Yeteneklerinizi Dolara Çevirecek İş Fikirleri

2

Yeteneklerinizi Dolara Çevirecek İş Fikirleri

Yeteneklerinizi dolara çevirecek iş fikirleri nelerdir? Bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

İnsanlar blog yazıp para kazanmak için pek çok neden arayabiliyorlar.  Kendi bilgilerini başkasıyla paylaşmak ve yeteneklerini dolara çevirmek için iyi bir fırsattır. Önce bloğunuz yoksa  adım adım blog oluşturmak gerekir:

 • Web hostingalmalısınız.
 • Alan ismi kaydediniz.
 • Platformu seçin.
 • Blog yazıları yazın.
yeteneklerinizi dolara cevirecek is fikirleri
yeteneklerinizi dolara cevirecek is fikirleri

Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret sitesi üzerinden hizmet ile ürün satın almaktadır. Birçok ünlü siteler bulunmaktadır. En ünlüleri ise Amazon ile eBay endüstri isimlerdendir. En iyi yetenekli ve online iş fikirleri olarak bilinmektedir. Dolar kazanma şansı çok fazladır.  Etsy ise başka bir ünlü endüstridir. Bu site ise takılar, aksesuarlar ve oyuncaklar benzeri el yapımı ürünler ile satış yapar. Yani kişinin yetenekleriyle para kazanmasını sağlar. E-Ticareti açmak için yapması gerekenler:

 • Web hosting
 • Alan adı
 • Site için ürünler

Freelance İçerikli Yazarı Olmak

Freelance içerikli yazar olabilmesi için yazma becerisi iyi olması gerekir. Bu şekilde sizin yazma yeteneğinize bakarak ödeme yapılacaktır. Bununla ilgili birçok siteler bulunmaktadır. Bunlardan ünlüsü ise  “Cracked “dir.  Bu güldürücü sitenin sayfalarının hepsini doldurabilmesi için çok etkileyici ve yaratıcı yazarlar gerekir.  Yazma becerisinde ilerleme kaydederseniz her makale başı 250 dolar kazanırsınız.

Uygulama Geliştirme

En mantıklı online para kazanma fikirlerden biri de uygulama geliştirmedir. Instagram gibi çaplı uygulamalar aklınıza gelebilir. Bu fikirle para kazanmanın bazı yolları vardır:

 • Freemium
 • Uygulama reklamı
 • Üye veya abonelik girişi

Bu yollarla uzmanlık alanınızı iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Oyun konusunda iyiyseniz mobil oyunlar kesinlikle yaratabilirsiniz.

Grafik Tasarımı

Grafik tasarımda iyi olduğunu düşünenler varsa tam onlara yönelik bir işi fikridir. Bu aralar çok ihtiyaç duyulan yetenek işidir. Müşterilerle bağlantıya geçmenizi sağlayacak birçok site mevcuttur. Mesela 99designs sitesi çok güvenilirdir. Bu güne kadar binlerce tasarım yapılmıştır. Bu platformla istediğiniz projeyle çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Yada Kate Moross adlı siteye de göz atabilirsiniz. Sitenin tecrübesi ve nitelikli bilgisiyle çok iyi çalışmalar sunmuştur. Sitenin çalışmasını oldukça beğenen ve yetenekli, potansiyel müşteriler her daim iletişime geçmiştir.

Kriptopara Madenciliği/Ticareti

Kriptopara kullanılan para birimidir. Sanal paradır. Kriptopara madenciliği kullanmanız için bilgisayarınızın olması gerekir.  Bitcoin ticareti blok isimli öğeler kullanmaktadır. Blokları güvenlik esasına almak için matematik problemleri sormaktadır. Bu şekilde kilitlenmiştir. Eğer bu matematik problemlerini hangisi ilk önce çözerse ödül onun olacaktır. Mesela bir tane bloğu çözme ödülü 12.5Bitcoine tekabül etmektedir. Bitcoin değeri 3,500 dolar civarıdır. Ödül tam olarak 42,000 dolar elde etmiş olursunuz. Ancak bu iş fikrini kullanabilmeniz için önce yapmanız gereken hesaplamalar mutlaka vardır.

E-kitap Yayıncılığı

E- kitap yayıncılığında özellikle kişisel kitaplar rağbet görmeye başlandı. Karlı bir site haline geldi. Ancak kitap yazma konusunda yetenekli ve becerikli kişiler bu işi rahatlıkla seçebilir. Kitap yazmaya bu sitede başlayarak satabilirsiniz. Bunun için fazlasıyla site mevcuttur. Mesela Amazon Kindle Direct Publishing sitesini örnek verebiliriz. Önemli bir detay size vermek istiyorum. Eğer Amazon sitesinde kitap fiyatının yüzdelik olarak 70 alacaksanız ekitap fiyatını 5-20 TL arasında olmasına dikkat ediniz.

Eğitmenlik

Eğitmenlik yetenekleriniz arasında bir iş fikridir.  Bilginizi insanlara satarak para kazanabilirsiniz. Sizin kendi uzmanlık alanınıza göre fiyat dada değişiklik belirlemektedir. 25,000 dolar yıllık olarak kazanabilirsiniz.  Eğer ileri derecede nitelikli bir eğitmenseniz yıllık olarak 600,000 dolar kazanabilirsiniz. Online üzerinden kariyerinizi Coach.me ile CoachingCloud benzeri eğitmenlik siteleri bulunmaktadır.

SEO Danışmanlığı

SEO danışmanlığı, Google arama motoru sizlerin uzmanlık alanınızsa bu işle çok iyi para kazanabilirsiniz. Mesela bir SEO danışmanı web sitesini inceleyerek ve daha iyisini nasıl yapacağını dair birçok tavsiye vermektedir.  İnsanların web sitelerinin daha düzgün ve yeniden çalışması, arama motoru yaparken sayfanın daha iyi sıralaması ve öne gelmesi için SEO danışmanlığına ihtiyacı vardır.  SEO danışmanlığı kendi yeteneğiyle ve bilgisiyle para kazanabilir. Saat başı 150 dolar ile belirlenebiliyor. Olduğunuz bölge ve ülkeye göre bu fiyat değişmektedir. SEO danışmanlığı yapan kişiler profesyonel bir şekilde yapılırsa fiyatları saatlik 350 dolara kadar alınabilmektedir.


2 Yorumlar
 1. Fazıl diyor

  Para kazanmak

 2. fuat sarıyıldız diyor

  İngilizce Norveççe Türkçe kürtçe biliyorum İş arıyorum Norveç’te tarihi gemileri yapıyordum fiki gemilei yapıyordum ora oradaki işim bitti İnşaatlarda da çalıştım canbot kaptanlığı yaptım taşocaklarından paratorluk yaptım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.