Sınavsız Yurtdışında Üniversite Okuma

0

Sınavsız Yurtdışında Üniversite Okumak

 

Yurtdışında sınavsız üniversite okuma avantajından yararlanarak dilediğiniz ülke ve üniversitede dilediğiniz her bölümü okuma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ülkemizde istediği üniversite veya bölüme yerleşemeyen, açıkta kalan birçok üniversiteye hazırlık öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrenciler yurtdışında üniversite eğitimi için başvuruda bulunabilirler. Herhangi bir ÖSYM sınavına girme zorunluluğu bulunmadan yurtdışında üniversite okuma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle sınavsız üniversite imkanı tanındığından dolayı ülkemizde birçok öğrenci bu avantajdan yararlanarak lisans eğitimini yurtdışında tamamlamaktadır.

Üniversitelerin sizden istediği ücreti tamamlayarak istediğiniz ülkelerde lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Ülkemizde en çok İngiltere ve ABD lisans eğitimleri için tercih edilmektedir. İngiltere’de eğitim süresi 3 yıl iken ABD’de bu süre 4 yıldır. Aynı zamanda son yıllarda Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de öğrencilerimizin en çok tercih ettikleri ülkeler arasında olmuştur.

Lisans eğitiminizi tamamlamak için dünya çapında iyi bir sıralamada yer alan aynı zamanda uygun fiyatlı olan ülkelerin üniversitelerini seçebilirsiniz. Ukrayna ve Polonya gibi ülkeler, alternatif olarak düşünebileceğiniz seçeneklerdir. Türkiye’deki öğrencileri sınavsız olarak alan, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan birçok üniversite bulunmaktadır. Yıllık olarak ortalama 1300-4000 dolar arasında ödeyeceğiniz bir tutarla yurtdışında lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

sinavsiz yurtdisinda universite okuma
sinavsiz yurtdisinda universite okuma

Yurtdışında Üniversite Okumak

Eğer yeterli imkanlara sahipseniz, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde eğitiminizi tamamlamanız daha avantajlı olacaktır. Fakat yurtdışında üniversite okumak için yeterli bütçeye sahip değilseniz, daha uygun fiyatlı üniversiteleri seçebilirsiniz. Belarus, Polonya ve Ukrayna gibi ülkeler İngiltere’ye göre çok daha düşük maliyetlidir. Bu ülkelere Türkiye’den hır yıl yüzbinlerce öğrenci gitmektedir. Özellikle mimarlık ve mühendislik bölümleri eğitiminde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır.

Fakat üniversite eğitimi almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu üniversitelerin YÖK tarafından tanındığından emin olmalısınız. YÖK denkliğinin sağlanması, oldukça önemlidir. Bu konuda net bir bilgiye sahip olduktan sonra üniversite ve ülke seçmeniz daha avantajlı olacaktır.

Sınavsız Yurtdışında Üniversite Okuma İmkanı

Yurtdışında sınavsız üniversite okumak, birçok öğrencinin hayalidir. Öğrenciler, herhangi bir sınav puanına gerek duymadan, dünya standartlarında üniversitelerde istedikleri bölümlere yerleşebilirler. Ülkemizdeki öğrenciler, birçok ülkeye giderek istedikleri lisans eğitimlerini ve dil eğitimlerini tamamlayabilmektedir. Aynı zamanda bu ülkelerin kültürlerini de yakından tanıma fırsatı bulmaktadır.

Dünyanın birçok yerinde geçerliliğe sahip üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelere herhangi bir ÖSYM sınavına girme ve puan zorunluluğunuz olmadan giriş yapabiliyorsunuz. Dünyaca ünlü üniversitelerde lisans eğitiminizi tamamlayabilir, saygın hocalardan ders alma fırsatı bulabilirsiniz. Hangi ülkeyi seçeceğiniz tamamen sizin tercihinize kalmış olan bir durumdur. Bir uzmanla görüşüp seçenekleri değerlendirerek bu konuda net bir fikre sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz bölümü okuma fırsatı da yakalamış olursunuz.

Yurtdışında bulunan üniversitelere giriş yapabilmeniz için lise mezunu olmanız yeterlidir. Aynı zamanda herhangi bir diploma puanı da istenmeyecektir. Türkiye’de dilediğiniz bölümü ve üniversiteyi okumak için yeterli puanı alamamışsanız, şansınızı yurtdışında denemeniz belki de sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Yurtdışında Eğitim Fırsatı

Öğrenciler, lisans eğitimlerini Avrupa standartlarına uygun, modern üniversitelerde tamamlayabilirler. Maddi imkanınız yeterli düzeydeyse bu fırsatı kaçırmadan yurtdışında eğitiminizi tamamlayarak birçok açıdan avantajlı olabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir bölüme giriş yaparak, istediğiniz eğitimleri alabilecek aynı zamanda yabancı dilinizi geliştirecek ve dünyanın birçok yerinden öğrencilerle tanışma fırsatı yakalayacaksınız. Gerekli evraklarla yurtdışında üniversite okumak için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra prosedürde belirtilen süreçleri takip etmeniz, yurtdışında üniversite okumak için ilgili ülkeye yerleşmeniz gerekmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.