Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları

11

’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları

Son yıllarda yada yatırım yapmak için iş olanaklarının fazla oluşu nedeni ile Türk işçiler için en avantajlı ülkelerden biri de ’dır.

Özellikle 2010 yılından sonra Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi ile birlikte 700’ün üzerinde Türk firması ve 20 binden fazla Türk işçisi Türkmenistan’da çalışmaktadır.

için Türkmenistan’a gitmeyi düşünenlerin merak ettiği konulardan biri olan Türkmenistan’daki iş imkanları, hangi sektörlerde ve hangi eğitim düzeyinde eleman ihtiyacı olduğu, istenen işler için yetkinliklerin neler olduğu bu yazının konusu olacaktır.

Türkmenistan’da İş İmkanları

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat sanayi ve sosyal gelişmişlik açısından ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Türkmenistan dünyanın dördüncü doğal gaz üreticisi konumundadır ve doğal gazdan sonra pamuk yetiştiriciliği en büyük üretim alanlarından biridir. Bu durum Türkmenistan’ı dünyanın dokuzuncu büyük pamuk yetiştiricisi konumuna getirmiştir.

Türkmenistan’da sanayiye dayalı üretim gelişmediğinden en büyük ihracat malzemeleri petrol, doğal gaz ve pamuktur. Türkmenistan’ın yerli halkı devlet tarafından petrokimya sektöründe istihdam edildiğinden dolayı son yıllarda gelişme gösteren inşaat sektöründe iyi yetişmiş iş gücü eksikliği bulunmaktadır. Bu iş gücü eksikliği sorununu halletmek için de yurt dışından işçi talebi yapılmaktadır. Bu işçi talebinin yapıldığı ülkelerden biri de Türkiyedir.

Özellikle geçen yıl Türkmenistan’da yapılan 5.Asya Olimpiyatlarından dolayı gelişme göstermiş olan inşaat sektörü her geçen yıl yapılması planlanan inşaat projeleri ile her yıl hızla büyümektedir. Bundan dolayı isteyen Türk işçiler için özellikle inşaat sektöründe geniş bir iş imkanı vardır.

Türkmenistan’da yapılan ve yapılması düşünülen inşaat projelerinden en büyük payı Türk inşaat firmaları almaktadır. Böylece son 10 yıl içinde bu ülke Türk inşaat firmalarına 35 milyar dolarlık iş imkanı sağlamıştır. Türkmenistan’da yapılması planlanan projeler arasında stadyumlar, su sporları merkezleri, tıp merkezleri, kültür merkezleri, restoranlar, otoparklar, oteller gibi mekanlar gelmektedir. Türk inşaat firmaları bu planlanan projeleri üstlenmek için çalışmalar yapmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Türkmenistan’da inşaat sektöründe daha fazla inşaat işçisine ihtiyaç olacaktır.

Türkmenistan’da Hangi Sektörlerde Eleman İhtiyacı Vardır?

Türkmenistan’da Türklerin en çok çalıştığı sektör olan inşaat sektöründen sonra gıda ve tekstil sektörü gelmektedir. Bu da için Türkmenistan’ı tercih edecek olan Türk işçilerin tercihlerini etkileyebilecek bir durumdur. Sadece inşaat sektörü için işçi ihtiyacına talep olması diğer sektörde çalışan işçilerin yurt dışında çalışma tercihlerini etkilemektedir.

Türkmenistan sadece inşaat sektörü ile değil gıda ve tekstil sektöründe de yurt dışından işçi kabul ettiği için iş imkanlarının geniş olduğu ülkelerden biridir.

Türkmenistan’da İnşaat Sektörü

Türkmenistan’da iş imkanları denildiğinde en çok iş talebinin bulunduğu sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe daha çok eleman ihtiyacı usta, usta başı, kalfa, şef ve mühendis iş pozisyonlarına yöneliktir. Özellikle kalıpçı, sıvacı, elektrik ve su tesisatçısı, asansör ustası, mobilyacı, fayansçı gibi pozisyonlara yönelik en çok aranan iş alanlarıdır.

