Yıldızı Parlayacak Sektörler

0

Yıldızı Parlayacak Sektörler

Günümüz dünyasında bazı işler değer kaybetmekte bazı işler ise giderek değerlenmektedir. Ebeveynler çocuklarını yıldızı parlayacak sektöre yönlendirmek istemektedir.

Dünyanın gün geçtikçe değişmesi ile birlikteyıldızı parlayacak sektörler hangisidir sorusu gündeme gelmektedir. Genel olarak teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yaşanan gelişmelerin teknoloji ile bağlantılı konular olması beklenmektedir. Günümüzde internetin ne kadar büyük bir etki alanına sahip olduğunu kabul etmemek yanlış olacaktır. Bu sebeple sektör seçimi yaparken teknolojinin gerçeklerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yildizi Parlayacak Sektorler
Yildizi Parlayacak Sektorler

Bilişim ve Teknoloji Sektörü

Türkiye’nin 2023 hedefleri göz önünde bulundurulduğunda en büyük atılımın teknoloji ve bilişim alanına olması yanlış olmayacaktır. Yenilikçi ve üretim mantığı ile otomobil üretimine başlanmış, savunma sanayisinde ise yeni adımlar atılmaktadır.ArGe ile sürekli bir şekilde desteklenen bilişim ve teknoloji sektöründe yükseliş hızla devam etmektedir.Hangi sektörlerin yıldızı parlar sorusuna ilke olarak verilebilecek sektör teknoloji ve bilişim sektörüdür.

Eğitim Sektörü

Bilişim ve teknoloji alanındaki gelişim olduğu vakit eğitim sektöründe gelişim olmayacağını söylemek yanlış olacaktır. Bilişim ve eğitim sektörünün gelişmesi daha nitelikli eleman ihtiyacı doğurmaktadır. Nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim sektöründe gelişim yaşanacaktır. Bu nedenle özel okullara, dershanelere talep artacaktır. Bilişim ve teknoloji sektöründeki talebi karşılamak amacı ile eğitim sektörü hızla gelişecektir.İleride popüler olacak sektörler sıralaması yapıldığında eğitim sektörünün bulunmaması mümkün değil.

Enerji ve Doğal Kaynaklar

Enerji sektöründeki tüketim sadece ülkemizde değil dünyada da artacaktır. Tüketimin arttığı her alanda üretim de artmaktadır. Bu sebeple sadece ülkemizde değil dünyada da gelişen sektörler arasında enerji ve doğal kaynaklar sektörünü gösterebiliriz. Ülkemiz doğal kaynaklar açısından zengin olması ve kendi üretimini gerçekleştirmeyi istemesi amacı ile enerji ve doğal kaynaklar sektöründe önümüzdeki on yıl çok büyük bir gelişme beklenmektedir.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörünün büyüklüğü 25 milyar dolarla belirtilmektedir. Önümüzdeki on yıl içinde sağlık sektöründe ulaşılmak istenen nokta ise 50 milyar dolardır. Pandemi döneminin etkisi ile sağlığın ne kadar önemli olduğunu görmüş bulunduk ve hala görmeye de devam ediyoruz. Dünyada sağlık sektörüne yeteri kadar önem verilmediğini, hastanelerdeki yetersizlikler ile anladık. Pandemi dönemini atlatsak da hem pandemi döneminde hem de pandemiden sonra yapılacak yatırımlar ile sağlık sektöründe bir gelişme görülecektir. Günümüzde ise aşı talebinin fazla olmasıyla sağlık sektörü bir atılım yaşamıştır ve ilerideki günlerde bu atılım devam edecektir.

Tarım ve gıda

Dünya nüfusundaki artış tarım sektöründe yaşanmamaktadır. Tarım sektöründeki artışın azalması, tarım ve gıda sektöründeki açıklığı artırmaktadır. Küresel ısınmanın yaşanması, su kıtlığının yaşanması ve tarım yapılabilecek alanların azalması gelişmeler, Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründeki yerini sağlamlaştırmaktadır. Devletin vatandaşlara tarım desteği büyüyecek ve tarım arazilerinin sayılara artırılarak, tarım ve gıda sektöründe çok önemli bir yer amaçlanmaktadır. Özellikle organik tarım pratikleri yapılacak, tarım ve gıda sektöründeki giderler azaltılmaya çalışılacaktır. Bu giderleri azaltmak için damlama sulama yöntemine geçiliyor ve suda tarım önem kazanmaktadır.

İnsanın olduğu her yerde tüketim olacaktır. Dünya nüfusundaki artışla birlikte tüketim de artmaktadır. Ancak Dünya geneline baktığımız zaman, tarım ve gıda sektöründe azalma görülmektedir. Ülkemizin gerek coğrafi konumu gerekse verimli toprakları ile tarım ve gıda sektöründeki gelişmelerin artacağı söylenmektedir.Türkiye’de yıldızı parlayacak sektörler hangileridir sorusuna mutlaka tarım ve gıda sektörü cevabı verilmelidir.

Perakendecilik

Perakendecilik sektöründeki hareketlilik yeni alışveriş merkezlerinin açılması ile de devam edecek. Perakendecilik sektöründeki büyük şirketlerin yanı sıra küçük şirketler de yeni adımlar atacaktır. Perakende sektöründeki nitelikli insan sayısı az olduğu için, perakende sektöründe nitelikli eğitim veren eğitim kurumlarına da ihtiyaç vardır. Başta alışveriş merkezleri olmak üzere, Türkiye’de perakendecilik sektörünün son on yılda ne kadar geliştiğini tahmin edebiliyorsunuz. Perakendecilik sektörü yaklaşık olarak 150 milyar ciroya ulaşmış durumdadır. Bu yükselişin hız kesmeden devam etmesi beklenmektedir.

Güvenlik

Güvenlik iki yönlü olarak büyümeye devam etmektedir. Terörün yanı sıra hacker gibi zarar verebilecek kişilere de kendimizi güvende hissetmemiz gerekmektedir. Bu nedenle güvenlik sektörünün çok geniş bir yelpazesinin bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Güvenlik hizmeti veren tüm insanlara ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Özel yapıların artmasına bağlı olarak özel güvenlik kurumları sayısında artış yaşanacaktır. Yazımızda son olarak hangi sektörlerin yıldızı parlar sorusuna güvenlik sektörü cevabını verelim.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.