Türklere Çalışma İzni Veren Ülkeler

0

Türklere Çalışma İzni Veren Ülkeler

Yurtdışına çalışmak için gitmeyi düşünüyorsanız, daha kolay çalışma izni alabileceğiniz ülkeleri seçerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

için başvuru yapanların sayısı ülkemizde oldukça yüksektir. Birçok kişi çalışmak için Avrupa ülkeleri veya Amerika, Kanada gibi ülkeleri tercih etmektedir. Yurtdışında iş imkanlarının daha çok olması, birçok sektörde açık olması bununla birlikte çalışma koşullarının ve maaşlarının iyi düzeyde olması gibi nedenlerden dolayı birçok kişi için araştırma yapmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde iş bulmak daha kolay olduğundan dolayı birçok kişi iş bulmak için gelişmiş ülkeleri tercih etmektedir. Aynı zamanda farklı kültürleri tanımak ve yabancı dillerini geliştirmek için de isteyen kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Bununla birlikte yurtdışında hem okuyabileceğiniz hem de çalışabilmeniz için de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yurtdışına üniversite okumak için gittiğinizde iş bulmak konusunda da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Çalışma izni alabilmek için öncelikle yapmanız gereken pasaport çıkarmak ve vize başvurusunda bulunmaktır. Bununla birlikte gitmeyi düşündüğünüz ülkenin dilini sizden istenilen seviyede bilmeniz de bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır. Öyle ki bazı ülkelere gitmek için belirli dil sınavları olmaktadır.

turklere calisma izni veren ulkeler
turklere calisma izni veren ulkeler

Eğer yurtdışına çalışmak için gidiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken gitmek istediğiniz ülkenin dilini öğrenmektedir. Yurtdışına çalışmak için gidilebilecek ülkeler de oldukça fazladır. Almanya, İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerini tercih edebileceğiniz gibi Amerika’da da çalışabileceğiniz işi mutlaka bulabilirsiniz. Bu ülkelerde hem hizmet sektöründe hem de sağlık sektöründe çalışmak konusunda herhangi bir sorun yaşamaz, rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Öyle ki gitmeden iş bulabilen böylece sponsor aracılığı ile yurtdışına gidebilen birçok kişi bulunmaktadır.

Yurtdışında üniversite okurken de çalışmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Okurken partime çalışabileceğiniz işler bulmakta zorlanmayacaksınız. Okuduğunuz bölümle ilgili ya da hizmet sektörü ile ilgili işleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Çalışma iznini veren ülkeleri araştırarak ta işe başlayabilirsiniz. Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler bulunmaktadır. Özellikle Almanya bu konuda Türk işçilerine öncelik tanımaktadır. Fakat çalışma izni alabilmek ve orada ikamet edebilmek için öncelikle o ülkede iş bulmanız ve düzenli olarak çalışıyor olmanız gerekir. Vizenizi aldıktan sonra gittiğiniz ülkede iş bulmanız durumunda çalışma iznini kolaylıkla alabilecek, oturum alabileceksiniz.

Çalışma İzni Veren Ülkeler

Çalışma izni veren ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelir. Burada öğrenci vizesine sahip olan öğrenciler, çalışma iznine sahiptir. 9 ay mesleki eğitim aldıktan sonra burada OPT alabilirsiniz. Amerika’da iş bulduktan sonra çalışma izni alma konusunda zorlansanız da bir süre sonra alabileceksiniz.

İngiltere çalışmak için gidebileceğiniz diğer bir ülkedir. Ülkemizde ikinci dil olarak İngilizce konuşulduğundan dolayı birçok öğrenci rahatlıkla İngiltere’ye gidebilmek için dil yeterliliğinden geçebilmektedir. Üniversite öğrencileri ise İngiltere’de partime çalışabilmek için izne tabidir. Türkiye’de yurtdışına gitmek isteyen gençlerin ilk tercihlerinden birisi genellikle İngiltere olmaktadır. Hem yaşam koşulları hem de eğitim ve iş imkanlarından dolayı İngiltere tercih edilmektedir.

Yurtdışında çalışma izni veren ülkelerden bir diğeri de Kanada’dır. Öğrenci vizesi alarak Kanada’ya giden kişiler rahatlıkla çalışma izni alabilmektedir. Bununla birlikte gerekli İngilizce eğitimini almanız ve çalışmak için iş bulmanız da vize almak için önemlidir. iş gücü açığının bulunduğu ülkelerden biri de Avustralya’dır. Bu yüzden Avustralya ülkesine çalışmak için gidiyorsanız rahatlıkla iş bulabileceğiniz gibi bir süre sonra gerekli izinleri de alabilirsiniz. Böylece hayalinizdeki işi yapabilir ve yabancı dilinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Turizm ülkesi olan ve özellikle turizm sektöründe çalışma açığı olan Malta, çalışmak için gidebileceğiniz ülkelerden biridir. Avrupa Birliği ülkelerinden birisi olan Malta’da 24 hafta üzerinde bulunursanız, çalışma izni alabilmek için başvurabilirsiniz.

İçin Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Yurtdışına çalışmak için gitmeyi düşünüyorsanız, bazı ülkelerden daha kolay bazılarından daha zor vize alabilirsiniz. Örneğin Ankara Anlaşması dahilinde İngiltere’ye belli şartlar dahilinde gidebilirsiniz. Birçok kişi Ankara Anlaşması dahilinde İngiltere’ye gitmeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda belgelerinizi eksiklik olarak iletmeniz durumunda istediğiniz ülkeden vize alabilirsiniz. Yurtdışında herhangi bir tanıdığınız varsa size davetiye yazmasını isteyebilirsiniz. Böylece daha kolay yurtdışına gitme imkanını elde edebilirsiniz. için özellikle Avrupa ülkelerini tercih edebilirsiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.