Yurtdışı Uzaktan Eğitim

0

Uzaktan Eğitim

Yurtdışında uzaktan eğitim sisteminden yararlanarak yeterli düzeyde akademik İngilizceye sahipseniz, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinizi online sistemle tamamlamanız mümkündür.

E-learning olarak ta bilinen uzaktan eğitim, her yaştan kişinin okula gitme zorunluluğu bulunmadan online olarak eğitimlerini tamamlamasını amaçlayan bir sistemdir. Özellikle ş hayatının yoğun temposu nedeniyle problem yaşayan kişilerin aynı zamanda akademik kariyerlerini de geliştirmek için önemli olan uzaktan eğitim sisteminde genellikle sınav şartı aranmamaktadır. Bu sistemde sınavlar ve dersler internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet erişimi sağlanarak, derslere kolaylıkla girilebilmektedir.

Öğrenciler istedikleri her yerde rahatlıkla çevrimiçi sınıflara giriş yakalayabilir. İnternet bağlantısını kullanarak bilgisayar yardımı ile derslere katılabilir, iş saatleri dışındaki saatlerinizi eğitiminize harcayabilirsiniz. Son derece avantajlı olan ve okula zaman ayıramayan kişilerin tercih ettikleri uzaktan eğitim sisteminin örgün eğitimden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Uzaktan eğitim sistemine dahil olan yurtdışında birçok okul bulunmaktadır. Türkiye'den birçok öğrenci bu okulların uzaktan eğitim sistemine dahil olarak lisans veya yüksek lisans, doktora eğitimlerini rahatlıkla tamamlayabilmektedir. Yeterli düzeye sahip olan tüm öğrenciler, yurtdışında uzaktan eğitim programlarına katılabilirler.

yurtdisi uzaktan egitim
yurtdisi uzaktan egitim

Yurtdışında Uzaktan Eğitim Programları

Yurt dışında eğitim veren uzaktan eğitim üniversiteleri, sınıf ortamını online ortama taşımaktadır. Uzaktan eğitimde lisans programları genellikle 3 yıl sürmekle birlikte yüksek lisans programları ise 1 yıl sürmektedir. Online eğitim sisteminde bir yıl içinde 4 dönem bulunmaktadır. Öğrenciler hangi dönem olduğu fark etmeksizin bu dönemlerin herhangi birinde uzaktan eğitim sistemine dahil olabilirler.

Yurt dışı uzaktan eğitim programları genellikle esnek programlardır. Öğrenciler 3 sene olan lisans ve 1 sene olan yüksek lisans eğitimlerini talep etmeleri durumunda 5 sene bitirebilmektedir. Üniversite sizden bunun için herhangi bir ücret de talep etmeyecektir. Bu açıdan yurtdışında bulunan lisans ve yüksek lisans eğitim programlarına katılmak oldukça avantajlıdır.

Yurtdışı uzaktan eğitim sistemine dahil olabilmek için öğrencilerin akademik düzeyde yeterli İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı üniversite sizden IELTS veya TOEFL gibi sınavlarda başarılı olmanızı isteyebilir. Bununla birlikte uzaktan eğitim başvurusu bulunan aday eğer daha önce yeterli düzeyde İngilizce eğitimi almışsa bu sınavlara gerek kalmayabilir. Yurtdışı uzaktan eğitim sisteminde dersler, sınavlar, ödevler ve projeler online olarak hazırlanmakta ve internet üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Yurtdışında Uzaktan Eğitim Avantajı

Yurtdışında uzaktan eğitim programından yararlanan ve bu programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, üniversitenin diplomasını almaya hak kazanmaktadır. Örgün eğitim ile uzaktan eğitim diplomaları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bundan dolayı öğrencilerin herhangi bir endişe taşımasına gerek yoktur.

Tüm derslerin internet üzerinden takibinin yapıldığı uzaktan eğitim sisteminde, dil yeterliliğini taşımanız önemlidir. Eğitim dili, başvuruda bulunduğunuz üniversiteye göre değişmektedir. Bundan dolayı başvurduğunuz ülkeye göre eğitim dilini bilmeniz oldukça avantajlı olacaktır. Dile akademik düzeyde hakim olmanız ve sizden istenilen sınavlardan geçerli not almanız uzaktan eğitim almanız açısından önemlidir.

IELTS sınavından lisans bölümleri için 6.0 yüksek lisans içinse 6.5 yeterlilik düzeyine ulaşmanız gerekmektedir. TOEFL sınavından ise lisans bölümleri için 80 barajını, yüksek lisans için 70 barajını geçmeniz gerekmektedir. Baraj puanları genelde üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genelde bu şekildedir.

tanınırlığa sahip olan tüm üniversiteler, YÖK tarafından tanınan üniversitelerdir. Yani almış olduğunuz diploma, Türkiye'de denkliğe sahiptir. Eğitim programınızı tamamladıktan sonra, YÖK diplomanızı değerlendirir ve bu değerlendirme sonucunda denklik konusunda net kararını verir. Yurtdışında uzaktan eğitim veren üniversitelerde genelde bu denklik sağlanmaktadır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.