Türkmenistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat

2

’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat

Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden biri olan Türkmenistan, 1991 yılında Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla bağımsızlığını kazanmış devletlerden biridir.

Ülkenin alanı büyük olmasına rağmen çöl ikliminin etkili olmasından dolayı nüfus belli başlı yerlerde toplanmıştır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 5.5 milyon civarındadır. Türkmenistan’ın resmi dili Türkmence olup Türkçe’ye benzerlik göstermektedir.

Ülkenin yönetim şekli cumhuriyet olmasına rağmen tek parti yönetimi ile yönetilmektedir ve yasaklardan oluşan bir yönetim şekline sahiptir. Bu yasaklardan dolayı ülkede yaşayan veya yaşamayı düşünen Türkler için hayat şartları zorlaşabilmektedir.

Ülkede doğal gaz, elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak verilmektedir. ’da benzin oldukça ucuzdur ve dünyada ucuz olarak satılan yerler arasında gelmektedir.

Kısa bir giriş yaparak hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Türkmenistan’da yaşam koşullarının nasıl olduğu ile ilgili okuyuculara yeterli düzeyde bilgiler vereceğiz.

’da Yasaklar

’da yaşam koşulları, yasaklar bakımından bazı durumlarda zor ve çileli bir duruma neden olabilmektedir. Türkmenistan’da hangi konularda yasakların var olduğunu bu alt başlıkta kısaca bilgiler vereceğiz.

İlk olarak bahsedeceğimiz yasak sokakta sigaranın içilmesi yasağıdır. Ancak kapalı alanlarda sigara içme yerlerinde ve özel mülklerde sigara içilmesine izin veriliyor. Sigara fiyatları Türkiye’den baya pahalıdır. Uyuşturucu konusunda ise kesinlikle bir af ve göz yumma bulunmamaktadır. Uyuşturucu kullanmak veya taşımak 24 yıl hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir diğer yasak ise ülkede bulunan yabancılar için söz konusudur. Ülkeye gelen yabancıların gece saat 11’den sonra dışarı çıkması yasaktır. Polisler ile yabancılar arasında bir sorun yaşandığında ise genellikle polisler bu sorunları veya çiğnenmiş yasakları bildirmemek için rüşvet almaktadırlar.

Tüm televizyon ve radyo kanalları devlete aittir. Ülkede ,Facebook,Twitter gibi sosyal medyalar yasaklanmıştır. Birçok ev ve iş yerinde internet kullanımı bulunmamaktadır. İnternet kullanmak için mobil cihazdan internet girişi yapmak gerekiyor.

’da Türklere Genel Yaklaşım ve Türklerin Yaşam Koşulları

Türkmenistan, bir Orta Asya Türk cumhuriyeti olmasına rağmen Türklere kendini yakın hissettiklerini söyleyemeyiz. Genel olarak Türklere olan yaklaşımın iyi olmadığını bilmek gerekir. Türklerle olan yakın kültürleri ve Türkmencenin %80 Türkçe’ye yakın olmasına rağmen Türkmenistanlıların Türkler ile olan ilişkileri iyi düzeyde değildir. Bunun başlıca nedeni Türkmenistan’ın Rusya’ya yakın olması ve geçmişten beri gelen Rusya’ya bağlı ilişkiler olması gibi nedenlerden dolayı Rusya’ya kendini daha yakın hissetmektedirler.

’da yaşam Türkler için bazı durumlarda zor bir yaşam yaşanabileceğini belirtmek gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yasakları düşündüğümüzde Türkiye’de böyle yasakların olmamasından dolayı Türkmenistan’a giden Türkler’in yaşam koşullarının zorlaşabileceği bilinmelidir.

’da iş koşullarının fazla olması nedeniyle bu ülkede faaliyette bulunan bir çok Türk firması bulunmaktadır. Bu durum da Türk işçilerin yurt dışı çalışma yerlerinin başında Türkmenistan’ın da bulunmasını sağlamıştır.

Türkmenistan Yemekleri

Orta Asya’daki diğer Türk boyları gibi Türkmenistan mutfağı da göçebe bozkır kültürüne dayanmaktadır. Türkmen yemekleri, ağırlıklı olarak dana ve koyun etinden yapılmaktadır. Bazı bölgelerde ise at eti yemeklerde kullanılmaktadır.

Genel olarak Türkmen yemekleri, ülkemiz yemeklerine göre daha fazla yağlıdır. Türkmen yemeklerinde yarma ile pişirilen etler, pilav, kebap, haşlama ve dolma gibi yiyecekler Türkmen mutfağının önemli yemeklerindendir.

Diğer önemli ise Katıklaş denilen sulu et yemeğidir. Bu yemeğin içine az miktarda pirinç konulmaktadır. Çektirme yemeği ise etli pilav çeşidi olan bir yemektir. Kurma denilen ve bizde kavurma olarak adlandırılan yemek, etin kuşbaşı halinde doğranıp kendi yağında kızartılmasıyla yapılır.

