Oto Yıkama Dükkanı Açmak Ve Maliyeti

0

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Ve Maliyeti

Birçok yatırımcı düzenli bir maddi getirisi olan iş yerleri açmak ister. Bunun için seçenek çoktur. İşte bunlardan birisi de oto yıkama dükkanı açmaktadır.

Oto yıkama dükkanı açmak cazip bir fikir gibi gelebilir. Bir miktar paranız var ve iş yeri kurmak istiyorsunuz. Bunun için birçok şey araştırdınız fakat aradığınız fikri bulamadınız. Amacınız elinizdeki meblağı bu işe yatırıp düzenli bir şekilde gelir elde etmek. Fakat ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ardından bir oto yıkamaya uğradınız. Ve bir saatlik bir yılamadan elde edilen geliri gördünüz. Sonra kafanızda bir hesap yaptınız ve gelen araba başına o gün elde edilen ciroyu buldunuz. O an da oto yıkama açma fikri sizlere cazip geldi.

Son yıllarda insanlar otomobillere daha çok yönelir oldular. Eskiden birkaç evde bir tane araba varken bugün birçok evde ikişer tane araba bulunmak. Bununla birlikte otomotiv sektörüne de talep artmakta. Galeriler, otomobil tamircileri derken bu sektöre yeni yeni atılımlar ekspertiz vb. Gibi eklendi. Bunun yanı sıra birçok iş alanı açıldı. Park yerleri, oto dizayn, oto yıkama gibi.

oto yikama dukkani acmak ve maliyeti
oto yikama dukkani acmak ve maliyeti

Otomotiv sektörünün bu ani yükselişe ile birlikte bu yükselişten faydalanmak isteyen kimi yatırımcıların en mantıklı tercihidir oto yıkama. Bu işe birlikte günlük gelen araç sayısını yıkama başı alınan tutarla hesap edersek ve bir ayı bu gelirle çarparsak elde edilen gelirin fazla olduğunu görürüz. Fakat oto yıkama böyle düz hesapla kurulacak bir iş değildir. Bu iş için öncelikle gerekli belgeleri temin ermek ardından da maliyetini hesaplamak gerekir.

Oto Yıkama Açmak İçin Resmi İşlemler

Belediye Gitmek:Belediyeye giderek açacağınız oto yıkama için bildirimde bulunmanız gerekir. Belediye görevlileri bir hafta içinde gelerek iş yerinizi denetleyip ruhsat verip vermeme konusunda inceleme yaparlar.

Vergi Dairesi İşlemleri:Bağlı bulunduğunuz ilin vergi dairesine giderek, TC kimlik belgenizin fotokopisini, ikametgah belgesini, dükkan kira ise kira sözleşmesini size ait ise tapu sözleşmenizi kurum görevlilerine teslim etmeniz gerekir. Ardından alacağınız vergi levhasını oto yıkamadaki ofisinizin duvarına asmalısınız.

SGK:Buraya işyeri bildirgesi teslim edilmelidir. Bu bildirge iş güvenliği açısından önemlidir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası:Birçok işletmenin de yaptığı gibi iş yerinizi Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bildirmelisiniz.

Tüm bu resmi işlemleri hallettikten sonra geldik iş yeri için gereken hazırlıkları yapmaya. Öncelikle oto yıkama açmak için geniş bir alan tercih etmelisiniz 300-400 m’lik alanlar bu iş için yeterlidir. Ardından oto yıkama da sıra oluşacağını göz önüne getirerek bir bekleme salonu bir de kendinize bir ofis yapmalısınız. Bu durum işe profesyonellik katacaktır. Ardından alacağınız oto yıkama araçları kaliteli olmalı. Örneğin Basınçlı oto yıkama makinesi alacaksanız en iyisinden en az 10000-12000 liraköpük makinesi alacaksanız 1500-2000 lira bunların yanı sıra süpürge makinesi markaya göre 1500-2000 lira gibi bir maliyete sahiptir. Bunun dışında müşteriyi çekebilen alanları tercih etmek en mantıklısıdır. Yüksek kiralı alanlar yüksek kira oranlarını doğurur. Maliyeti daha yüksektir. Bunların dışında çay ikramı, yapacağınız kampanyalar gibi maliyetleri ve çalıştırdığınız profesyonel işçileri de göz önüne tutarsak en az 80-90 bin liraya iyi bir oto yıkama açabilirsiniz.

 

Eğer yatırım yapacağınız miktar düşükse bütçenizi buna göre oranlayabilirsiniz. Ama kazancınızın da bu orana göre olacağını göz ardı etmeyin. Kısaca özetleyecek olursak yüksek maliyetle bir oto yıkama açacaksınız. Yer ve mekanı iyi seçin. Profesyonel kişilerle çalışın. Ve güler yüzlü hizmet yapın. Böylece kazancınız daha da artacak.Oto yıkama işinde giderek yükseleceksiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.