Türkmenistan’da Tekstil Sektörü

isteyenler için iş imkanının geniş olduğu bir diğer sektör ise tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe en çok aranan iş pozisyonları ise daha çok mühendislik alanındadır. Bunun dışında iplik, dokuma, tekstil terbiyesi, boya,baskı ve apre alanlarında da işçi talebi yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Türkmenistan’da Gıda Sektörü

Türkmenistan’daki iş imkanlarının çoğunlukta olduğu üçüncü sektör ise gıda sektörüdür. Özellikle küçük lokantalar, büfeler, restoranlarda iş arayanlar için işçi talepleri bulunmaktadır. Ayrıca şantiyelerin yemekhanelerinde, otellerde ve bazı lüks Türk restoranlarında gıda sektöründe çalışmış elemanlara ihtiyaç vardır. Bu sektörde en çok ihtiyaç olan iş pozisyonları dönerci, kebapçı ve lahmacun ustasıdır.

İsteyenlerden İstenen Yetkinlikler ve Şartlar Nelerdir?

isteyen Türk işçilerin tercih ettiği ülkelerden biri olan Türkmenistan’da inşaat, tekstil ve gıda sektöründe işçi talebi daha çok olmaktadır. Bu işçi taleplerine yönelik başvuru yapan işçilerden bazı yetkinlikler ve şartlar istenmektedir.

İnşaat sektöründe işçi talebi daha çok uzman elemanlara yöneliktir. Alt kademede çalışan işçiler için yabancı dil bilme zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak yönetici pozisyonlarında İngilizce, Rusça veya Türkmence dillerinden birini bilmek zorunludur.

Tekstil sektöründe de uzman elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Daha çok el becerisini uygun biçimde kullanan işçiler için iyi bir seçenektir. Tekstil sektöründe de yabancı dil bilme zorunluluğu aranmamaktadır. Yabancı dil zorunluluğu daha çok yönetici pozisyonları içindir.

Türkmenistan iş ilanları ve Türkmenistan hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Türkmenistan’da İş Kurmak

Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur

Türkmenistan Çalışma İzni ve Oturma İzni

Türkmenistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat

Türkmenistan’da Üniversite Okumak

Türkmenistan’da Maaşlar

Türkmenistan’da Genel Yaşam Giderleri


11 Yorumlar
 1. Yilmaz diyor

  Triko ile alakalı tüm işlemlere hakimim

 2. Mutlu diyor

  pıcanol tezgahı ustasıyım.Ustabaşı olarak çalışıyorum

 3. Cemal Doğan 0 532 559 58 46 diyor

  Dış cephe pirakas montaj ve kaynakciyim iş arıyorum 20yilik usta başı olara çalıştım şantiye tecrübem var inşaat islerinden anlarım yüksekte çalışırım cemal mky belgem var

 4. Kerim diyor

  28 senelik dokuma makinalarinda somet ve wamatex ustalığı yaptım bakım onarımda olabilir mekanik elektornik elektirik arızalar tercurebem vardir irtibat no 05324042900

 5. Salih diyor

  Merhaba ben baklava sütlü tatlı ve kadayıf çeşitleri ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum 05342143927

 6. Mustafa uluğbey diyor

  29 yıllik boyahane tecrübem var.dokuma ve örgü üzerine baskı boya entegre fabrikalarda boyane şefliği boyahane sorumluluklari yaptim.ihracat ağırliklı firmalarda çalıstığim için tüm test standartlarını bilirim.ayrica özbekistanda havlu ve bobin boyama tesisi kurulumu ve çalıstırmıslığim var 2 yıl.boyahane sorumluluğu olarak iş aramaktayım.

 7. Mustafa uluğbey diyor

  Cep numaram.05327143271

 8. İlyas arslan diyor

  20 yıllık vamateks somet alpha ve somet alpha pga tecrübem var. Başustalık tecrübem var. Elektrik elektronik mekanik bilhim var. Telefon 05555810210

 9. Önder diyor

  Textüre polyester iplik teknisyenliği ve ustalığı yapıyorum

 10. Önder diyor

  Textüre polyester iplik teknisyenliği ve ustalığı yapıyorum 05522645778

 11. Ramazan diyor

  30 yıllık tekstil tecrübem var picanol vamateks Somet vardiya ustalığı tecrübem de yirmi yıl artı jakar da var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.