Maaşları En Yüksek Olan Avrupa Ülkeleri 

4

Maaşları En Yüksek Olan Avrupa Ülkeleri 

Günümüz dünyasında bireylerin maaşı, yaşam standartlarını belirleyen en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Bazı ülkelerin çalışanlarına verdiği maaşın fazla olduğu bilinmektedir.

maaslari en yuksek olan avrupa ulkeleri
maaslari en yuksek olan avrupa ulkeleri

Hangi Ülke Ne Kadar Maaş Veriyor?

Hangi ülke ne kadar maaş veriyor sorusunun yanıtını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bireyin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi, hiç kuşku yok ki hayatını idame ettirmektir. Geçmişte bireylerin hayatlarını idame ettirebilmek için avcılık ve toplayıcılık gibi faaliyetleri yürüttüğü görülmektedir.

İlerleyen süreçlerde ise bireylerin fazla ürünleri birbiri ile takas etmeleri sonraki süreçlerde paranın kullanılmaya başlaması ile birlikte ticari faaliyetlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Sonraki süreçte ise para tamamen önemli bir kavram haline gelmiş ve maaş kavramı ortaya çıkmıştır.

Kapitalist sistemin tüm dünyada yaygınlaşması, maaş farklarını da ortaya çıkartmaktadır. Günümüz dünyasında ülkeler arasında maaş farkları bulunmaktadır. Ayrıca aynı ülke içerisinde de yine farklı faaliyetlerde bulunan bireylerin farklı maaşlar aldığı görülmektedir.

Bireyler, yaptıkları işlemlerin neticesinde emeklerinin karşılığını almak istemektedir. Bu doğrultuda bireylerin daha fazla maaş alabilecekleri işleri yapmak istediği görülmektedir. Bir diğer seçenek ise bireylerin daha fazla kazanabileceği ülkelere gitmeleridir.

Maaşları belirleyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri, bireylerin ne iş yaptığıdır. Öte yandan aynı işi yapıyor olduğu halde farklı ülkelerde bulunan bireyler farklı maaşlar almaktadır. Peki, maaşları en yüksek olan Avrupa ülkeleri hangileridir?

İşte O Veriler

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü başta olmak üzere pek çok örgüt ve dernek, konuya dair zaman zaman araştırmalarda bulunmuştur. Araştırma sonuçları oldukça ilgi çekici. Zira bazı ülkeler hemen hemen her dönemde yüksek maaşları ile ön plana çıkıyor.

En yüksek maaşı olan Avrupa ülkeleri sıralamasında hemen hemen her yıl değişmeyen ülkelerden biri Fransa’dır. Fransa’da yıllık ortalama ücret, vergiler esas alınmadığı zaman $28,799 şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Maaşı yüksek olarak bilinen ülkelerden biri de İsveç’tir. İsveç, bu özelliği ile ön plandadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde burada yaşamakta olan bireylerin yaşam standartları oldukça yüksektir. İsveç’te yaşamakta olan bir bireyin yıllık ortalama maaşı ise $29,185.

Bir diğer Avrupa ülkesi olan Almanya’ya gelecek olursak, Almanya, hiç kuşku yok ki pek çok açıdan Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesidir. Hatta dünyanın en önemli ülkelerinden birisi olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Öyle ki, Almayan verdiği hizmet ve sahip olduğu özellikleri sayesinde pek çok farklı alanda ekonomiye yön vermektedir. Almanya’da çalışmakta olan bir bireyin yıllık ortalama geliri ise $31,252 şeklindedir.

Avrupa Ülkeleri Göz Kamaştırıyor

Dünyada yer alan ülkeler arasında yaşam standartları en yüksek olan ve en ideal olduğu düşünülen ülkelerden biri de İsviçre’dir. İsviçre’de yıllık ortalama gelir $33,491. İsviçre otoritelere göre pek çok sektörde dünyanın en güçlü ülkeleri arasında gösterilir.

Maaşları en yüksek olan Avrupa ülkeleri listesinde yer alan ülkelerden biri de bir diğer İskandinavya ülkesi olan Norveç’tir. Özellikle sağlık ve eğitim alanında Avrupa’nın ve dünyanın en önde gelen ülkelerinden bir tanesi olma başarısına sahiptir. Norveç’te çalışan birinin ortalama maaşı $33,492’dır. Bu durum pek çok insanın Norveç’te yaşamak istemesine vesile olur.

Sırada ise Avrupa’nın finans merkezi bulunmakta. Yıllık ortalama $38,951 maaş alan bireylerin oluşturduğu Lüksemburg, bu özelliği ile hem Avrupa’da hem de dünyanın farklı noktalarında dikkatleri üzerine çekmekte.

Maaşları en yüksek olan devletlerinden bahsedildiği zaman, İngiltere’den bahsetmeden geçilemez. Bir zamanlar topraklarında güneş batmayan ülke olma özelliğine sahip olan İngiltere, sanayi devriminin de etkisiyle yüz yılı aşkın bir süredir çalışanlarına yüksek maaşlar veriyor. İngiltere’de yıllık ortalama maaş 46 bin 480 dolar şeklinde belirlenmiştir.

Her ne kadar zengin bir ülke olduğu pek çok insan tarafından bilinmese de, İrlanda da bu listede yer almakta. İrlanda, pek çok sektörde dünyanın öncü ülkelerinden bir tanesidir. Küçük bir nüfusa sahip olan İrlanda’da yıllık ortalama maaş 52 bin 840 dolar olarak bilinmektedir.

Görüldüğü üzere Avrupa ülkelerinin pek çoğunda yıllık ortalama gelir oldukça yüksektir. Dolayısı ile bu liste, uzatılabilmektedir. Siz de bu listede yer alan ülkelerden birini tercih edebilir ve yaşam standartlarınızı geliştirebilirsiniz.


4 Yorumlar
  1. Levent diyor

    İşe ihtiyacım var 2 çocuğum var ne olur yardımcı olun garsonluk yaparım ehliyetim var inşaatta çalışırim 05353690264

  2. Muhammed sefa kalacoş diyor

    Yurt dışında çalışmak istiyorum burda kazanamıyorum evlenmek istiyorum burdaki patayla kendimi zor geçindiriyorum o yüzden yurt dışında 5 ve 6 sene çalımak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim çok ihtiycım var

  3. Kadir demir diyor

    Merhaba 46 yaşındayım iklimlendirme soğutma havalandırma sektöründe 30 yıllık Aşkın tecrübem var ayrıca elektrik ve oksijen kaynakğı da yapabiliyorum ve bununla ilgili üniversite onaylı kursu’ya sertifikam var ayrıca mesleğimle ilgili de var hala bir antrepo’da ustabaşı olarak çalışıyorum yurt dışında çalışma imkanı için bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tercihim Körfez ülkeleri veya avrupa’dır şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.