Samsung Bayisi Açmak Maliyeti ve Kar Marjı  

0

Samsung Bayisi Açmak Maliyeti ve Kar Marjı  

Uzun yıllardan beri Türkiye’de bayilik sistemiyle hizmet vermekte olan Samsung, her geçen gün potansiyelini ve müşteri kitlesini arttırmayı sürdürüyor.

Samsung bayiliği açmak günümüzün karlı iş fikirlerinden biri olmakla birlikte yeterli sermayesi bulunan kişilere kendi işini kurma imkanı sağlıyor.

samsung bayisi acmak maliyeti ve kar marji
samsung bayisi acmak maliyeti ve kar marji

Samsung Firma Bilgisi

Samsung firmasının kuruluşu 1938 yılına denk gelir. İlk olarak beyaz eşya alanında faaliyet gösteren firma 1969 yılında ise Samsung Electronics’ kurmuştur. İlk TV seri üretimi ise 1970 yılında başlamıştır. Öncelikli olarak beyaz eşya ve klima sektöründe adından söz ettiren firma, aynı zamanda cep telefonu, televizyon gibi alanlarda da hızla yükselişe geçti. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çeşitli değişimleri ürünlerine yansıtan marka sektörde halen en iyilerden biri olarak gösterilmeye devam ediliyor. Özellikle marka son yıllarda cep telefonu, televizyon gibi farklı ürünlerde de iyi bir başarı grafiği yakalamıştır. Ayrıca şu an sektörde monitör, LED TV gibi alanlarda lider konumdadır.

Samsung Bayilik Açma

Dünyanın her bölgesinde yaygın bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Samsung, bugün binlerce farklı satış noktası üzerinden hizmet veriyor. Ülkemizde de en fazla tercih edilen markalardan biri olduğu biliniyor. Samsung günümüzde sürekli olmamakla birlikte bayilik sağlıyor. Daha çok dönemsel olarak bayilik vermeyi tercih eden marka bunun nedeni olarak ise internet mağazası ve mağaza zincirleri olmak üzere iki farklı satış platformunun olduğunu belirtiyor. Samsung bayisi açmak için firma tarafından belirlenen şartlara uygun olmak gerekir. Bu şartlara uyum sağlayan kişilerin ise Samsung ailesine katılım sağlaması mümkün hale geliyor:

  • Mağazanın kullanım alanının 500 m2 olması gerekir. Eğer yalnızca tablet ve cep telefonu satışı yapılacaksa minimum olarak 50m2 kullanım alanına sahip olması şartı aranır.
  • Bayi sahibi adayının teminat göstermesi lazımdır.
  • Mevcut lokasyonda bir bayilik bulunduğu takdirde farklı bir bayilik verilmez.
  • Beyaz eşya alanında aynı zamanda yetkili servis hizmeti de verilmelidir.
  • Samsung bayi sahipleri her daim müşteri memnuniyeti ilkesine sadık kalarak hareket etmelidir.
  • Samsung bayilerinde yeterli sayıda personelin çalıştırılması gerekir.
  • Samsung bayilerinin markayı doğru bir şekilde temsil etmesi istenir.
  • Bayi sahibi olacak kişilerin girişimci ruhuna sahip olması ve her daim işine sahip çıkması istenen diğer durumlar arasındadır.

Samsung Bayilik Başvurusu

Samsung bayiliği açmak için başvurular disbirütörler üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle doğrudan bayilik açmak isteyen kişilerin ana ürün gruplarına göre bu disbirütörlere başvurması lazımdır. Samsung bayiliği açma konusunda diğer merak edilen konulardan biride kar marjı oranları olmaktadır. Özellikle her beyaz eşya sektöründe olduğu gibi bu alanda da kar marjı seviyesinin düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak yine de Samsung büyük bir tüketici kitlesine sahip olduğundan dolayı risksiz bir yatırım sunma imkanı veriyor. Samsung bayiden franchise ücreti ödemesini isterken, bayinin tipine bağlı olarak bu fiyat değişebilir. Beyaz eşya ve telefon bayilerinin farklı türden franchise bedeli ödemesi söz konusu olur. Samsung bayiliği açma maliyeti için ortalama bir fiyat vermek gerekirse 2.000.000 ile 4.000.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Mağazanın ürün kapasitesi, özellikleri, büyüklüğü gibi pek çok konu bu durumu doğrudan etkiler.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.