Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar

0

Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışına çıkmak için bazı belgeler temin edilmelidir. Bunlar hem ayrıldığınız ülke hem de gideceğiniz ülkeler açısından önemlidir. Peki yurtdışına çıkmak için gereken evraklar nelerdir?

Yurtdışına çıkma hayali her insanda var olan bir durumdur. İster turizm olsun ister çalışmak ister okumak için hangi amaçla olursa olsun bu hayal geçmişten günümüze kadar var oldu ve var olacaktır. Tabii bunun için bazı şartları karşılamak gerekiyor. Öyle herkes bir ülkeden diğer bir ülkeye elini kolunu sallayarak girebilseydi. O zaman ne gümrüklerin ne de o ülke güvenliğinin bir anlamı kalırdı.

Birçok ülke ülkesine giren çıkan insanı tanımak ve onun nereye gideceğini bilmek ister bunun nedeni hem ülkesinin güvenliğini korumak hem de gelen turistin güvenliğini sağlamak içindir. Çünkü hiç kimse karşısındakinin kim olduğunu bilemez. Buna şöyle örnek bir örnek verebiliriz. Bir ülke düşünün denetimsiz bir şekilde insanları ülkeye alır olsun. Kimin girdiği çıktığı belli olmayınca ne olur, suçlusu da suçsuzu da herkes o ülkeye doluşur. Böyle bir durumda olacakları size söyleyeyim kargaşa olur. İşte bazı ülkelerde hem bu kargaşayı önlemek hem de güvenliği sağlamak için bazı stratejiler gerçekleştirdi. Bunlar ya belli başlı kontroller ya da istenilen bazı evraklarla sağlanmaktadır.

yurtdisina cikmak icin gerekli evraklar
yurtdisina cikmak icin gerekli evraklar

Yurtdışına Çıkarken Gereken Bazı Evraklar

Her ülkenin girişinde bir kontrol noktası vardır. Buna dilimizde gümrük denir. Hele ki komşu ülkelerden birine geçiyorsanız bu gümrük kapılarından mutlaka geçersiniz. Ülkemiz komşularından Ermenistan dışında diğer komşularımızla gümrük kapısında herhangi bir sorun yaşanmasa da bazı ülkelerin gümrük girişinde çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Buna birçoğumuz şahit olmuştur. İşte bunun yaşanmaması için de belli başlı evrakları doğru ve düzenli bir şekilde temin etmek gerekir. Her ne olursa olsun bir ülkeye girişte sizin kim olduğunuzu gösterecek bu belgeler çok ama çok önemlidir. Bu belgelere baktığımızda;

 

Pasaport: Pasaport, birçok ülke için gerekli belgelerin ilk sırasında yer almaktadır. Türkiye eski usul pasaportları 2010 yılında kaldırıp yerine e-pasaport uygulaması getirdi. Bu uygulama ile hem güvenli hem de rahat bir şekilde pasaport alacaksınız bunun için yapmanız gereken anlaşmalı bankalara pasaport harç ücretini yatırmak. Harç ücretini yatırdıktan üç gün sonra pasaport elinize ulaşır. İki tür pasaport çeşidi vardır. Birincisi Umuma Mahsus Pasaport, ikincisi Hususi Pasaporttur. Hususi pasaportlar annesi veya babası devlet memuru olanlara verilir. Ve birçok ülkeye giriş çıkışlarda kolaylık sağlar. E-pasaportun bir diğer kolay tarafı tüm bilgilerinizin bir çip içinde saklı olmasıdır. Bu çip ile birçok bilgiye gideceğiniz ülkede pasaportunuzu kontrol eden güvenlik sizin kimlik bilgilerinize kolay bir şekilde erişebilir. Bunların yanı sıra eğer bir firmada çalışıyorsanız çalıştığınız iş yeriyle ilgili belge, öğrenci iseniz öğrenci belgesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsanız kurumun müdürünce almış olduğunuz ıslak imzalı belge ya da emekliyseniz emekli belgesi gereklidir.

Yurtdışı çıkış harç pulu: KKTC dışında bütün ülkelere girişte gereklidir. Havalimanlarında ya da sınır kapılarında çok cüzi bir miktara alınır. Özellikle kimlikle yapılan girişlerde gereken bir belgedir.

Seyahat Dokümanları: Sizin kim olduğunuzu nereye gidip nereyi gezeceğinizi gösteren belgelerden birisidir.

Otel ve Kalacak Yerinizle Alakalı Belge: Aslında çok gerekli bir belge olmasa da bazı ülkeler kıl kaptığı için gerekli olabiliyor. Gittiğiniz ülkede havalimanı güvenliği kalacağınız oteli arayıp sizin oradan yer ayırtıp ayırtmadığınızı öğrenmek istiyor. Yani güvence vermek amaçlı önemli bir belge

Nakit Para ve Maddi Kaynak Beyanı: Bu da ek belgelerden birisidir yine güvence vermek amaçlı gerekebilir.

Yurtdışı Sağlık Sigortası Belgesi: Eğer kısa süreli bir yurtdışı seyahati yapacaksınız. Ve orada hastaneleri vb. Kullanmayacaksanız gerek yok. Fakat herhangi bir sağlık sorununuz varsa kesinlikle gerekir. Böylece gittiğiniz ülkenin sağlık imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Yurtdışı için istenilen belgeler ile kolaylıkla sıkıntı yaşamadan ülkeler arası seyahat edebilirsiniz.

 

Romanya’da çalışmak ve iş olanakları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.