Türkmenistan’da Yapılacak İşler

0

’da Yapılacak İşler

Doğalgaz denilince akla gelen ilk yerlerden birisi ’dır. Öyle ki doğalgaz kaynağı açısından gelişmiş ülkelerde dördüncü sırada yer almaktadır.

turkmenistanda yapilacak isler
turkmenistanda yapilacak isler

’da Yaşamak

’da yaşamak, vatandaşı olunca farklı, dışarıdan gidince farklı şartlara sahiptir. Ülkede pek çok şey devletin kontrolü altındadır. Kendi vatandaşlarına oldukça imtiyazlıyken, yabancı uyruklu kişiler için durum bu şekilde değildir. Bu sebepten dolayı yabancı uyruklu olup, Türkmenistan’da yaşamak isteyen kişiler bu bilgi doğrultusunda seçimlerini yapmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra ülke de çok olumlu bir durum söz konusudur. Çalışan kesim genellikle kira ödememektedir. Kiraları, çalışılan şirket tarafından ödenmektedir. Kiralanan evler genelde eşyalı olup, ayrıca yaşanılan evlerde telefon, su, doğalgaz ve elektrik kullanımı ücretsizdir. Bu durum Sovyetler Birliğinden kalma bir sistem olup, oldukça memnun edicidir.

’ın en gelişmiş şehri Aşgabat’tır. İş fırsatları için de en uygun yer olduğu için en kalabalık şehri de denilebilir. Genellikle inşaat alanında çalışma hayatı olsa da pamuk yetiştiriciliğinde de ön plandadır.

’da yasaklar  

Türkiye, İran, Çin gibi ülkelere pamuk ihracatı yapan ’da doğalgaz da ekonomik açıdan ülke için oldukça önem arz etmektedir. Geçmişi nedeniyle genellikle göçebe bir toplumdan oluşmaktadır. Ülke de uyulması gereken bazı yasaklar mevcuttur. Bu yasaklardan başlıca olanları şu şekilde belirtilebilir:

  • Sokakta sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Ayrıca sigara fiyatları da son derece pahalıdır.
  • Yabancıların gece 23:00’den sonra dışarı çıkması söz konusu değildir.
  • Uyuşturucu kullanmanın ve taşımanın cezası ağırdır ve affı gibi bir durum mümkün değildir.
  • Türkmenistan’da yaşamak isteyen kişiler, Facebook ve gibi sosyal paylaşım alanlarını unutmalıdır. Çünkü kullanımı yasaktır.
  • İnternet bağlantısı da keza aynı şekilde kullanımı mobil kullanım haricinde bulmak pek mümkün değildir.
  • Ve son olarak özel televizyon kanalları açılmamış olup, kanallar devlet yönetimindedir.

Türkmenistan’da Çalışma Koşulları

Türkmenistan’da çalışma koşulları, rotası Türkmenistan olan kişiler için bir merak konusudur. İhracat alanında en büyük pay; doğalgaz, petrol ve pamuktur. Türkmenistan’da yapılan yatırımlar arasında Türk yatırımcıların yapmış olduğu yatırımlar dikkat çekmektedir. Ülkemizde olduğu gibi sanayiye dayalı bir çalışma alanı Türkmenistan’da mevcut değildir.

Türkmenistan’da yapılacak işler arasında bir diğer seçenek ise inşaattır. Yine Türk firmaların ağırlık verdiği inşaat yatırımları nedeniyle Türk işçilerin işe alımına öncelik verilmektedir. Ülke, inşaat sektöründe yükselişe geçtiği için, bu alanda çalışma imkânı bulmak daha kolay bir hale gelmektedir. Usta, mühendis, işçi gibi statü de alımlar devamlı olarak aktif haldedir.

Ülke de gelişmekte olan bir diğer sektör ise tekstildir. Daha önceki zamanlarda giyim sektörü ithal edildiği için son derece pahalıydı. Fakat zaman içerisinde halen çok ucuzlamamış olsa da geçmiş zamana nazaran iplik, dokuma gibi alanlar da işçi talebinde bulunulan ülkede, tekstil sektörü de gelişme göstermektedir.

Türkmenistan’da inşaat alanları geniş yer kapladığı için şantiye alanları, oteller gibi alanlar da ihtiyacı doğmuştur. Bu sebepten dolayı da gıda sektöründe işçi alımları da artış göstermektedir. Ayrıca cafe ve lokanta gibi alanlar da işçi alımı da olup, üstelik şantiye alanı gibi geçici değil, devamlı işçi alımı yapılmaktadır. Türkmenistan’ da yapılabilecek diğer işler ise fayansçı, elektrik tesisatçısı ve mobilyacı olarak belirtilebilir.

Ortalama maaşlar 2000 dolardan başlamakta olup, çalışılan pozisyona, yabancı dil bilmeye, tecrübeye ve çalışılan kuruma göre artış göstermektedir.

Tüm bu alanlara başvurmak isteyen kişiler için bir takım şartlar mevcuttur. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • En yaygın çalışma alanı olan inşaat sektöründe çalışmak isteyen kişiler için tecrübe aranmaktadır.
  • Çalışılan alanda gelişip yönetici olmak istenirse veya yönetici olarak başlanmak istenirse yabancı dil bilme şartı koşulmaktadır. Fakat yönetici olarak değil de işçi veya daha alt kademe de çalışmak isteyen kişiler için böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Yaygın bir çalışma alanı olan diğer bir seçenek tekstil sektörü için de yine yöneticilik için yabancı dil şartı aranmakta olup, el becerisi şartı aranmaktadır.

Türkmenistan’da çalışmak, sanıldığından daha zordur. Çünkü katı kurallara sahiptir. Herhangi bir sözleşme imzalanmadan önce hukuki olarak şartlarının değerlendirilmesi ve bilinmesi önem taşımaktadır. Aksi takdir de hükümlerin ne kadar ağır olduğu geç fark edilebilir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.