Lise Mezunuyum Yurtdışında Çalışmak İstiyorum

0 14.799

Lise Mezunuyum Yurtdışında Çalışmak İstiyorum

Yurtdışında lise mezunlarına yönelik iş seçenekleri vardır. Eğer yabancı diliniz varsa bu iş seçeneklerinin sayısı da artmaktadır.

lise mezunuyum yurtdisinda calismak istiyorum
lise mezunuyum yurtdisinda calismak istiyorum

Çalışmak İçin Neden Yurtdışı Tercih Ediliyor?

Çoğu insan okul hayatını bitirdikten sonra genellikle değişiklik amacıyla ve daha fazla para kazanmak için yurtdışında çalışmak istemektedir. Tabi bu genellemelerin yanı sıra da yurtdışında çalışmak için pek çok neden bulunmaktadır. Örneğin; kişinin yeni kültürlerle tanışma isteği, kendi ayaklarının üzerinde durabilme inancı, yurtdışına karşı olan heves, yaparak ve yaşayarak yabancı dil öğrenimini geliştirme, mesleki açıdan kendini geliştirme, özgüveni artırma, CV’ ye katkı sağlama, farklı kültürlere sahip arkadaşlıklar kurma, problemlerle başa çıkabilmek, yaratıcılığınızı geliştirmek gibi çok fazla sebepler vardır. Çoğu ülkelerin ekonomik durumu da insanların daha iyi bir hayat yaşama isteğini gerçekleştirmektedir.

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Her ülkenin ekonomik durumu farklıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki ekonomik rahatlıktan dolayı insanlar bu ülkelerde çalışmak isterler. Çünkü bu ülkelerde alınan maaş kendi ülkemize göre çok daha fazladır. Diğer avantajlara baktığımızda ise; bunlardan ilki, yabancı dilin gelişimidir. Yurtdışında dil öğrenip kendi ülkenize geldiğinizde bu size her anlamda büyük kolaylık sağlayacaktır. İkinci olarak, yurtdışında çalışma CV’nize büyük katkı sağlayacaktır. Üçüncü avantaj ise, farklı iş yöntemlerinin öğrenimidir. Gittiğiniz ülkeye bağlı olarak iş konusunda farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Bir diğer avantaj ise, yurtdışında çalışarak network ağınızı geliştirebilirsiniz (Network: insanların iş hayatında birbirlerine yardımcı olmak amacıyla kurdukları arkadaşlık ilişkilerine denmektedir). Yurtdışında çalışmanın avantajlarından biri de yıllık izindir. Ülkeden ülkeye göre değişmekte olan izin süresine genellikle ülkemize göre daha fazladır. Bu avantaj da insanları kendine çekmektedir.

Yurtdışında Lise Mezunları İçin Hangi Meslekler Vardır?

Yurtdışında lise mezunlarına yönelik çeşitli işler bulunmaktadır. Bunlar: temizlik işleri (çeşitli temizlik şirketlerinde veya temizlik firmalarıyla anlaşarak çalışma), fabrika işçiliği (çok fazla üretimin yapıldığı ülkelerde rahat bir istihdam olanaklarıyla çalışma), tezgahtarlık yapma (kafeler, restaurantlar, marketler, fırınlar vb. alanlarda çalışma), benzin istasyonunda çeşitli görevlerde çalışma, şoförlük yapma (bir şirkete bağlı olarak veya kişiye özel şoförlük yapmak), inşaat sektöründe çalışmak, kasiyerlik yapmak, garsonluk yapmak, güvenlik görevlisi olmak (güvenlik görevlisi eğitimleri aldığınız takdirde) aşçılık (eğer bu konuda beceriniz varsa), yine beceriniz varsa kuaför olmak, gibi çeşitli iş imkanları vardır. Bu alanlardaki istihdamı belirleyen en büyük şey ise dil bilmektir. Eğer yabancı diliniz varsa bu meslek çeşitleri artmaktadır. Çünkü insan ilişkileri için dil en önemli şeydir.

Çalışmak İçin Yurtdışına Nasıl Gidilir?

Ülkemizdeki çoğu insan yaşadığı yerde iş bulamayıp yurtdışında çalışmaya yönelmektedir. Öncelikle yurtdışında çalışmak istiyorsanız; ülkelerin size ve eğitim durumunuza göre sağladığı iş imkanları detaylı bir şekilde araştırmanız önerilir. Çünkü her ülkenin size sağladığı iş imkanı aynı değildir. Daha sonra gitmek istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra bu ülkeye nasıl girildiğine bakmanız gerekmekte. Bazı ülkelere girmek için vize almanız gerekir bazı ülkeler sizden vize istemez. Eğer vizeyle alan bir ülkede çalışmak istiyorsanız vize işlemlerini halletmeniz ve çalışma vizesi almanız gerekir. Bazı ülkelere çalışma vizesi almak oldukça zordur. Bu ülkeden ülkeye göre değişim göstermektedir.

Çalışma Vizesi Nedir?

Başka bir ülkede çalışmak isteyenlerin, çalışmak istediği ülkeye gitmek için alması gereken izin belgesine vize denmektedir. Çeşitli vize türleri vardır; bunlardan biri de çalışma vizesidir. Her ülkenin kendine özgü kriterleri bulunmaktadır. Eğer o devlet sizi kendi ülkesinde çalışmaya uygun görüyorsa size çalışma izni vermektedir. Çeşitli belgeleri toplayarak vize merkezlerinden başvuru yapabilirsiniz. Belgelerinizin tam ve doğru olmasına da özen göstermelisiniz. En ufak bir hata bile sizin vize almanıza engel olabilmektedir. Vizenizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumunda itiraz etme şansınız yoktur. Çünkü her devlet kendi ülkesinde çalışacak kişiyi seçme hakkına sahiptir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.