Yurtdışına Para Göndermek 

0
yurtdisina para gondermek
yurtdisina para gondermek

Yurtdışına Para Göndermek 

Yurt içi para transferi sürekli kullandığımız bir seçenek fakat yurt dışı para transferi denilince kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

para transferi hangi yollarla yapılır hiç merak ettiniz mi?  Para hayatımızın hemen hemen her alanında göze çarpan bir olgu. İnsanlar aldıkları hizmetleri, eşyaları parakarşılığında ödemeye başladılar. Paranın gerçekliği öyle bir hal almaya başladı ki sadece yurt içi değil yurt dışı alım ve satımlarında da para kullanılmaya başladı. Yani paranın olgusu sadece yerel değil evrensel bir hale büründü. İnsanlar parayla birlikte istediği her türlü hizmetielde edebilme hürriyetine sahip bunlarında yanı sıra parayı çevirebilme, doğru ve mantıklı harcamalar yapabilmesine yarayan bankalarişe koşuldu. Böylelikle paranın etkisi daha da arttı.

Bankacılık faaliyetleri paranın varlığıyla dönen bir işlevdir. Kısaca para olmasa banka olmaz. Banka olmasa da para doğru bir şekilde insandan insana aktarılmaz. Bunun için bankalar çeşitli aktarım şekilleri denedi. Bunlar yurt içinde insanların kullandığı seçeneklerken yurt dışında kullanılması ise insanlarda çekimser bir hal aldı. Bugün yurt dışına gidin ve yurt içinden bir arkadaşınızdan bir miktar para isteyin telefonu yüzünüze kapatması an meselesi. Çünkü o para gönderilirken kesilecek miktar, paranın geliş tarihi ya da paranın ülke döviziyle oranı insanların gözünü korkutan birkaç nedenden bazılarıdır. Bu nedenle yurt dışına para göndermenin bazı alternatifleri gün yüzüne çıkmaya başladı.

Yurt Dışına Para Göndermenin Zorlukları

Yurt içinde de olsa yurt dışında da olsa para göndermenin bir takım çeşitli zorlukları vardır. Bunu kimse inkar edemez. Yurt içinden örnek verirsek para göndermek için öncelikle gönderen ve alıcıların kullandığı hesap aynı bankadan olması gerekir zira bankalar tarafından belirlenen kesinti miktarı uygulanır. Böylece gönderilen paranın değeri azalmış olur. Bu doğrultuda vatandaşlar buna dikkat etmektedir. Yurt dışı içinde durum böyledir. Eğer yurt dışına para gönderiyorsanız öncelikle kesilecek büyük bir miktarı gözden çıkarın. Ardından gönderdiğini ülkenin döviz miktarı oranının belirleyeceği hasılatı göz önüne alın. Bunun dışında gönderdiğiniz bankanın kestiği miktarı göz önüne alın. Gördüğünüz gibi yurt dışına para göndermek zorlu ve uğraş gerektiren bir iş.

Yurt Dışına Kolay Bir Şekilde Para Gönderme

Yurt dışına kolay bir şekilde para gönderme herkesin merak ettiği bir konudur. Hangi bankaya gideceğim? Hangi EFT yöntemini kullanacağım? Gibi sorular herkesi meraklandıran ve merak ettiği sorulardan bazılarıdır. Bu doğrultuda sizlere birkaç seçenekler ve bazı girişimler sunacağız.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri

Türkiye’den yurt dışına para göndermenin en güvenilir yolu bankalar gibi görünse de bu maliyetli durumu yok edebilmek için bazı ekonomik yöntemler bulunmaktadır, bunlarr;

  1. Western Union ile Para Gönderme

Ülkemizde yıllardır kullanılan Western Union, yurt dışına para göndermek isteyen birçok kişinin tercih ettiği para gönderme yöntemidir. Fakat tek sorunu yüksek komisyon bedelleri kesilmektedir. Bunun için diğer alternatiflere yönelmesi daha doğru olur. Tek avantajı ise ülkemizde olan birçok banka ile anlaşmalıdır.

  1. Transferwise

Yurt dışına para göndermek için kullanılan en güzel ve en kullanışlı para gönderme yöntemi, bu yöntemle direk IBAN’ınızıgiriyorsunuz ve banka kartınızı sisteme kaydediyorsunuz. Böylece istediğiniz miktarda ve oranda paranızı çok küçük bir miktar komisyon kesintisiyle gönderebiliyorsunuz.

  1. Swift

Popüler bir yöntem olsa da tanımlı olan birkaç bankadan gerçekleştirilen bir yöntemdir. Hem gönderen banka hem de alıcı banka kesinti yapar.

  1. UPT

PTT tarafından ülkemizde faaliyete giren UPT ile çok düşük bir komisyon ücreti ile para transferi yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.