Rusya’da Maaşlar. Rusya’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

0

Rusya’da Maaşlar. Rusya’da Asgari Ücret ve İşçilik Ücretleri

Rusya resmi para birimi Rubledir. 1 Dolar yaklaşık olarak 64 Ruble civarındadır. Rusya’da asgari ücrete döviz olarak bakıldığında çok düşük olduğu görülmektedir. Asgari ücretin düşük olması gelirin düşük olmasına, dolayısı ile yaşam kalitesinin de düşük olmasına neden olmaktadır. Son yapılan zamla beraber yaşam standardında da belirli bir kalite yakalanmıştır. Yapılan son zamla birlikte 2019 yılı için Rusya’da asgari ücret 150 Dolara çıkmıştır. Ülkede asgari ücretle çalışan işçi sayısı oldukça fazladır.

Rusya’da haftalık çalışma saatleri diğer ülkelere göre biraz daha fazladır. Özellikle Türk inşaat şirketlerinde durum bu şekildedir. Aslında çalışma saatleri belli olsa da genel olarak buna uyulmamaktadır. Türk şirketleri mesai sürelerini uzatmaktadırlar. Bu durumda da Rusya’da maaşlar asgari ücretin üzerine çıkmaktadır.

Rusya’da asgari ücret tehlikeli işlerde çalışanlar, mesai yapanlar, farklı coğrafi şartlarda çalışanlar ve engelliler için farklı olarak belirlenmiştir. Asgari, ücreti belirlemede tek yetkili organ Rusya hükumetidir. Bunun yanı sıra bazı bölgelerde işçi ve işveren sendikaları belirleyebilmektedir. Ayrıca asgari ücret enflasyon oranı dikkate alınarak hesaplanır. Asgari ücretin denetlenmesi konusunda sıkı bir denetim vardır ve usulsüzlük durumunda ağır cezalar uygulanır.

Rusya’da Maaşlar Ne Kadar?

Rusya’da maaşlar bir önceki yıla göre artış göstermiştir. En yüksek maaş ortalaması petrokimya sektöründedir. Petrokimya sektörünü çimento, reklam ve IT sektörleri takip etmektedir.

Rusya’da maaşlar en düşük ortalama ile otel ve gıda sektöründe verilmektedir. Bu sektörleri hafif sanayi, eğitim, sağlık, ormancılık ve inşaat sektörleri takip etmektedir.

Rusya’da çalışan yabancıların maaşları yeterince yüksektir. Rusya’da çalışan yabancılar brüt gelirleri bakımından dünyada 13. Sırada yer almaktadır. Özellikle kalifiye, uzman ve üst düzey yöneticiler, Rusçayı da biliyorlarsa daha kolay iş bulabilmektedirler. Rusya’da asgari ücret, yabancı işçiler için pek de geçerli değildir.

Rusya’da Meslek Gruplarına Göre Maaşlar

 • Oto tamircisi; Rusya’da bir araba tamircisinin ortalama maaşı 736 Dolardır. Bu sektörde çalışan işçilere emeklilik ve sağlık sigortaları yapılır ve iç ve dış kurslar verilir. Bu işte çalışabilmek için lise mezunu olmak, bilgisayar bilgisinin bulunması ve ehliyet olması gerekir. Bu iş için yabancı dil bilgisine gerek yoktur ve iş için belirli bir deneme süresi bulunmaktadır.
 • İnşaat işçisi; ortalama maaşı 573 Dolardır. Bu sektörde çalışan işçilere emeklilik ve sağlık sigortaları yapılır ve iç ve dış kurslar verilir. Lise mezunu olmak bu iş için yeterli kriterdir.
 • Mühendis; Rusya’da ortalama maaşı 1224 Dolardır. Emeklilik planı, sağlık sigortası yapılmaktadır. İç ve dış kurslar verilmektedir ve bu sektörde çalışanlar için kariyer geliştirme planı bulunmaktadır. Bu sektörde çalışmak isteyenlerin üniversite mezunu olmaları, yabancı dil bilgisi olması ve bilgisayar bilgisi olması şarttır.
 • Kaynakçı; ortalama maaşı 827 Dolar civarıdır. Bu sektörde çalışanlara emeklilik planı ve sağlık sigortası yapılır. Bu sektörde çalışacak olanların lise mezunu olması yeterlidir. Bilgisayar bilgisi, yabancı dil ve ehliyete gerek yoktur. Bu iş için deneme süresi gereklidir.
 • Tamirci; bu meslek gurubundakilerin ortalama maaşları 788 Dolar civarındadır. Bu meslekte çalışacak olanların sadece lise mezunu olmaları yeterlidir. Emeklilik ve sağlık sigortası yapılmaz.
 • Öğretmen; Rusya’da bu meslek gurubundakilerin aldığı ortalama maaş 905 Dolar civarındadır. Bu sektörde çalışanlara sağlanan faydalar arasında emeklilik planı, sağlık sigortası, iç ve dış kurslar gelir. Sektörde çalışmak için üniversite mezunu olmak, bilgisayar bilgisinin olması ve yabancı dil bilgisine gereksinim vardır.
 • Doktor; bu meslek gurubunda çalışanlar için Rusya’da ortalama maaş 2096 Dolar civarıdır. Sektörün çalışanlara sağladığı faydalar arasında, sağlık sigortası, emeklilik planı, iç ve dış kurslar ve kariyer geliştirme planları bulunmaktadır. Bu iş için üniversite mezunu olmak ve yabancı dil bilgisi gereklidir.
 • Otel İşçisi; sektörde çalışanların ortalama maaşları 469 Dolar civarındadır. Sağlık sigortası yapılır, emeklilik planlarından yararlandırılmazlar. Lise mezunu olmak, yabancı dil bilgisi gereklidir.
 • Aşçı; aşçı maaşları ortalama 449 Dolar civarındadır. Sektörde çalışanlara emeklilik planı ve sağlık sigortası yapılmaktadır. İç ve dış kurslar verilmekte ve kariyer planlarından yararlandırılmaktadır. Genellikle kolej mezunu olanlardan seçilmektedirler. Yabancı dil bilgisine gereksinim vardır.
 • Garson; bu sektörde çalışanların Rusya’da aldığı maaşlar ortalama 378 Dolar civarındadır. Çalışanlara genellikle sağlık sigortası yapılır. Lise mezunu olmak ve yabancı dil bilgisine gereksinim vardır.
 • Taksi şoförü; Rusya’da ortalama maaşlar 534 Dolar civarındadır. Sağlık sigortası mevcuttur. Lise mezunu olmak ve ehliyet sahibi olmak bu iş için yeterlidir.

Görüldüğü gibi Rusya’da asgari ücret üzerinde birçok meslek gurubu bulunmaktadır. Rusya’da maaşlar aylık ortalama 651 Dolar civarındadır. Bu da gösteriyor ki birçok meslek gurubunda maaşlar ortalamanın epey üstündedir.

Rusya’da asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Rusya’da maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları

Rusya’da Yaşam Giderleri

Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni

Rusya’da Nasıl İş Bulunur

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Rusya’da İş Kurmak

Rusya’da Üniversite Okumak


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.