Ortadoğu’da Para Kazandıracak İşler

0

Ortadoğu’da Para Kazandıracak İşler

Ortadoğu’da para kazandıracak işler neler? Yatırımlar Ortadoğu’da nelere dikkat edilerek yapılmalıdır?

Yatırım yapmak isteyen kişiler, kazanç elde edecek şekilde Ortadoğu’da para kazandıracak işler kapsamında olan işlere yatırım yapmalıdır. Peki, nedir o işler? Hem Ortadoğu ülkelerinin ekonomik yapısı hem de coğrafi konumu ve yetkinlikleri göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Yatırım yapacak olan kişinin uzmanlığı, ne yapmak istediği de ikinci aşamada en önemli husustur. Yatırım alanı ve yatırımcının istekleri harmanlara adım atılmalıdır.

ortadoguda para kazandiracak isler
ortadoguda para kazandiracak isler

Ortadoğu’da Kazandıran Sektörler

Şirket kurmak, Ortadoğu’ya açılmak, doğru sektörün seçilmesi ile olmalıdır. Kazanacağına emin olduğunuz ve gelecek vaat eden bir sektöre yatırım olması gerekiyor. Bunun için son dönemlerde en çok yatırım alan sektörler verilmiştir. Son yıllarda borsa hisselerinde de artış olan, kazandıran şirketlerin yatırım alanlarına bakarak karar verilebilir.

 • Özellikle ticaret merkezi olarak görüldüğünden, bu alanda yatırımlar yapılabilir.
 • Lojistik alanında kazanç getiren sonuçlar alınabilir.
 • İlerleyen dönemde kazanç vaat eden turizm sektörü yer almaktadır.
 • Haberleşme – İnternet – Telefon üzerinden yatırım yapılabilir.
 • Otomotiv – havacılık
 • Hizmet sektörü

Gibi alanlar Ortadoğu’da kazandıran sektörler arasında yerini almıştır. Nasıl bir yatırım yapılacağı, bu alanda yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar gibi kriterler dikkat edilerek adım atılmalıdır. İyi bir sonuç almak iyi bir başlangıç ile olacaktır. Her şeyden önce yatırımcı kendisinin ne istediğini ve ne yapabileceğini düşünerek hareket etmelidir. Sonrasında uygun olduğunu düşündüğü sektör için yatırımını yapabilir.

Ortadoğu’da Çalışmak

Ortadoğu’da yukarıda verilen sektörlerden birinde çalışmanız mümkün. Bunun için dil biliyor olmak ve bir yetkinliğe sahip olmak son derece önemlidir. Nitelikli şekilde para kazanmak için kişinin sahip olduğu özellikler olmalıdır. Dil bilmenin yanı sıra Ortadoğu için son derece önemli olan mühendislik kolları vardır. Bu alanda eğitim almış bir kişinin çok daha kısa süre içinde maaşının artması ve hızla kazanması mümkün olur.

 • İnşaat mühendisi, makinesi mühendisi, petrol mühendisi, malzeme mühendisi en çok iş kolu olan mühendislik dalları arasında yer almaktadır.
 • Reklam, tanıtım, tasarım, video gibi alanlarda da Ortadoğu’da çalışmak mümkündür.
 • Tekniker, teknisyen gibi alanlarda da iş sektörüne bağlı olarak kazanabilirsiniz.

Verilen seçenekler üzerinden, Ortadoğu ülkelerinde para kazanmak için seçiminizi yapabilirsiniz. Sunulan sektörlerde nitelikli olarak çalışmak için koşulların uygun olması yeterlidir. Sahip olduğunuz yetkinlikle sayesinde iş bulmak ve çalışmak mümkündür.

Ortadoğu’da Yatırım Yapmak

Sektörlerde çalışmak yerine, var olan sermayenizi Ortadoğu’da yatırım yapmak için kullanabilirsiniz. İyi bildiğiniz bir alanda yatırımınızı yaparak, kazançlarınızın daha hızlı şekilde artmasını sağlayabilirsiniz. Yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler verilmiştir.

Ortadoğu’da yatırım yapmanın batı ülkelerinden farkı;

Yatırımınızı yapmadan, iş kurmadan önce diğer ülkelerden farkı nedir sorusunun yanıtını bilmelisiniz. Avantajlı olacağını düşündüğünüz yatırımlar için her yönden bakarak, yatırımınızı ona göre yapmalısınız.

 • Görüşmeler: Ortadoğu ülkelerine bakıldığında, toplantı saati – günü belirlemek istediğiniz batı ülkelerine göre çok daha esnek davranılır. Yatırımcıların yorumları arasında, Ortadoğu’da iş yapan kişilerin planladığı toplantılara Ortadoğu ülkelerinden katılımın yapılmadığı dahi vardır. Kişinin yatırım yapmadan önce bu alanda esnek bir tavır takınması önemlidir.
 • Tahsilat: İş için en önemli husus aslında tahsilattır. Sorun yaşanabilecek olan kriterler arasında bakiye ödemeleri var. Bu sebeple Ortadoğu’da yatırım yapacaklara öneriler adı altında, mutlaka %50 oranında ve üstünde iş öncesinde ödemenin alınması gerektiğini söylemeliyiz. Karar değişiklikleri nedeni ile kalan bakiyenin ödenmemesi durumu da oluşan riskler arasında. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yatırım yapmalısınız.
 • Satış Süreci: Satış süreçleri, batı ülkelerine göre daha uzundur. Örneğin yazın sıcak olduğu dönemlerde kararların alınması aksıyor. Yazın Ortadoğu’da satış yapmanız önerilmez. Farklı ülkelere yönelmek daha hızlı kazanmak açısından avantajlı olacaktır.
 • Fiyatlama: Rekabet çok yüksek olduğundan, en iyi ürünü en düşük fiyattan almak konusunda Ortadoğu ülkelerinin uzman olduğunu söyleyebiliriz. İhaleler üzerinden firmaların verdikleri fiyatlar arasında zaman zaman uçurum farklara dahi rastlanabiliyor. Aynı için 15 kata kadar fark olan fiyatlar olabiliyor. Yatırımcının bu aşamada çok doğru hareket etmesi gerekiyor.

Ortadoğu’da para kazandıran yatırımlar doğru sektör dışında, doğru hareket etmeniz ile mümkün olacaktır. Yatırımınızı en doğru zamanda en doğru hamle ile ortaya koymalısınız.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.