Para Biriktirmek İçin Nelerden Tasarruf Edebiliriz

0

Para Biriktirmek İçin Nelerden Tasarruf Edebiliriz

Birçok insan para biriktirememekten isyan ediyor. Fakat para biriktirmenin püf noktaları nelerdir?

Para tasarrufu birçok kişinin başaramadığı bir şey ve bu nedenle para birikimi nasıl yapılmalıdır sorusu akla gelmektedir. Para birikimi nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt verildiği zaman para birikimi daha kolay yapılmaktadır. Neredeyse herkesçe bilinen ancak uygulanmayan tasarruf yöntemleri;

para biriktirmek icin nelerden tasarruf edebiliriz
para biriktirmek icin nelerden tasarruf edebiliriz

Daha Küçük Bir Eve Taşının

Daha küçük bir eve taşınmanız mutlaka masraflarınızı azaltacaktır. Bu sebeple daha kolay para biriktirebilirsiniz. Ancak biz burada daha küçük bir eve taşının derken, kullanmadığınız odalarınız varsa, eviniz gereksiz yere büyükse daha küçük bir eve taşınmanız sizin için daha ekonomik olacaktır.

Eğer kirada oturuyorsanız, daha küçük bir eve taşınarak daha az kira bedeli ödeyebilirsiniz. Veya evinizin doğalgaz, soba, klima ihtiyacı daha az olacağından kış aylarında ekstra tasarruf edebilirsiniz.

Eşyalarınızı Atmayın, Yenileyin

Eski koltuklarınız var ancak tasarruf yapmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken şey eski koltuklarınızı yenilemek olacaktır. Bu nedenle eskiyen ve kullanmaktan sıkıldığınız eşyalarınız varsa onları atıp yenilerini almak yerine onları onarmak, yenilemek tasarruf edebilmeniz için daha doğru olacaktır.

Alışverişe Gitmeden Önce Liste Yapın

Tüketim çılgınlığı maalesef günümüzün en büyük hastalıklarının başında gelmektedir. Bu çılgınlığın içine eşya tüketimi de girmektedir. Birçok kişinin evinde giymediği kıyafetler bulunmaktadır. Sürekli alışveriş yapmak yerine, ihtiyaç doğrultusunda alışveriş yaparak tasarruf edebilirsiniz. Sürekli alışveriş yaparak görüyoruz ki dolaplarımızda giyilmemiş onlarca kıyafet bulunmaktadır. Bu nedenle tasarruf yapmak istiyorum diyorsanız; alışverişe gitmeden önce ihtiyaçlarınızı bir kağıda yazmanızı ve alışveriş boyunca o kağıda sadık kalmanızı öneririz. Böyle yaparak ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almayacaksınız.

Evde Yapmayı Öğrenin

yapmayı bilmiyorsanız paranızın en çok gideceği yerlerden birisi de yemektir. Sürekli olarak dışarıdan sipariş vermek, hazır gıdalar almak sizi ve bütçenizi olumsuz şekilde etkileyecektir. Para tasarrufu konusunda en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de budur. Evde yemek yapmayı öğrenerek, masraflarınızı azaltabilirsiniz.

Sürekli olarak dışarıda tüketmek, eve yemek siparişi vermek ve hazır gıdalar almak sağlığınız için olumsuz etkiler bırakacaktır. Bu eylemlere sürekli olarak devam etmek şüphesiz cebinizi de olumsuz şekilde etkiyecektir. Evde yemek yapmayı öğrenerek, yemek masraflarınızı azaltabilirsiniz. Ve bu şekilde daha kolay para biriktirebilirsiniz.

Alışverişinizi Hızlı Şekilde Yapın

Nelerden tasarruf edebiliriz sorusuna verilebilecek en iyi cevap alışveriştir. Alışveriş yaparken herkes birer çılgına dönüşmektedir. Alışveriş yaparken ilk öncelikle bir liste yapmanızı ve o listeye sadık kalmanızı önermiştik. Listeye sadık kalmanıza ek olarak alışverişinizi hızlı bir şekilde yapmanızı da öneriyoruz. Yavaş şekilde yaptığınız alışveriş yüzünden ihtiyacınız olmayan bir şey siz ihtiyacınızmış gibi gelebilir ve o ürünü alabilirsiniz. Tüm bunları engellemek amacı ile alışveriş listesine sadık kalarak, alışverişimizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeliyiz.

Kredi Kartı Kullanmaktan Vazgeçin

Para ve tasarruf adlı bir yazıda kredi kartından bahsetmeden olmaz. Neredeyse tüm para tasarruf dengemizi bozan şey kredi kartıdır diyebiliriz. Kredi kartı limitini bize tanınan bir hak olarak görmekteyiz. Ve ay sonunda bazı zamanlarda kazancımızdan da fazla kredi kartı ekstre gelmektedir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak, kredi kartınızı kapattırmanızı veya en azından geçici olarak dondurmanızı öneririz.

Geçici olarak kapatmanın bana faydası ne olacak diye düşünüyorsanız, kredi kartı kullandığınız ve kredi kartı kullanmadığınız aylardaki harcamalarınıza bakın. Ona göre karar verip kredi kartınızı tamamen kapattırabilirsiniz.

İhtiyaç-İstek Ayrımı

Para biriktirirken nelere dikkat edilmelidir sorusuna yanıt olarak ihtiyaç ve istek ayrımını doğru bir şekilde yapmayı da gösterebiliriz. Gerçekten ihtiyacınız olan şeyler bellidir. Alışveriş yaparken ihtiyaçlarınızı önce almaya özen gösterin. İhtiyaçlarınızı öncelikle almadığınız zaman istekleriniz ihtiyaçmış gibi gözükebilmektedir.

Tabi burada bahsedilen şey isteklerinizi hiç gerçekleştirmeyin düşüncesi değildir. Ancak ihtiyacınız olan şeye öncelik vererek daha doğru para kullanımı yapabileceğinizden bahsediyoruz.

Saydığımız tüm bu maddelere ve daha fazlasına dikkat ederek sizler de tasarruflu olabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak ekleyebileceğimiz maddelerden birisi de şudur. Bir eşyayı hemen almayın. Bir sonra aynı eşyayı tekrar inceleyin. Ve bir hafta sonunda tekrar inceleyin. Eğer fikriniz hala değişmedi ise o eşyayı alın. Bugünkü yazımızda para biriktirmek için neler yapılmalıdır sorusuna yanıt vermeye çalıştık.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.