali yardım, çocuğun yaşına dayalıdır ve yaşlandıkça azalır ve 17 yaşında durur. Ödemeler, her çeyrekte 4,506 kron (605 €) ile çeyrek başına 2,808 kron (377 €) arasında değişir.Avantajlar, alıcıların gelirine bağlıdır ve eğer ebeveynler yılda 765.800 krondan (102.730 €) fazla para kazanırsa, yardımların boyutu azalır.Danimarka çocuk parası konusunda en iyi ülkeler arasındadır.

Fransa

Fransa’daki ebeveynler, ikinci bebeklerinden başlayarak, test edilmemiş aylık çocuk parası alırlar. İki çocukları olduğunda 131,16 €, üç çocuk için 299,20 € ve sonraki her çocuk için ek olarak 168,04 € alıyorlar.Bir çocuğun doğumu (941,68 €) veya evlat edinilmesi (1,883,36 €) üzerine tek seferlik ödemeler, her ikisi de gelir testi olan ebeveynlere verilir.

ispanya

Bir bebek doğduğunda tek bir ödemede hibe alınır. Hibe aynı zamanda ailedeki çocuk sayısına da bağlıdır. İki çocuk için ödeme asgari ücretin dört katı, üç çocuk için sekiz katı ve dört veya daha fazla çocuk için 12 katıdır.Bu ödemeyi alabilmek için ebeveynlerden birinin İspanya’da daimi ikamet ediyor olması ve ülkede mutat ikametgahının olması gerekir, böylece yabancılar uygun olabilir.

Rusya

Rus ebeveynler, gelire ve ailenin konumuna bağlı olarak değiştirilebilen yaklaşık 453.000 ruble (5.850 €) tutarında “Anne Sermayesi” adı verilen bir ödeme alıyor.Bu yardım amaca dayalıdır ve eğitim, bebek bakıcılığı, kreş veya yaşam koşullarının iyileştirilmesi için harcanabilir.Ailenin yaşadığı bölgeye bağlı olarak, araçlarla test edilmiş, aylık hibeler de mevcuttur. Moskova’da ödemeler 20 € ile 200 € arasında değişiyor.Yabancılara çocuk parası hakkı yoktur, ancak devlet sağlık sigortaları varsa, çocuk doğduğunda bazı gelire dayalı yardımlar alabilirler.

Ukrayna

Ukrayna’daki ebeveynler her çocuk için 1.300 € alıyor ve ödemeler üç yıla yayılıyor ve yıla göre farklı miktarlara bölünüyor.Düşük gelire sahip bekar anneler için olanlar gibi, duruma bağlı başka yardımlar da mevcuttur.Ebeveynler, bir çalışan veya işveren olarak kayıtlı olmaları durumunda ödemeleri alabilirler.Yurt dışında çocuk parası almanın en avantajlı yolu Ukrayna’dadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.