Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları

2

Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip olan Rusya, aynı zamanda dünyanın 8. büyük ekonomisine sahip bir ülkedir. Nüfusu yüz ölçümüne göre düşük gibi görünse de ülkenin büyük bir kısmının kuzey kutbuna yakın olmasından dolayı, nüfusun büyük bir çoğunluğu şehir merkezlerinde toplanmıştır.

Rusya’da çalışmak isteyen Türk işçiler için hem ulaşımın yakın olması, hem de iş çeşitliliğinin fazla olmasından dolayı fazlaca tercih edilen ülkelerden birisidir. Nüfusun yoğun olduğu Moskova şehri iş imkanlarının fazla olduğu şehirlerden biridir. Hayat pahalılığı açısından da İstanbul’dan daha pahalı bir şehirdir.

Ülkenin ikinci tercih edilen şehri St. Petersburg’dur. Bu şehir Moskova’ya göre daha küçük bir şehirdir ve yaşam şartları açısından daha rahattır. Şehrin çalışma açısından tek handikapı kuzeye yakın olmasından dolayı kış ayının fazla ve çok sert geçiyor olmasıdır.

Rusya’da Çalışmak

Rusya’da iş imkanları açısından iki seçenek vardır. Bunlardan biri kendi işini yapmak, diğeri ise orada yerleşik firmalarda işçi olarak çalışmaktır. Bir şirkette çalışmak isteyenler için bazı kriterler vardır. Bunların arasında yapılacak olan iş ile ilgili teknik bilgi ve Rusça bilmek gelir. Rusça bilmeyenler az da olsa İngilizce biliyorlarsa şansları vardır.

Rusya’da İş İmkanları

Rusya’da Türkler için özellikle finans, enerji ve inşaat sektörlerinde iş imkanı bulunmaktadır. Rusya’da çalışmak için başlıca sektörler, doğal gaz, petrol, inşaat, metal, kereste olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra diğer büyük sektörler ise, savunma sanayi, elektronik, IT, mobil teknolojileri, hizmet sektörü ve fabrikalar gelir.

Ülkede çalışma koşulları arasında haftalık çalışma saati 40 saattir. Yılda 28 gün tatil vardır. Bu tatiller arasında geleneksel Yılbaşı, Ulusal Birlik Günü ve Rus-Ortodoks Noel’i gibi tatiller de mevcuttur.

Rusya’da yaşayanlar için sabit vergi oranı % 13, geçici olarak Rusya’da kalanlar için ise % 30’dur. Ülkede en az 183 gün kalan herkes daimi yerleşik olarak kabul edilir ve Rusya ve Rusya dışındaki kazançları üzerinden vergilendirilir. Geçici olarak Rusya’da oranlar ise sadece Rusya’da çalışarak elde ettikleri kazançları üzerinden vergilendirilirler.

Rusya’da Çalışmak İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Rusya’da çalışmak için başvuruları İŞKUR aracılığı, kariyer siteleri ve başvuru yapılacak olan firmanın kendisine doğrudan yapılabilir. Başvuru sırasında profesyonelce hazırlanmış bir CV gönderilmelidir. CV ile birlikte hazırlanacak olan ön yazı, işverenleri ikna etmede CV’den çok daha fazla etkilidir. Ön yazı hazırlanırken, resmi bir üslup ile yazılmalı ve gelecek ile ilgili planlar ve şuan neler yapıldığı ile ilgili gerçekçi bilgiler verilmelidir. Ön yazıda aşırı ısrarcı olunmamalıdır. Firmaların mülakat sayısı ve tarzları birbirinden farklılık gösterir. Mülakatta başarılı olduktan sonra firma ile çok sıkı bir sözleşme imzalanmalı ve herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına, bu sözleşme İŞKUR’a götürülüp kontrol ettirilmelidir.

Şirket ile sözleşme yapmadan önce tüm sosyal haklar ile ilgili ayrıntılar sorulmalıdır. Maaş, prim, sigorta, özel sağlık sigortası, Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak bileti ve yıllık izin süreleri gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Sözleşme imzalanmadan önce mutlaka çalışılacak olan ülkeye gidilmeli ve ülke şartları ile çalışılacak olan şirketin ortamı görülmelidir. Maaşın banka hesabına yatırılması önemlidir. Elden alınacak olan paranın yurt dışında saklanması da zor olacaktır. Bankaya yatan paranın Türkiye’ye transferi de kolay olacaktır.

Rusya’da iş imkanları, en çok inşaat, turizm, tekstil ve gıda sektörlerinde olmaktadır. Tüm bu sektörlerin içerisinde en fazla başvurulan sektör inşaat sektörüdür.

Rusya’da Göçmen İşçi Olmak

Rusya’ya dışarıdan gelip çalışmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği sektörler inşaat ve tekstil sektörleri gelmektedir. Özellikle Türkiye’den gelen işçiler ortalamanın üzerinde maaşlar almaktadır. Ülkede kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezası oldukça fazla. Ancak yine de bunun tamamen önüne geçilmiş değildir. İnşaat sektöründe kaçak işçi çalıştırma oranı tekstil sektörüne göre daha azdır.

Rusya’da çalışmak, orta kademe bir yönetici olmayanlar için iklim koşulları düşünüldüğünde oldukça zordur. Yerli işçiler inşaat sektöründe 2 gün çalışıp, 2 gün izin yaparken, göçmen işçiler ise 6 gün çalışmaya 1 gün izin kullanabilmektedirler. Bazı firmalar ülkeye getirdikleri göçmen işçilerin birkaç aylık maaşlarını içeride tutabiliyorlar. Bu nedenle çalışılacak olan firma ile yapılacak olan sözleşme okunmadan imzalanmamalıdır. Rusya’da iş imkanları oldukça fazladır. Ancak öncelikle Türk şirketlerinde çalışmak ve ülkeye iyice alışmak gerekir.

Rusya’da çalışmakRusya’da maaşlar, sosyal yaşam, Rusya iş ilanları ve Rusya hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Rusya’da Yaşam Giderleri

Rusya’da Maaşlar

Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni

Rusya’da Nasıl İş Bulunur

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Rusya’da İş Kurmak

Rusya’da Üniversite Okumak


2 Yorumlar
  1. FERİT diyor

    beden işçisi amelelik ne iş olursa yaparım yeterki aileme bakayım ben kendi geleceğimden vaz geçtim bari evladım için birşeyler yapayım

  2. FERİT diyor

    BAKMAM GEREKEN BİR ÇOCUĞUM VAR ONCA SENEDİR ÇALIŞTIM BİR EVİM BİLE OLMADI HANİ DIŞARIYA ÇIKARSAM AİLEME BAKARIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM LÜTFEN BENİ ALISANIZ SEVİNİRİM BU NUMARADAN İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.0539 488 6594

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.