Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler

0 57

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler         

Yurt dışına göç etmek isteyenler, Türkiye’ye göre daha gelişmiş ülkelerin vatandaşlığını elde ederek yaşam kalitesini arttırabilir ve daha refah bir hayat yaşayabilirler. Bir çok ülke, vatandaşlık için ağır maddi koşullar öne sürerken, Almanya yada Amerika Birleşik Devletlerinde doğan çocukların doğuştan vatandaşlık hakları mevcuttur.

Bununla birlikte, vatandaşlık için ekonomik gücü olmayan bireyler, ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasından birini seçerek gerekli koşulları yerine getirdiği taktirde para ödemeden ilgili ülkenin vatandaşlığını alabilir.

Peki, hangi ülkelerin vatandaşı olmak için hiçbir ücret ödenmesine gerek yoktur?

İngiltere

Kulağa çok cazip gelen İngiliz vatandaşlığına geçilebilmesi için hiçbir ücret ödenmesine gerek yoktur. Sadece turist vizesine sahip olunması ve 3 ay boyunca İngiltere’de çalışılması yeterlidir. Bu özelliklere sahip bir kişinin İngiliz bir kişiyle evlenmesiyle vatandaşlığa geçmeye hakkı olmaktadır.

Aile Birleşim Vizesi işlemleri sonrasında kişi, ister Türk Vatandaşlığında kalabilir isterse yalnızca İngiliz Vatandaşı olarak yaşamını sürdürebilir. Ayrıca istenmesi halinde UK İnvestor Vise olarak da bilinen yatırımcı vizesiyle de vatandaşlık alımı yapılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri

Her yıl tüm ülke vatandaşları için uygulana Green Card sistemi üzerinden Amerikan vatandaşlığına geçilebilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak başvurularda biyometrik fotoğrafla başvuru form bilgilerinin doğru bir şekilde tamamlanması yeterlidir. Milyonlarca kişinin başvurduğu sistem üzerinden kalıcı ve ömür boyu geçerli olan vatandaşlık elde edilirken tüm haklardan da yararlanma sağlanmaktadır.

Amerika’ya göç etmek ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıktan faydalanabilirsiniz;

Amerika’ya göç etmek

Norveç

Vatandaşlık işlemlerinde göçmenlik prosedürleri uygulanırken ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasında en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

Vatandaşlık için kişinin ailesinden en az bir kişinin daha önce Norveç’te bulunmuş, ikamet etmiş ve kalmış olması gereklidir. Halen Norveç’te bulunması ve çalışıyor olması durumunda kişinin başvurusu değerlendirmeye alınmaktadır. Aile şartlarının yanı sıra, kabul edilme durumunda dil sayısı, eğitim seviyesi de etkili olmaktadır.

Almanya

Alman vatandaşlığına geçen Türklerin sayısı oldukça fazla olmakla birlikte vatandaşlık elde etmek için çeşitli koşulların sağlanması gerekmektedir. Almanya’da doğan kişilerin Alman vatandaşı olabilmeleri önünde hiç bir engel yoktur. Ancak çift vatandaşlık sorunlarından dolayı bir seçim yapılması gerekmektedir.

Bunun haricinde Alman bir kişiyle yapılan evliliklerle de Alman vatandaşlığı hakkı kazanılabilmektedir.

Kanada

Ülkeye yasal yollarla giriş yapmasına karşın herhangi bir işte çalışmayan ve geriye dönecek bir yeri de kalmayan kişilerin kolay yoldan vatandaş olabilmesinin yolları açıktır. Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler sıralamasına Kanada’da üst sıralardan girmektedir.

Karadağ

Avrupa kentlerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda iş olanakları açısından değerli kabul edilen Karadağ’da vatandaşlığa geçilebilmesi için şirket kurulumu şartı vardır. Ancak şirketin çok yüksek maliyetlere sahip olmasına gerek duyulmamaktadır. Bundan dolayı 1 Euro bedele sahip bir şirketin kağıt üstünde kurulmasıyla da kolaylıkla oturum izni alınabilmektedir. Sonrasında ise ülkede yaşanmaya başlanmasıyla vatandaşlıkla da elde edilmektedir.

Finlandiya

Kuzey Avrupa ülkelerinden olan Finlandiya vatandaşlığı için internet ortamında başvurular yapılabilmektedir. Bunun için Finlandiya’da en az 4 yıl bulunmuş olma şartı aranmaktadır. Ayrıca bu süre içinde suç işlememiş olunması ve borç durumunun bulunmaması da önem taşımaktadır.

Vergi, hastane, nafaka borçlarıyla para cezalarına sahip kişilerin vatandaşlık elde etmesi söz konusu değildir.

Dominik

71.000 Nüfusa sahip olan ada ülkesi Dominik sadece 100.000 Dolarlık bir yatırım karşılığında anında vatandaşlık sunmaktadır. Dominik vatandaşlığının önemi ise büyüktür. Çünkü İngiliz Milletler Topluluğu bağı bulunmasından dolayı vatandaşlarının tamamı için İngiltere’de özel haklar bulunmaktadır. Çeşitli ülkelere vizesiz bir şekilde giriş yapılabileceği gibi aynı zamanda oturumlarda hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Uruguay

Güney Amerika ülkelerinden olan Uruguay’da da göçmen yasalarına göre kabul olma durumu söz konusudur. Bunun için aile bireylerinden birisinin Uruguay’da oturum ve çalışma iznine sahip olma koşulu aranmaktadır. Hali hazırda Uruguay’da çalışan akrabaya sahip kişilerin başvurusu kabul edilirken belirli şartlar da istenmektedir.

İspanya

Göçmenlik prosedürlerine göre ülkeye girişlere izin verilen İspanya’da vatandaşlık için ise süre sınırlaması bulunmaktadır. Bununla birlikte ülkede oturum ve çalışma izinlerine sahip olan bireylerin olması durumunda, vatandaşlığa kabul olma durumu çok daha kolaydır.

Ayrıca ilerleyen yıllarda oturum  iznine sahip kişilerin vatandaşlığa başvurmalarında bir sakınca yoktur.

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Tüm ülkelerin göçmenlik şartları için aşağıdaki başlığa da göz atmanızı öneririz.

Yurt Dışına Göç Edilebilecek Ülkeler

Danimarka Göçmenlik Şartları. Danimarka’ya İltica Etmek

Norveç Göçmenlik Şartları. Norveç’e İltica Etmek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.