Türkmenistan’da Maaşlar 

0

Türkmenistan’da Maaşlar 

Yurtdışında çalışmayı düşünmek oldukça zorlu kararlardan biridir. Kararı verdikten sonra bu alanda karşınıza pek çok engel çıkabilir.

Bu sınırların yanı sıra ilk olarak hangi ülkede çalışmak isteyeceğinize de karar vermeniz önem taşır. Özellikle zengin iş fırsatı ve kazançlı işleriyle bu anlamda ön plana çıkmaktadır. ’da iş imkanları ve maaşlar ise şu şekilde sıralanıyor.

turkmenistanda maaslar
turkmenistanda maaslar

’da Çalışmak

Yurtdışında çalışma konusunda pek çok farklı seçenek karşınıza çıkar. Bu seçeneklerin hepsini detaylı bir şekilde araştırmak zorlayıcı gözükebilir. Yurtdışında çalışmak denildiğinde ilk olarak kişilerin aklına Avrupa ülkeleri gelse de buralarda yaşamak Türk kültürüne bağlı kişiler için zorlayıcı olabilmektedir. Aynı zamanda bu tarz ülkelerde inanç farklılığı gibi çeşitli konular yaşamı daha sıkıntılı hale çekebiliyor. Bu durumda vatandaşlar yaşamak için kendileri için daha uygun olacak seçenekler üzerinde düşünmeye başlıyor. Bu bağlamda karşımıza öncelikli olarak çıkarken, buradaki maaşlarda Türkler için cezbedici konular arasındadır.

’da Maaşlar Nasıl?

’ın fazla gelişmiş ülkelerden biri olmadığı bilinir. Bu nedenden kaynaklı olarak sanayi de ileri seviyede olan bir ülke değildir. Durumun bu şekilde olması ise sanayi sektöründe fazla iş seçeneğinin olmadığını gösterir. Yani sanayi alanında çalışmayı düşünenlerden biriyseniz ’da çalışma fikri sizin için doğru olmayacaktır. Ancak inşaat veya tekstil sektörleri üzerine bir işte çalışmak isterseniz ülkemizdeki aynı işlerden çok daha iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Zira bu ülkede düzenli olarak tekstil ve inşaat sektörü çalışanları aranmaya devam edilmektedir. Bu alanda özellikle iyi bir tecrübeye sahipseniz ve dil bilginiz bulunuyorsa aylık olarak minimum 2000 dolar maaş alma hakkına sahip olabilirsiniz. Tabi bu durum iş tecrübesi, yeterlilik ve diğer yetenekler gibi konulara bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden bu tutarı katlayacak şekilde de maaş alabilmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca ülkede inşaat alanında çalışacak olan kalfa, mühendis, işçi, usta gibi çeşitli kişilere de ihtiyaç duyulur. Tecrübeniz ve eğitiminize bağlı olarak bu alanda da yüksek bir maaşla çalışabilirsiniz.

Diğer Sektörler

İnşaat sektörünün dışında tamirat alanında çalışmak isteyenler içinde bu ülkede zengin sayıda iş seçeneğinin olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle bu konuda tecrübeniz bulunuyorsa ’da iş bulmak konusunda zorluk çekmezsiniz. Özellikle sıvacı, kalıpçı ve tesisatçılara her daim kesintisiz olarak ihtiyaç vardır. Bu bakımdan bu kişiler diğerlerine göre ülkede bir adım daha öndedir.

Tekstil alanında çalışmayı isteyen kişilerde aynı şekilde bu alanda rahatlıkla iş bulabilir. Boya-baskı, iplikçi gibi alanlarda çalışacak kişilere her daim ihtiyaç vardır. Bu anlamda yükselmek için tercih edebileceğiniz ’da tecrübe kazandıkça daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Tekstil sektöründe iyi bir tecrübeye sahipseniz, dil biliyorsanız ve üniversite mezunuysanız on bin dolar civarında maaş alabilirsiniz. ’da maaşlar genel olarak bu seviyede sıralanırken bazı kesimlerde asgari ücretle çalışır. Ülkede asgari ücretle çalışan bir işçi ise aylık olarak 870 manat kazanır. Asgari ücrete her yıl yüzde on oranında zam gelmektedir.

Çalışmak İçin İstenen Şartlar

Türkmenistan’da çalışmak isteyen kişilerin bazı şartlara uyum sağlaması gerekir. İnşaat sektöründe daha çok deneyim önelidir. Yönetici olmak isteyen kişilerinde mutlaka yabancı dil bilmesi lazımdır. Ancak daha alt kademelerde çalışmak isteyen kişiler için herhangi bir dil bilme zorunluluğu yoktur. Tekstil sektöründe de aynı şekilde işin uzmanı kişiler aranır. Daha çok el becerisine önem verilmektedir. Bazı özelliklere sahip olmak daha yüksek maaş almaya aracı olur. Yabancı dil, eğitim durumu, tecrübe gibi durumlara bağlı olarak maaşın yükselmesi kaçınılmaz hale gelir. Ancak bu alanda yönetici olmayı düşünen kişilerin ek olarak yabancı dilde bilmesi istenir.

Yatırım İmkanı

Türkmenistan yatırım yapmak isteyenler içinde iyi seçeneklerden biri olarak gösteriliyor. Kendi işini kurmak isteyenler için cazip fırsatlar sunan bu adreste özellikle gıda sektörüne yönelmek mantıklı olacaktır. Damak zevkinin çok da uzak olmadığı ülkelerden biri olan bu ülkede ortak pek çok lezzet bulunur. Ancak burada yaşayan kişiler daha çok lüksü sevdiğinden dolayı açacağınız restoranların bu özelliğe sahip olması gerekir. Bu nedenle burada yüksek standartlara sahip bir restoran açmayı düşünebilirsiniz. Türkmenistan’da iş imkanları arasında diğer kazançlı seçenek ise döner restoranlarıdır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.