Son 20 Yılın En İyi Girişimcileri

0

Son 20 Yılın En İyi Girişimcileri

İş fikrini hayata geçirerek risk alan girişimciler, dünya çapında bir başarı elde ettiler. Peki bunu nasıl başardılar? Tabi ki risk alarak 

Son 20 yılın en iyi girişimcileri herkesten farklı düşünüp risk alarak girişimlerini hayata geçirdiler. Peki nasıl başarıya ulaştılar? Risk almak, farklı düşünmek ve tam olarak hedefe odaklanmak onların başarılı olmalarını sağladı.

son 20 yilin en iyi girisimcileri
son 20 yilin en iyi girisimcileri60988

En Başarılı 20 Girişimci ve İş Fikrileri

 

 1. Walt Disney, komşularının atlarını çizerek işe başladı. Karikatüristlik yaparak kendini geliştirdi ve animasyon stüdyosu kurarak dünyanın en büyük çizgi film markası haline geldi.
 2. steve Jobs, belki de bir numaradır. Çünkü gayriresmi şekilde başladığı işine dünyanın bir numarası olarak son verdi. Öldüğünde tüm dünya onu tanıyordu.
 3. Bill Gates, dünyanın en ünlü girişimcilerinden biridir. Microsoft’un kurucusu olan Gates, çoğu girşimci gibi kolay yollardan başarıya ulaşmadı.
 4. Amerika’da doğan Demet Mutlu Trendyol’u kurarak Türkiye’nin en büyük markalarından birini yarattı.
 5. kurucusu Nevzat Aydın en önemli iş fikirlerinden biri olan bu sistemi kurarak dünya markası oldu.
 6. Mark Zuckerberg Facebook adlı bir platform kurarak ilkokul arkadaşlarının birbirlerini bulmalarını sağladı. Bu fikir onu dünyanın en zenginleri arasına soktu.
 7. Amazon devini kuran Jeff Bezos birçok girişimciye ilham kaynağı oldu.
 8. Alibaba’yı kuran Jack Ma özellikle e ticaret yapanlara mükemmel bir platform sundu.
 9. IKEA kurucusu Ingvar Kamprad, kibrit satmaya başladığı girişimcilik sürecinde bir dünya markası haline geldi.
 10. Kahve satarak dünyanın en zenginleri arasına giren Howard Shultz Starbucks’ı kurdu. Dünyanın neredeyse her ülkesinde bir şubesi var.
 11. Chanel sadece şapka tasarımları yaparak bir moda devi olmayı başarmış kadın girişimciler arasındadır. Yüzyılın en önemli 100 kişisinden biridir.
 12. Oprah Winfrey, patates çuvalından yapılan elbiseleri olan çok yoksul bir küçük kızdı. Ama radyo programıyla tüm dünyaya tanındı. Dünyanın en zengin ve başarılı kadın girşimcisidir.
 1. Hans Anderson, çocukluğu sefalet içinde geçmesine rağmen asla pes etmedi. Yazmaya devam etti. Öyle ki Kibritçi Kız eserinde annesinin yoksulluktan nasıl da dilendiğini, kibrit sattığını yazmıştır. Dünyanın en büyük masalcısıdır.
 2. Henry Ford küçük bir dükkanda başladığı moto üretimini dünyanın en büyük markalarından biri olan Ford’a kadar büyüttü.
 3. Ve bütün bunları öğrenmemizi sağlayan Google…. sergey Brin ve Larry Page bu sistemi icat etti. Şu an dünya bu sistem üzerinden dönüyor diyebiliriz.
 4. James Dyson denildiğinde aklınız birley gelmeyebilir ama elektrik süpürgesi dersek size Dyson markası torbasız süpürgelerle ilham verebilir.
 5. Onedio kurucusu Kaan Kayabalı da en başarılı Türk girişimcileri arasında yer alıyor.
 6. Pronet güvenlik sistemini kuran Alp Saul kısa sürede büyük başarı ve kar elde etti.
 7. Ay Yapım kurucusu Kerem Çatay da başarılı girişimciler arasında yer aldı.
 8. Ve tabi ki Koç Holding kurucusu Vehbi Koç…. Küçük bir ticarethaneden ülkenin en büyük holdingine dönüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.