Yeni Kripto Trend Dogecoin Mi?

0

Yeni Kripto Trend Mi?

Geleceğin para birimi olarak adlandırılan Kripto; takas işlemlerinde kullanılabilen, dijital ve şifrelenmiş sana para birimi olarak tanımlanabilir.

yeni kripto trend dogecoin mi
yeni kripto trend mi

Kripto Para Güvenliği

Kripto para güvenliği hakkında oldukça fazla araştırma yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, dijital para üretimi için pek çok kez denemeler yapıldı fakat ne yazık ki bu denemeler başarısızlıkla sonuçlandı. Bu başarısızlıkların nedenleri sahtekârlık, şirket içinde ki anlaşmazlıklar olarak tanımlanabilir. Bu başarısızlıkların üzerine, güvenilir bir dijital para birimine yönelme düşüncesi oluşmuştur. Günümüzde devlet başkanlarına kadar pek çok kişi kripto para birimini tercih etmektedir. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek amacıyla kriptografi kullanılmaktadır.

Bitcoin, ilk kripto paradır. 2009 senesinde geliştirilmiştir. Kripto paraların yasal olup olmadığı pek çok kişi tarafından merak konusudur. Yasallık ülkelere göre değişim göstermektedir. Ülkemizde kripto para yasak ya da kısıtlanmış değildir. Yani kripto paraları almanın, satmanın veya bulundurmanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Kripto paraların en önemli sorunu, aynı paranın iki kere harcanma ihtimalidir. Bu sorunun önüne geçmek için ise yapılması gereken, işlem kaydını tutan bir aracı bulundurmaktır. Bu aracı ise bankalardır. Fakat bu durumda kişilerin bütün sermayesini kontrol edebilen bir başka sistem araya girmiş olacaktır. Bu şekilde ise güvenilirlik azalmaktadır. Bu sebepten dolayı merkezsiz hale getirilmiş olan işlemlerin gerçekleşmesi için pek çok yerden alınması gereken onay vardır. Bu şekilde de işlemleri herkes görebilir. Kripto paralar için saldırıya uğrama riski mevcuttur.

Kripto Paranın Artı Yönleri

Saldırıya uğrama gibi bir riski bulunan kripto paranın artı yönleri de mevcuttur. Bu artı yönlerden en önemlisi ise diğer para birimleri gibi piyasadan etkilenmemesidir. Hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ekonomik durumların etkilemesi söz konusu değildir.

Bir diğer artısı ise hesaba el konulma gibi durumlar oluştuğu zaman kripto paralarda böyle bir durum oluşmamaktadır.

Kişiler, kripto paraları üzerinden vergilendirme yapılabilir mi konusu da oldukça merak edilmektedir. Eğer hesaba düzenli para girişi tespit edilirse kripto paraların üzerinden vergi talep edilebilmektedir. Ayrıca maliye tarafından sorgulama yapılırsa takas işlemlerinden kazanç sağlandığı belgelenebilir.

Yeni Kripto Trend mi?

yeni kripto trend mi? Sorusu kripto para piyasası için araştırma konusu olmuştur. Dogecoin, geçmiş zamanlarda başarılara imza atmış bir koindir. Yaşadığı yükseliş ile de başarılarına devam etmektedir.

ElonMusk’un söylemleri ile dikkat çeken Dogecoin, market cap değerine göre en büyük coinler arasında en iyi artış gösteren coin olmayı başarmıştır. Uzman kişilere göre ’in bu kadar artış göstermesi, piyasaların düşük değerinden kaynaklıdır. Bu düşük piyasa değerlerinde ElonMusk gibi birinin söylemi de kripto para birimini oldukça fazla etkilemektedir.

Bazı çevrimiçi borsa siteleri, Degecoin’ farklı para birimlerine dönüştürme hizmeti sunmaktadır. Emlak alım satımı, kumar enstitüsü gibi alanlarda kullanımı mümkündür.

yüksek talep görmesi konusunda yüzde yüz artışla ilk 100 coin içerisinde en çok kâr getiren coin olmayı başarması son derece etkilidir. Buna doğru orantılı olarak hem fiyatı artmıştır hem de popülaritesi. 8 Aralık 2013 tarihinde başlatılan Dogecoin, hızlı yükselişi ile rakiplerinden sıyrılmayı başarmıştır.

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.