Rusya’da Yaşamak Pahalı mı

0

Rusya’da Yaşamak Pahalı mı

Kişiler bazen bulundukları yer ile farklı ülkelerin yaşam koşullarını kıyaslamaktadır. Farklı bir ülkede yaşamayı düşünen kişiler, araştırma içerisine girer. Araştırılan ülkelerden birisi de Rusya’dır.

rusyada yasamak pahali mi
rusyada yasamak pahali mi

Rusya’da Yaşamak

Rusya’da yaşamak pahalı mı? Sorusunun cevabı Rusya’da yaşamak isteyen kişiler için bir merak konusudur. Bir yerde yaşamak için öncelikle konaklama sorununu çözmek gerekmektedir. Rusya’da evler tıpkı ülkemizde olduğu gibi yerine ve metrekaresine göre değişmektedir. Örneğin; 50 metrekarelik bir ev sahibi olmak için iki kişinin çalıştığı varsayılarak ortalama 5,5 yıl kadar çalışması gerekmektedir.

Bir konut sahibi olabilmek için en fazla 9 yıl, en az 4-5 yıl çalışmak gerekmektedir. Tabi bu fiyatlar semte göre farklılık göstermektedir. Kiralık dairelerin en pahalı olduğu yer Moskova (35 bin ruble) olup, en uygun yerler arasında Novosibirs (20 bin ruble) bulunmaktadır.

Dünyada en büyük yüzölçümlerine sahip ülkelerinden birisi Rusya’dır. Rusya’da yaşamak isteyen kişilerin aklında takılan sorulardan bir tanesi ne kadardır sorusudur. Rusya’da sanılandan daha fazla asgari ücret ile çalışan kişi vardır. Ülkede 2021 yılı itibariyle asgari ücret, 11.280 rubledir. Ruble, Rusya’nın para birimidir. TL’ye çevrildiği zaman 1,015,27 TL’dir. Rusya’da asgari ücretin TL’ye göre daha düşük olması yaşamların aynı kalitede olduğunu göstermemektedir.

Rusya’da çalışma koşulları oldukça serttir. Rusya’da işverenler ülkemizde olduğu gibi vermekten hoşlanmamaktadırlar. Çalışan kişiler genellikle evlerinden yemek götürmeyi veya dışarıda yemek yemeyi tercih etmektedir. Resmi çalışma süresi haftalık 40 saattir. Günde 8 saat çalışılmaktadır. Yılda 28 gün resmi tatil yapılmaktadır. Ayrıca geleneksel günlerde de çalışılmamaktadır.

Rusya’da Geçim Nasıldır?

Rusya’da geçim nasıldır diye merak eden kişiler için öncelikle Rusya, refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Rusya’da çalışma hayatında pek çok kişinin asgari ücretle çalıştığı bir gerçeği vardır. Fakat daha sonradan düzen kuracak kişiler için asgari ücretle ülkede geçim sağlamak pek kolay değildir. Çünkü Türkiye ile şartları yakındır. Fakat asgari ücret üzeri bir maaşla yaşam sürmek daha kolaydır. Bu yüzden asgari ücret ile bir iş bulup, ülkeye yerleşme fikri kişiler için pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır denilebilir.

sürdürebilmek için Rusça veya İngilizceye hâkim olmak gerekmektedir. Farklı uyruklu pek çok birey yaşamaktadır. Fakat ortak dil olarak genellikle İngilizce konuşulmaktadır. Ayrıca Ukraynaca da çok fazla konuşulmaktadır.

Vergi oranları ise merak edilen bir diğer konudur. Rusya’da ikamet eden kişilerin vergi oranı yüzde 13 olup, geçici olarak bulunanlar için bu oran yüzde 17’dir.

Rusya Pahalı Bir Ülke mi?

Rusya en lüks yerlerin olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.Dünyaca ünlü markaların bulunması da bunun bir göstergesidir. Özellikle eğlence merkezleri, gece kulüpleri ve alışveriş merkezleri ile bu lüks yaşam görülebilmektedir.

Rusya’da yaşamak pahalı mısorusunun genel olarak cevabı için pahalı bir ülkedir demek yanlış olmaz. Rusya’da gece eğlenceleri oldukça fazladır. Alkolün çokça tüketildiği ülkede çok fazla sayıda gece kulüpleri bulunmaktadır. Sadece ülkede yaşamayan, dışarıdan gelen turistler de bu konuda oldukça bütçe harcaması yapmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman bütçe gerektiren bir ülkedir.

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.