Youtube’dan Para Kazanmak

0

’dan Para Kazanmak

’da para kazanmanın inceliklerini bilirseniz çok kolay şekilde gelir elde edebilirsiniz. Bu yazımızda youtube’da para kazanmanın inceliklerini anlatacağız.

’da video çekmek eğlenceli bir iş gibi görünür. Birçok insan yaptığı faaliyetleri yayınlamak ister. Bu nedenle çeşitli video platformlarına yönelir. Facebook, Twitter derken bu işi yapmak için 2016’da popülerleşmeye başladı. Bir anda herkesin gözüne giren Youtube markasını tanıtmak isteyen müşterilerin ya da bir yeteneğini sergilemek isteyen insanların durağı oldu. Bunların yanı sıra oyun oynamayı seven gençlerin ve çocuklarında canlı yayın yapabilmelerine olanak sağladı.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Yıllar 2005’ gösterdiğinde Chad Hurley, Jawed Karem ve Steve Chen isimli üç genç diğer insanlarla etkileşim halinde olmak amacıyla Facebook benzeri bir sosyal medya platformu yapmak istediler. Fakat bu yaptıkları site sosyal medya platformundan daha çok video paylaşım sitesine benzedi. Daha sonra insanlar bu siteye telefonlarından yer kaplayan ve silmek istemedikleri videoları yüklemeye başladılar. Haliyle Youtube video depolama alanı olarak kullanılmaya başladı.

Yıllar geçtikçe birçok insan ’u kullanmaya ve videolar yüklemeye başladı. Bu videolar sayesinden birçok insan etkileşime geçti ve hatta televizyonlar bile Youtube’dan edindiği videoları kullanmaya başladı. Böylece birçok insanın yeni uğrak yeri olmaya başladı. İnsanlar vakit geçireceği komik videolar izleyip paylaşacağı veya başka bir ülkedeki son dakika olayları öğrenebileceği bir alanı keşfetti.

Böylelikle bir an da insanların hayatında yer edinmeye başladı. Bu bir yıllık gelişim sayesinde Google, Youtube’un hissesini aldığını duyurdu. Böylece Youtube’un ilerleyişi daha da hızlandı ve kontrolleri daha da arttı. Eskiden açıp izleyemeyeceğimiz birçok içerikten ve kanaldan temizlendi. Youtube’dan yayın yapan ve video paylaşan kanallar denetlenmeye başladı. 2014 yılına gelindiğinde çocuklar için Youtube Kids üretildi. 2015’de Youtube Red ile telifsiz müzikler öne sürüldü. 2019’da bu Müzik’e çevrildi. Ve yine belli bir ücret karşılığında Youtube’da ki reklamları kaldıran bunun yanı sıra dizi ve özel kullanıcılara sunulan belli başlı içerikleri izleyebileceğimiz Youtube Premium özelliği getirildi. Haliyle bu gelişmelerle Youtube, bir dünya haline geldi.

Günümüzün Mesleği Youtuberlik

Youtube’un bu göz ardı edilmeyen yükselişini fırsat bilen birçok kişi var olan videolar yeni videolar atmaya başladı. Böylece Youtube video depolama merkezi olmaktan çıkıp video yayınlama platformu olmaya başladı. İnsanlar yediğini, içtiğini, gezdiği yerleri, yaşadığı anları veya oynadığı oyunları bir veya birçok videoyla yayınlamaya başladı. Çağlar öncesinde bile insanlardaki bu paylaşma tutkusunu ortaya çıkaran bir uygulama haline geldi. Bunların yanı sıra stratejisini çok iyi kullanan belli başlı şirketler Youtube’un reklam politikasında yararlanarak reklamlarını bu platforma kaydırdı. İşte bu yükselişi fark eden kimi insanlar videolarını yayınlama sıklığını daha da arttırdı ve Youtube’a değer vermeye başladı. Tabii Youtube’da bunu karşılıksız bırakmayıp elde ettiği geliri kullanıcılarıyla paylaşmaya başladı. Her videoda yayınlanan reklamların tıklanma oranına göre bir miktar para veren Youtube ile yeni bir mesleğin ilk adımı atılmış oldu.

youtubedan para kazanmak
youtube’dan para kazanmak

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde birçok insanın merak ettiği sorulardan birisidir Youtube’dan para kazanmak; insanlar yaşadığı anları belli düzenlemeler sonrası bu platformda paylaşmak ve karşılığında para kazanmak ister. Gözünüze kolay gelebilir fakat değildir. Her iş gibi Youtube’un da belli başlı zorlukları vardır. 2016 yılında Youtube’un yaptığı bazı düzenlemelerle birlikte Youtube İş Ortağı Merkezi kuruldu. Artık video üreticileri burayla karşılıklı iş birliği yapacak ve videoları denetlenecek. Bunun yanı sıra Youtube’dan para kazanmak için 1000 abone 10000 kanal görüntülenmesi ve 12 ay içinde 4000 saat izlenme oranı olması şartı getirildi. Bu şartları karşılayan her üretici 18 yaşını doldurmuşsa Google Adsense hesabı açacak ve kanalına bağlayacak. 18 yaşını doldurmamışsa velisinin adına bir Adsense hesabı açarak Youtube’dan para kazanabilir.

Ayrıca son zamanda getirilen Youtube Premium ile bu uygulamaya özel içerik üreten üreticilerde verilen paranın bir kısmından yararlanabilir. Bir diğer yenilikte katıl butonu bu özellikle de kanal sahipleri izleyicilerine özel içerikler oluşturup para kazanabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.