Rusya’da İş Kurmak. En Karlı Rusya İş Fikirleri

0

Rusya’da İş Kurmak. En Karlı Rusya İş Fikirleri

Dünyanın 8. Büyük ekonomisi olan Rusya, Türklerin iş kurmak için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. için iki seçenek vardır. Birincisi ülkede kendi işini kurmak diğeri ise yerleşik firmaların birinde işe girip çalışmak.

Son yıllarda yabancılar Rusya pazarındaki büyümeden ve yeni için uygun olan alanlardan çok fazla etkilenmektedirler. Rusya’da birçok iş alanında rekabet olsa da büyüme ve gelişme için birçok fırsatı da barındırmaktadır. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile artık çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Rusya’da iş yeri kurmak isteyen birinin mutlaka muhabir vize ve oturma izni alması gerekmektedir. Ülkede limited şirketi kurmak çok fazla belge gerektirdiğinden genellikle şahıs şirketi kurmak daha avantajlıdır. Ancak, Rus bir ortak varsa limited şirket kurmak daha cazip hale gelmektedir. için en az 10-15 bin Euro paraya ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra Rusya’da iş yapmak isteyen her girişimcinin mutlaka Rusça bilmesi gerekmektedir.

Rusya’da Ne Tür İşler Yapılabilir?

Özellikle cafe işletmeciliği Rusya’da çok kazandıran işlerden biridir. Açılacak olan cafenin türüne, açıldığı yere ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Rusya’da bir cafe açmanın ortalama maliyeti 30-50 bin Dolar arasındadır. Ancak bir yıl gibi kısa bir sürede bu para çıkarılıp kara bile geçilebilir.

Cafe açmak için ilk olarak hedef kitle belirlenmelidir. Cafe açmadan önce bir müşteri gibi düşünerek, bir müşterinin cafeden beklentileri göz önüne alınmalıdır. Özellikle Rusların kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Cafede verilen hizmet çok önemlidir. İnsanlar cafenin büyüklüğünden ziyade verilen hizmete ve cafenin nasıl göründüğüne bakacaklardır. Ayrıca cafenin açılacağı konum da çok iyi belirlenmelidir.

isteyenlerin tercih edeceği bir diğer sektör ise turizmdir. Rus vatandaşlarının Türkiye’ye olan ilgileri göz önüne alındığında iyi bir turizm acentesi açmak iyi bir fikirdir. Turizm sektörü her dönem yatırımcısına çok para kazandırmış bir sektördür.

Bu sektörde iş yapmak isteyenler öncelikle tüm yasal izinleri almalı ve tüm gereksinimleri yerine getirmelidirler. Daha sonra açılacak olan ofisin yeri çok iyi belirlenmelidir. Açılacak olan ofis için gerekli olan tüm ekipmanlar temin edilmelidir. Son olarak yatırımın en önemli kısmı olan pazarlama ve reklam aşamasına geçilmelidir.

Rusya’da İş Yapmanın Püf Noktaları

Rusya’da iş yapmanın bazı püf noktaları vardır. kolay olsa da farklı bir ülke ve farklı bir kültür olduğu için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

 • Özellikle randevulara zamanında gitmek çok önemlidir,
 • İletişim kurmak için e-posta ya da fax kullanmayı tercih ediyorlar,
 • Ticaret yapılacak olan bir firmayla görüşmeye gitmeden önce, yapılacak olan iş ve amaçlar hakkında ön bilgilendirme bekliyorlar,
 • Yapılacak olan işlerde mutlaka imzalı belgeler ve yazılı dokümanlara güveniyorlar,
 • İletişimde mutlaka samimi ve içten olmak çok önemli,
 • İş toplantılarında fiziksel olarak temasta bulunmak olumlu bir işarettir,
 • Yapılacak olan sunumlar açık ve kolay anlaşılır olmalıdır,
 • Mutlaka kartvizit kullanılmalı ve kartvizitin bir tarafı Türkçe diğer tarafı Rusça olmalıdır,

İçin Gerekli Prosedürler

Rusya’da herhangi bir yabancının yatırım yapması ve şirket kurmasında yasal bir sakınca bulunmamaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının şahıs şirketi kurmak için yapması gerekenler:

 • Pasaportun orjinali ve noter onaylı Rusça tercümesi,
 • Herhangi bir bankada hesap açılışı,
 • Şirket açılışı için vergi dairesine yapılacak olan başvuru formunun doldurulması,
 • Yine vergi dairesine verilmek üzere hazırlanmış ve şahıs şirketi kurmak istendiğine dair dilekçe,
 • Vergi harcının ödendiğine dair makbuz,

Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edildikten yaklaşık 15 gün sonra başvurunun sonucu alınır.

isteyen ve kurumsal şirket kurmak isteyenlerin izlemesi gereken yollar aşağıdaki gibidir:

 • Şirket sahibinin ve ortaklarının pasaportlarının oriinali ve noter onaylı tercümesi,
 • Herhangi bir bankada şirket adına açılacak olan hesap,
 • Yönetim kurulu tarafından hazırlanmış şirket açılışı kararının noter tarafından onaylanması,
 • Şirketin kayıtlı olduğu adres sahibi tarafından verilen garanti mektubu,
 • Şirket ortaklarının imza sirküleri,
 • Vergi dairesine şirket kuruluşu için müracaat formunun doldurulması,
 • Vergi harcının ödendiğine dair makbuz,

Yukarıdaki tüm evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra vergi dairesine teslim edilir. Teslim tarihinden itibaren 15 iş günü içinde başvuru sonucu alınır. Şirket açılışı işlemleri onaylandıktan sonra, kaşe hazırlanır, meslek odasına, emeklilik fonuna ve istatistik müdürlüğüne kayıt yaptırılır.

, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.

Rusya ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.

Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları

Rusya’da Yaşam Giderleri

Rusya’da Maaşlar

Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni

Rusya’da Nasıl İş Bulunur

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Rusya’da Üniversite Okumak


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.