Türk Öğrencilere Burs Veren Ülkeler

0

Türk Öğrencilere Burs Veren Ülkeler

Yurtdışında okumak isteyen Türk öğrencilere burs veren birçok ülke vardır. Yurt dışında okumak istiyorsanız hangi ülkelerin size burs vereceğini bilmeniz fayda sağlayacaktır.

Son dönemlerde öğrencilerin en çok arzuladığı şeylerden biri de yurtdışında okumaktır. Başka bir ülkede yaşamaya, okumaya başlamak pahalı gelebilir. Çünkü bir öğrencinin tek başına yeme, içme, konaklama gibi masraflarını karşılaması zordur. Bu yüzden de her ülkeye okumak için gidilemez. Okuyan nüfusu fazla olan ülkelerde yurt dışından gelen öğrencilere verilen burs ve diğer ayrıcalıklar sayesinde öğrenciler yeme, içme, konaklama gibi ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalmazlar.

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler daha çok yetenekleri, not ortalamalarını yükselterek ve yüksek başarılar kazanarak yurt dışında okumaya hak kazanabilirler. Yabancı öğrencilere burs veren ülkeler öğrencilerin not ortalamalarına, yeteneklerine ve başarılarına bakarak burs vermektedirler. Bu yüzden de yurt dışında okumak isteyen öğrenciler daha çok çalışarak yurt dışında okumaya hak kazanmak istiyorlar.

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler, yurtdışında zorlanmadan eğitimlerine odaklanabilmek için çok çalışmaktadırlar. Çünkü yabancı öğrencilere burs veren ülkeler öğrencinin başarısına ve yeteneklerine bakarak burs vermektedir. Öğrenciler ise bu bursu kazanmak için sıkı bir şekilde kazanmak istemektedir. Çünkü yurtdışında daha rahat yaşamını sürdürebilmek ve okuyabilmek için burs kazanmaları önemlidir.

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için burs veren ülkelerin yanında verdikleri burs imkanları da önemlidir. Çünkü bazı ülkeler öğrencilere hem burs imkanı hem de konaklama, sigorta gibi önemli ayrıcalıklar da vermektedir. Bu yüzden de yurtdışında okumak isteyen öğrenciler hem daha çok çalışmalı hem de ülkenin öğrencilere sunduğu şartları da bilmeleri gerekmektedir.

turk ogrencilere burs veren ulkeler
turk ogrencilere burs veren ulkeler

Yabancı Öğrencilere Burs Veren Ülkeler

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin yabancı öğrencilere burs imkanıtanıyan ülkelere gidebilmek için çok sıkı bir şekilde çalışmaktadırlar. Bunun sebebi ise bu bursu kazanmak isteyen tüm öğrencilerin oldukça başarılı öğrenciler olmasıdır. Bu bursu almak isteyen öğrenci sayısı tek bir ülkede bile binlerce kişiyi aşmaktadır. Birçok ülkedeki öğrenciler de aynı ülkeye başvurabilmektedirler ve ülkeler başvuru sayısına göre çok az sayıda öğrenci almaktadır. Bu yüzden de öğrencilerin kazanabilme şanslarını arttırabilmeleri için çok sıkı çalışmaları gerekmektedir.

 

Amerika

Şüphesiz sadece Türk öğrencilerin değil yabancı öğrencilerin de en çok başvurduğu ve en çok okumak istedikleri ülkelerden biri Amerika’dır. Fulbrightyabancı öğrenci programı adı altında, dünya çapında 4000 yabancı öğrenciye burs veren Amerika aynı zamanda öğrencilere finansal destek de sağlamaktadır. Öğrencilere sadece burs vermekle kalmayan Amerika, öğrencilerin konaklama, ders kitapları, uçak biletleri, sağlık sigortası ve eğitim ücretleri gibi birçok ayrıcalık tanımaktadır.

İsveç

Dünya çapında 140 ülkeden sadece 550 öğrenciye burs imkanı sağlayan ülkelerden biri olan İsveç, öğrencilerin eğitim ücretlerinin tamamını, barınma ve ihtiyaçlarının tamamını, sağlık sigortasını ve uçak bileti masraflarının tamamını karşılamaktadır. İsveç’te burs alabilmek için gönüllü çalışmalara katılmış olmak, stajda lider deneyimini kazanmış olma ve toplam 3000 saati aşkın iş deneyimine sahip olma şartlarına bakarak burs imkanı sağlar.

Fransa

Fransa, Eiffel mükemmellik burs programı adı altında yabancı öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Master öğrencilerine aylık 1.181 Euro verirken doktora öğrencilerine aylık 1400 Euro burs imkanı sağlar. Bu burslar eğitim ücretlerini kapsamaz ancak bu bursa sağlık sigortası, seyahat masrafları ve diğer masrafları kapsamaktadır. Bu bursa sadece fen bilimleri, hukuk, ekonomi, mühendislik siyasi bilimler ve yönetim öğrencileri başvurabilmektedir. Doktora öğrencileri 2 yıl bu burstan yararlanabilirken Master öğrencileri 12 ay ile 36 ay arasında yararlanabilmektedir.

Güney Kore

Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri de Güney Kore’dir. Ülkelerarası dostluğu güçlendirmek ve Kore’deki üniversitelerde burs kazanabilme şansı tanıyan Güney Kore öğrencilerin geçim giderlerini, Korece eğitimlerini, uçak biletlerini, araştırma ve tez masraflarını, sağlık sigortalarını karşılamaktadır. Bu burs 4 yıllık lisans programlarında eğitim alan öğrencileri doktora ve Master öğrencilerini, yüksek lisans öğrencilerini ve doktora eğitimi aldıktan sonra araştırma yapmak isteyen öğretim görevlerini kapsayan bir burstur.

Birleşik Krallık

Chevening Programı adı altında den biri olan İngiltere, 160 ülkeden toplam 1500 öğrenciye burs imkanı sağlar. Burs almak isteyen öğrencilerin iki yıl ve üzeri iş tecrübelerinin olmuş olması, lisans derecesi yapmış olması ve İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Chevening Programı öğrencilerin 1 yıl boyunca konaklama, eğitim masrafları, yaşam masrafları, tez masraflarını ve seyahat masraflarını karşılamaktadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.