Yurt Dışında Bedava Üniversite Okumak

0

Yurt Dışında Bedava Üniversite Okumak

Öğrencilerin yurt dışında ücretsiz olarak üniversitede öğrenim görmelerini sağlayan birçok ülke bulunmaktadır. Bunun için nerede okumak istediğinize karar vermelisiniz.

Yurt dışında bedava üniversite okumak isteyen öğrencilere pek çok imkân sunulmaktadır. Öğrenimini yurt dışında tamamlamak ve daha yüksek mevkilerde iş sahibi olmak öğrencilere farklı ülkelerde ücretsiz eğitim programı bulunmaktadır. Bunun için öncelikle hangi ülke de eğitim görmek istediğinizi belirleyin. Almanya başta olmak üzere, Fransa, İskandinavya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İtalya, İspanya, Arjantin, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Hindistan, Tayvan ve Ukrayna gibi ülkeler ücretsiz ya da tam burslu üniversite okumak isteyen öğrencilere olanaklar sağlıyor.

Birçok öğrenci üniversite eğitimini yurt dışında yapmayı tercih ediyor. Dünya’nın en prestijli üniversitelerinden ücretsiz eğitim almak zor değildir. Birçok Avrupa üniversitesi öğrencilere ücretsiz eğitim vermektedir. Bu durum özellikle Türkiye’de oldukça ilgi gören bir konudur. Avrupa’da eğitim almak ve oraya yerleşmek isteyen pek çok öğrenci bulunmaktadır. Bu üniversiteler ya hiçbir şekilde ücret talep etmiyor ya da derece ile bursluluk imkânı sunuyor.

yurt disinda bedava universite okumak
yurt disinda bedava universite okumak

Almanya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Almanya’da çoğu devlet üniversitesinde lisans ücreti alınmamaktadır. Dolayısı ile hem Alman öğrenciler hem de öğrenciler ücretsiz olarak eğitim alabilir. Sadece yönetim masrafını karşılamak için 150-250 £ tutarında (170-280 ABD $) üniversite ücreti alınmaktadır.

Fransa’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Fransa, öğrencilere ücretsiz üniversite imkânı sunuyor. Ancak AB, AEA ve İsviçre öğrencileri için uygulanan lisans eğitiminde 170 £ ücret talep ediyor. Aynı zamanda Fransa burs imkânı sunarak öğrencilerin düşük ücretlerde eğitim almasını sağlıyor. Fransa ücretsiz çalışma fırsatını öğrencilere sunarak kendi dilini öğretmeyi hedefliyor.

İskandinavya’da Ücretiz Üniversite Okumak

İskandinavya, Norveç, İzlanda ve Danimarka ülkeleri kapsayan büyük bir ülkedir. Bu ülkelerde ücretsiz eğitim almak isteyen öğrencilerin uyruğuna bakmadan hiçbir ücret talep etmedenimkanlarını sunuyor. Ancak Almanya gibi sadece dönem ücreti ödemenizi istiyor. Bu durumda 300-600 NOK (35-70 ABD $) ücret ödemelisiniz. Aynı zamanda bu ülkeler için hiçbir öğrenci ücreti alınmazken sadece yılda 75.000 ISK (600 ABD $) istenmektedir.

Avusturya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Avusturya, AB ve AÇA öğrencilerine düşük maliyet de eğitim imkânı sunuyor. Aynı zamanda öğrencilerin hem okuyup hem de çalışmasına katkı sağlıyor. AB ve EEA haricinde ülkeye okumak için gelen öğrencilerden dönem başına yaklaşık 726 £ (815 ABD $) alınmaktadır. Ülke de yaşam masrafı yıllık 11.400 Avro’dur. Ayrıca Avusturya’nın başkenti olan Viyana, 2018 yılında QS (En iyi öğrenci şehri) olmuştur.

Belçika’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Belçika’da eğitim görmek isteyen AB vatandaşı yıllık sadece 906 £ ödemelidir. öğrencilere eğitim imkânı tanıyan Belçika, yıllık yaklaşık 4, 175 Avro ücret istemektedir. Başkenti Brüksel bu yıl QS (En iyi öğrenci şehri) 48. sırada yerini aldı.

Yunanistan’da Ücretsiz Üniversite Okumak

AB ve AEA ülkelerinden gelen öğrenciler bazı yüksek lisans programları harici devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alma hakkına sahiptir. Aynı zamanda AB harici diğer ülke vatandaşları 1.500 £ (1.1700 ABS $) ücret karşılığında eğitim alabilir.

Çek Cumhuriyeti’nde Ücretsiz Üniversite Okumak

Ülke de Çekçe konuşulmaktadır. Yurt dışından öğrenciler Çek Cumhuriyeti’nde ücretsiz üniversite eğitimi alabilir. Ancak İngilizce öğrenmeyi isteyen öğrenciler yıllık yaklaşık olarak 4.000-12.000 £ ücret ödemelidir. QS (En iyi öğrenci şehri) sıralamasında 30. sırada yer almaktadır.

İtalya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

İtalya’da bulunan özel üniversiteler yüksek ücret talep etmektedir. Ancak devlet üniversitelerinde yılda 900-4.000 Avro arasında ücret ödeyerek düşük maliyet de eğitim fırsatını yakalayabilirsiniz. Milan QS (En iyi öğrenci şehri) sıralamasında 36. sırada, Başkenti Roma ise 66. sırada yer almaktadır.

İspanya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

AB öğrencileri üniversite ücreti ödemeden İspanya’da bulunan üniversitelerde okuyabilir. Ancak devlet üniversitesinde eğitim alacak öğrenciler yıllık 750-2.100 £ ücret ödemelidir. İspanya’da yaşam masrafları ise bir öğrencinin yıllık 10.800 Avro’dur. QS (En iyi öğrenci şehri) olan Barselona 31. sırada’dır.

Arjantin’de Ücretsiz Üniversite Okumak

Arjantinli öğrenciler ücretsiz eğitimden faydalanabilirken, öğrenciler az da olsa ücret ödemek durumundadır. Arjantin’de bulunan özel eğitim kurumları yıllık 5.000 ABD $ istemektedir. Ayrıca QS (En iyi öğrenci şehri) olarak Arjantin’in Başkenti Buenos Aires 25. sırada yer almaktadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.