Yurtdışında Çalışmak

0

Yurtdışına çıkma deneyimi elde etmek, yabancı dilinizi geliştirmek ve farklı kültürler tanımak istiyorsanız birçok programla yurtdışına çıkmak için başvurabilirsiniz.

Birçok insan içinde bulunduğu hayatın monotonluğundan sıkılıp yeni bir tecrübe için yurtdışınaçıkmayı hayal etmektedir. Kendinizi geliştirmek için önemli bir fırsat olan yurtdışına çıkma tecrübesi, birçok gencin hedefleri arasında yer almaktadır.

isteyenlerin faydalanabilecekleri birçok avantaj bulunmaktadır. Özellikle yurtdışında eğitim görmek istiyorsanız, yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka yurtdışında çalışma fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Elbette yurtdışında hem çalışmak hem yeni bir dil öğrenmek hem de farklı bir kültüre adapte olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zaman zaman zorlayıcı bir hal alabilir. Fakat zamanla ileri seviyede yabancı dil konuşmaya başladıktan sonra iş deneyiminizi de kazanırsanız, küresel çapta kendinizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle tecrübesi olan kişiler, birçok alanda ayrıcalık sahibi olmaktadır. Farklı kültürleri tanımak ve farklı kültürdeki insanlarla ilişki kurmak size birçok avantaj sağlayacaktır.

yurtdisinda calismak
yurtdisinda calismak

Yurtdışında Çalışabilecek Sektörler

Yurtdışına çıkan Türk vatandaşları genellikle Avrupa ülkelerini tercih etmekle birlikte en çok çalıştıkları iş kolu genellikle turizm ve yeme-içme sektörüdür. Yurtdışında özellikle öğrenciler genellikle garsonluk yapmaktadır. Elbette mesleki tecrübeleriniz ve dil bilginiz yapacağınız işi etkileyecektir. isteyen kişilerin ilgi alanlarına göre ve bulundukları ülkenin iş olanaklarına göre seçim yapabilirler. Sağlık sektörü, inşaat sektöre gibi iş alanları gitmiş olduğunuz ülkeye göre değişmektedir. İstihdam açığı olan ülkeleri tercih etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Yurtdışında yaşayan ve çalışan çok sayıda Türk bulunmaktadır. Türkiye vatandaşları, özellikle dil açısından genellikle İngilizce konuşan ülkelerin vatandaşları kadar avantaj sahibi olmasa bile dillerini geliştirdikten sonra birçok alanda iş bulma fırsatı bulunabilmektedir. Yurtdışına özellikle dilinizi geliştirmek için gidiyorsanız, part time iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Gideceğiniz ülkeyi buna göre seçerseniz oldukça avantajlı olursunuz.

Yurtdışında iş bulmak konusunda Au- Pair akla ilk gelen yöntemlerden biridir. Gittiğiniz ülkede bir ailenin yanında yaşayacak ve o ailenin hem çocukları ile ilgilenecek hem de ev işlerine yardımcı olacaksınız. Böylece içinde bulunduğunuz aile ile birlikte hem dil gelişiminizi tamamlayabilir hem içinde bulunduğunuz kültürü tanıyabilir hem de fırsatı yakalayabilirsiniz. Böylece hem deneyimi elde edebileceğiniz gibi hem farklı kültürlere adapte olarak kendinizi geliştirme fırsatı bulursunuz. Aynı zamanda iletişiminiz de kuvvetlenecektir.

Yurtdışında Çalışma Deneyimi

Yurtdışında çalışma deneyimi kazanmak isteyenlerin tercih edebilecekleri birçok yöntem bulunmaktadır. gençlik kamplarına katılarak günde yalnızca 3-5 saat çalışarak yurtdışında gönüllü olarak çalışabilirsiniz. 28 yaşına kadar gençler bu kamplardan yararlanabilirler. Çok uluslu gençler ile bir araya gelerek dilinizi geliştirebilir, farklı kültürleri tanıyabilirsiniz.

isteyenlerin yaşadığı sorunlardan biri çalışma izni konusunda yardımcı olabilecek bir işveren bulamamaktır. Yurt dışında çalışma izni alınması konusunda yardımcı olabilecek bir işveren bulmanız halinde, vize işlemleriniz kısa sürede yürütülecektir. Eğer yurtdışında devamlı olarak çalışmak istiyorsanız, turist vizesi almak yerine size sponsor olacak ve çalışma izni konusunda yardımcı olabilecek bir firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışmak için vize almak ülkeden ülkeye değişen bir durumdur. Bazı ülkelerde bu işlemler kısa sürede yapılsa da bazı ülkelerde daha zor bir süreçtir. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD çalışma izni konusunda başka ülkelerin vatandaşlarına kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı bu ülkelerden birini çalışmak için seçerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Yurtdışında çalışabilecek sektörler ile ilgili detaylı araştırma yaparak, gidebileceğiniz ülkeyi belirleyerek gerekli araştırmaları yapabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.