Rusya’da Şirket Kurmak 2022

0

Rusya’da Şirket Kurmak 2022

Rusya’da iş yapmak isteyen kişiler Rusya’da şirket kurmak 2022 yılında nasıl ilerliyor merak ediyor.

Öncelikli olarak Rusya’da iş hayatına girmek için neler yapılmalı, neler bilinmesi gerekir yapılandırma konusunda hangi seçenekler var bunların bilinmesi önemlidir.

rusyada sirket kurmak 2022
rusyada sirket kurmak 2022

Rusya’da İş Kurmak

isterseniz göz önünde bulundurmanız gereken bazı konular vardır. Takip edilmesi gereken bazı süreçlerin olduğu aşikardır. Yasal yapının seçilmesi, belge oluşturma, katılma gibi çeşitli hususlara geçiş yapmadan önce Rusya’da yasal anlamda iş alanında faaliyet gösterip gösteremeyeceğinizin araştırılması ve temel hususları dikkate alarak buna göre hareket etmeniz lazımdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

için öncelikli olarak yapılması gereken şey göçmenlik statünüzün Rusya’da ticaret yapmanıza izin verdiğini öğrenmektir. Bu konuyu resmi makamlarla irtibata geçerek çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu adım en önemlisi olup öncelikli olarak bu durumun öğrenilmesi şart olarak gösterilen durumlar arasında bulunur. Buna ek olarak Rusya’da iş kurmak için belirli bir planın oluşturulması şarttır. İşletmenin başarılı olup olmayacağını değerlendirme altına almak için girmek istediğiniz pazarı araştırmanız gerekir. Herhangi bir iş girişimine atılmadan önce iş fikrinin uzun soluklu olup olmayacağı gibi farklı türden sorulara cevap aramanız gerekir.

Bunlara ek olarak Rusya’da iş kurma izniniz olduğu düşünüldüğünde iş fikri planınızdan emin durumdaysanız bir sonraki adımda ise işinizin yasal yapısına karar vermek durumunda kalırsınız. Rusya’da şirket kurmak 2022 yılında işi kaydettirmek için belirli bir adresle işiniz için uygun bir isim seçerek başlayabilir. Rus mevzuatlarına bağlı olarak işin kurucularının kuruluş anlaşmasını da hazırlaması lazımdır. Süreç bu sayede değişim gösterebilir.

Rusya’da İş Kurmak

Daha sonraki adımlarda ise bir şirket markası almanız lazımdır. Bu işletmenin resmi markası olurken profesyonel şirket tarafından üretilir. 2015 yılında yapılan bir değişiklikle birlikte şirket mühürleri bu ülkede artık yasal bir gereklilik değildir. Ancak buna rağmen halen çok sayıda işletmenin mühürleri vardır. Tüm resmi belgeleri tamamladıktan sonra Rus işletme bankası hesabı açmanız lazımdır. Hesap için noter tasdikli imzaların kopyasını almanız gerekir. Rusya’da işletme hesabı açmak için çeşitli belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru olarak bir araya getirilmesi şart olurken, bu belgelerden birinin eksikliği halinde hesap açma işleminin tamamlanması mümkün olmaz.

Rusya’da Şirket Kurma 2022

Rusya’da iş yapmak için çeşitli kurallara uymak gerekir. Özellikle 2022 yılında bu kurallar daha büyük önem taşımaya başlamıştır.

  • Ülkede kişisel ve kurumsal güvenlik önemli konulardan biridir. Ülkede yaşayan yerli ve yabancı kişilerin geçmiş kontrolleri kritiktir.
  • İş düzeni hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Kartvizitler ülkede önemli konular arasında bulunur.
  • İş kayıplarının geri ödenmesi, zararların telafisi gibi konuların telafisi yoktur. Çıkarları korumak için Rus hukuk müşaviri tercih edilmelidir.
  • Dakiklik özellikle ülkede aranan konulardan biridir. Özellikle yabancı çalışanların dakik olunması istenir.
  • Yabancı firmaların ülkede başarılı olması için insan potansiyeline nasıl ulaşıldığının öğrenilmesi gerekir. Bazen şirket atmosferi, bazense çeşitli faydalar firmaların bu anlamda bir adım ön plana çıkmasına yardımcı oluyor.
  • Eğer bir web siteniz varsa sitenin Rusya’da uygun olduğundan emin durumda olmanız gerekir. Web sitesi sahiplerinin yanlış veya eksik olarak paylaştığı bilgiler olumsuz sonuçlar yaratabilir. Şirketin yanlış şekilde tanınmaması için bu durumu ciddiye alarak web sitesini yeni baştan yaratmak iyi bir çözüm yolu olacaktır.
Rusya’da İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye

Rusya’da şirket kurmak 2022 yılında başlangıç sermayeleri yapılacak olan işe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yatırıma ihtiyaç duymayan kişilerin bile bu nedenle en az 10 bin avro sermayesinin olması gerekir. Bu tutardaki para kalacak yer bulmak ve diğer ihtiyaçları için minimum olarak gereklidir. Kiralama tutarları yaşanacak olan yere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Buna ek olarak Rusya’da iş sahibi olmak isteyen kişilerin Rusça’yı öğrenmesi lazımdır. İster Rusya’da isterseniz de başka bir ülkede iş yapıyor olun yaşadığınız ülkenin dilini bilmeden başarılı olmanız mümkün değildir. Rusya’da iş kuran kişiler sabit bürokrasi ve yolsuzluk gibi çeşitli risklerle karşı karşıya kalabileceğinden dolayı bu durumları da göz önüne alarak ülkenin iş için tercih edilmesi yerinde bir karar olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.