Türkmenistan mutfağındaki önemli diğer yemekler arasında ise şu yemekler bulunmaktadır: Gelinbudu köfte, Patates Kayığı, Badamjan Gatlamasy, Fitçi, Kadili Gutap, Gızzırma, Kömeç.

İçecekler arasında ise yeşil çay önemli bir yer tutmaktadır. Bu yeşil çay, Çeynek denilen özel bir kapta içilmektedir. Sütten yapılan içecekler de Türkmen yiyecek içecek kültüründe önemlidir. Sütten yapılan içecekler Katık, Goyutmak, Çal, Ayran, Süzme ve Gurt’tur. Türkmenlerin en tanınmış içkisi ise üzümden yapılan Çakıf adlı içkidir.

Türkmenistan Gece Hayatı

Ülkede iş olanaklarının fazla olması nedeniyle Türkmen yaşam koşulları iyileşmiş olmasına rağmen gece hayatı birtakım riskler taşımaktadır. Bu risklere bağlı olarak gece hayatında belli sınırlamalar getirilmiştir. Özellikle geceleri dışarıda soygun ve saldırma gibi belli başlı olaylar fazlasıyla yaşandığını söylemek mümkündür.

Bunun dışında Türkmenistan’da birçok restoran ve barın bulunduğunu ve gece hayatının yine de yaşandığını bilmek gerekir. Ama şunu unutmamak gerekir ki yabancılar için gece saat 11’den sonra dışarı çıkmak yasaktır ve böyle durumlarda sorunlar yaşanabilmektedir.

Türkmenistan’da yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Türkmenistan ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Türkmenistan’da İş Kurmak

Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur

Türkmenistan Çalışma İzni ve Oturma İzni

Türkmenistan’da Üniversite Okumak

Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları

Türkmenistan’da Maaşlar

Türkmenistan’da Genel Yaşam Giderleri


2 Yorumlar
 1. Bezirgen diyor

  Yazılan şeyler arasında çok büyük yanlışlıklar mevcuttur bunu ben bir Türkmenistanlı olarak kesinlikle söylemek isterim.
  Yanlışlar: Türkmenistan’da tek bir Allah’ın kulu at etini yemez bu kesinlikle yasaktır, yasak olmazsa bile at bizim için çok önemli hayvandır. Çalışmaya gelen Türk vatandaşları Türkiye’den daha rahat yaşarlar. Türkmenlerin en sevdiği millet türklerdir. Gece hayatı ülkemizde tamamen yoktur. Disko barlar kesinlikle yasaktır. Gece sadece yabancılar değil yerli halkta sebepsiz pek dolaşmaz ayrıca hırsızlık yada başka suçların en az yapılan yeri bu Türkmenistandır dışarıya en rahat çıkılacak bir ülkedir ! Yazdıklarımı çok rahat araştırabilir siniz

 2. Ahmet diyor

  Bunlarin tamami dogru olmayabilir ama şunu biliyorumki Turkmenistan kapalı bir ceza evidir.
  Dünyanın en pahalı ulkesi Turkmenistandir ve ayrica Ulkede tek soz sahibi pic cumhurbaskanidir
  Turkiyede 1 tl ye satilan bir gida Turkmenistanda 10 manada satiliyor ve bir ekmegin 5 manada satildigi ulkeden ne beklersiniz zaten Ve turkmenistanin en buyuk yanlislarindan biriyse 200 manadin Bin manat olarak bilinmesi insanlar ayda 1000 manat aliyor ve Beş bin manat aldi sayiyorlar buyuk kazik atiyorlar insanlara polisler durduk yere ceza kesiyor hersey 10 kat pahali tamaman bilimin olmadigi cahil bir devlet insanlar acliktan agizlari kokuyor devlet hic kimseye yardim etmiyor Cumhurbaskanin bir lafini millet zorla ayakta alkisliyor sehrin guzel gorundugune bakmayin tamamin olu caddeler siz turkmenistanin diger yuzunu bilmiyorsunuz millet bin manat ile ekmek parasi bulamazken Gurbangulynyn ailesi para basiyor Okullarda cocuklardan para aliyorlar herkesi soyuyor bitane evin sahibi bile olunamiyor devlet hemen el koyuyor turkmenistanda bir tane villa bile yok buyulu beyaz mermerleriyle dolu ama ayda tam 15 bin manat bir insanin maasinin 3 kati kimin gucu yetiyor fakir fukura sokaklarda surunuyor beyaz araba yasak sokaga cikma yasak kirli araba yasak sigara icen uyusturucu kullanan direk kapak oluyor devlete karsilik vermek cumhurbaskana sovmek yada yolda adini bile soylemek direk idam oyuzden turkmenler yurt disina gitmek icin herseyi yapiyor gida pamuk dogalgaz yeralti dunyasi zengin olabilir ama devlet 5 milyon insani doyuramiyor yani anliyacaginiz TURKMENISTAN VARLIK ICINDE YOKLUK CEKIYOR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.