Şarj İstasyonu Bayiliği  

0

Şarj İstasyonu Bayiliği  

Geçtiğimiz zamanlarda görücüye çıkan yerli elektrik araçlar nedeniyle yatırımcılar gözünü şarj istasyonu bayiliği işine çevirdi.

Şarj istasyonu bayilerinin gelecekte benzinliklerin yerini alması beklenen durumlar arasında bulunuyor. Bu nedenle ilgili bayiliği açmak isteyen kişileri şu şekilde bir süreç bekliyor.

sarj istasyonu bayiligi
sarj istasyonu bayiligi

Şarj İstasyonu Bayilik

Ülkemizde henüz elektrikli araçların satışı istenen seviyede bulunmuyor. Elektrikli araç satışının özellikle gelecek yıllarda artışgöstermesi bekleniyor. Ülkede şuan binden fazla elektrikli araç bulunuyor. Bu araçlarda araç sahiplerinin kendi imkanlarına bağlı olarak şarj ediliyor. Ancak önümüzdeki yıllarda elektrikli arabaların yüz bini geçeceği düşünüldüğünden dolayı şarj istasyonları oldukça önemli bir hale gelecek gibi gözüküyor. Bu nedenle şarj istasyonu bayiliği almak bir nevi geleceğin en parlak işlerinden biri olarak gösteriliyor. Bundan sonraki süreç içinde benzinliklerden çok bu istasyonlara ihtiyaç olacağı tahmin ediliyor.

Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Şarj istasyonu kurulumu üreticiden alınan şarj istasyonu montaj edildikten sonra doğrudan kurulabiliyor. Bu ürün ülkemiz şartlarında beş bin TL civarında değişirken başka ülkelerden getirilmesi halinde daha ucuz maliyete işlemler sona erebilir. Bu nedenle yurtdışından ilgili işlemlerin halledilmesi sağlamak çok daha doğru bir adım olarak gösterilir. Şarj istasyonunun en büyük özelliği ise personel ihtiyacının olmamasıdır. Durumun bu şekilde olması ise konunun maliyet kısmının hafiflemesine neden oluyor. Şarj istasyonu istenilen herhangi bir noktaya yalnızca kira karşılığında kurulabilir. Genel olarak bu süreç içinde benzinlikler baz alınır. Benzinliklerde bu istasyonun kurulumu için aylık üç bin TL civarında ödeme yapılması gerekir. Buna ek olarak farklı türden masraflarda kişilerin karşısına çıkabilmektedir. Elbette bu masraf tutarları istasyon kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Pasif gelir açısından başarılı olan bu yöntem uzun vadede kazançlarınızı katlamaya müsaade ediyor. Aynı zamanda diğer işlere nazaran maliyet oranlarının son derece düşük olması işin bir adım daha avantajlı olmasına neden oluyor. Bu nedenle çok sayıda avantajı bünyesinde bulunduran bu iş fırsatı geleceğin en karlı işlerinden biri olarak gösteriliyor.

Şarj İstasyonuİçin Şartlar

Elektrikli şarj istasyonu açmak isteyen kişiler ön lisans veya lisans şartına tabii değildir. Kurulan istasyonlarda kar amacı olmaksızın elektrik satışı yapılabilir. Ancak bunu yapmakta olan şirketler durumu doğrudan dağıtım şirketine bildirmekle yükümlüdür. Ayrıca bunun için şirketler tüketicilerden ek bedellerde alabilir. Üretim ve tedarik lisansı bulundurmakta olan şirketler ise bu istasyonlardan ikili anlaşma ile elektrik satışına başlayabilir. Şirketler bu süreç içinde isim değişikliği, kapatma gibi durumları da dağıtma şirketine harfiyen bildirmek durumunda kalır.

Şarj istasyonu

Elektrikli araçlar günümüz şartlarında iki farklı yöntem üzerinden şarj edilebilir. Doğru akımı kullanan DC şarj ünitesi ve alternatif akım kullanan AC şarj ünitesi bu yöntemler arasında bulunur. dışında tüm elektrikli araç tipleri bu iki yöntem üzerinden şarj edilebilmektedir. Tesla ise kurulumunu kendi yaptığı şarj istasyonları aracılığıyla şarj edilebiliyor. Bu yöntemde standart prizden herhangi bir güvenlik bağlantısı olmadan şarj yapılabiliyor. Diğer şarj yönteminde ise herhangi bir güvenlik bağlantısı kullanılarak şarj işlemi gerçekleştirilir. Geleceğin teknolojisi olarak görülen bu araç tiplerindeki şarj işlemlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla zenginleştirileceği düşünülüyor. Günümüz şartlarında aracın kendisinin veya ara kablonun yardımıyla şarj işlemi yapılabiliyor. Şarj fişi bu bağlamda araç ve istasyon arasında iletişimin kurulmasını sağlar. Bu alanda yapılan yeniliklerle elektrik araçşarjıişleminin çok daha pratik ve hızlı hale geleceği tahmin edilen şeyler arasında bulunuyor.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.