Libya’da Çalışmak, Türkler için Libya’da İş İmkanları

23

Libya’da Çalışmak, Türkler için Libya’da İş İmkanları

Libya Hakkında Genel Bilgiler

Libya; Kuzey Afrika’da Mağrip bölgesinde, Akdeniz’e kıyısı olan ve doğusunda Mısır, güneydoğusunda Sudan, güneyinde Çad ve Nijer, batısında Tunus ve Cezayir ile komşu olan bir Afrika ülkesidir.

Dünyanın en büyük onuncu Petrol rezervine sahip olan ülke, Afrika’nın dördüncü, dünyanın 16. en büyük ülkesidir.

Libya adı, Eski Mısırlıların Nil’in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Böylece sözcük Eski Yunanca’ya Libia olarak geçmiştir. Ülkenin büyük bir bölümü çöllerle kaplıdır. Yüzey şekilleri diğer Kuzey Afrika ülkeleri ile benzerlik göstermektedir. Ülkenin engebeli dağlık kesimleri kuzeydoğu ve kuzeybatı ile güneydedir. Ülkenin başkenti Trablus’tur. Resmi dili Arapça olmakla birlikte yaygın konuşulan Berberice dili de vardır. Halkın çoğunluğu Sünni Müslümandır. Ülkenin asıl yerlileri Berberi kabileleridir.

Ülke yüzölçümü 1.760.000 km² alana sahiptir. Bu alanın %95’ çöl ile kaplıdır. Büyük Sahra Çölü Libya topraklarının büyük bir bölümünü meydana getiren ıssız bir alana yayılmıştır. Ülke iklimi çöl ikliminin tesiri altındadır. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ılık ve az yağışlı geçer. Kıyı bölgelerde Akdeniz iklimi hüküm sürerken, kıyıya yakın yaylalarda yüksek ova iklimi hakimdir. Libya’nın en önemli gelir kaynağı petroldür. Şu anki mevcut petrol yatakları ülkenin ihtiyacını karşılamakla birlikte en önemli ihraç edilen kaynaktır.

Libya’da Yabancıların Yaşam Koşulları ve Kültürel Farklılıklar

Öncelikle Libya’nın kültüründen bahsedecek olursak, Libyalılar sıcakkanlı insanlardır ve gelenek göreneklere oldukça önem vermektedirler. Libya’da bir kadınla göz teması kurmak, el sallamak veya ona gülümsemek kaba bir davranış sayılır.  ‘’İnşallah’’ kelimesinin kullanımı oldukça yaygındır.

Halkın çoğu dinine büyük önem verir. Dini günlerde ve bayramlarda havai fişekler ile kutlama yapılır. Libya’da içki içmek yasaktır. Ülke hukukunda genel olarak şeriat hükümleri bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi Libya’da kültürel farklılıklar yabancılar için bazı alanlarda katı olmakla birlikte genelde yabancıların yaşam koşulları için uyum sağlayabilme durumu bulunmaktadır. isteyen Türker’in Libya’nın kültürel farklılığına alışması zor değildir.

Libya’da Yaşam Giderleri, Kira, Ulaşım, Gıda Fiyatları

isteyenleri ilgilendiren en önemli konu ev kiraları, gıda ve ulaşım fiyatlarıdır. Bu konu ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Libya’da gıda fiyatlarına baktığımızda temel besinlerin fiyatları şöyledir;

 • 1 litre süt: 2.51 $
 • Somun ekmek 500 gram: 0.45 $
 • Beyaz pirinç 1 kg: 2.37 $
 • 12 adet yumurta: 3.41 $
 • 1 kg peynir: 12.80 $
 • Göğüs (tavuk) 1 kg: 10.51 $
 • 1 kilo elma: 5.34 $
 • 1 kilo muz: 3.18 $
 • 1 kilo portakal: 1.92 $
 • 1 kilo domates: 1.59 $
 • 1 kilo patates: 1.44 $
 • 1 kilo soğan: 1.20 $

Libya’da ulaşım fiyatlarına baktığımızda ise;

 • Tek yönlü bilet (yerel ulaşım): 0.72 $
 • Taksi normal tarife: 2.88 $
 • Taksi 1 km: 2.16 $
 • Benzin 1 litre: 0.11 $
 • Aylık ulaşım geçişi: 21.58 $

Libya’da kira fiyatları evin bulunduğu yere ve oda sayısına göre değişiklik göstermektedir.

 • Şehir merkezinde bir odalı dairenin kirası: 500 $
 • Şehir dışında bir odalı dairenin kirası: 300 $
 • Şehir merkezinde üç odalı dairenin kirası: 1.000 $
 • Şehir dışında üç odalı dairenin kirası: 650 $
 • 85 m2’lik bir evin su, ısınma, soğutma, elektrik gibi maliyeti ise aylık 28.35 $’dır.
 • Aylık internet fiyatı (60 mbps): 33.81 $
 • Dakika başı kontörlü telefon ücreti: 0.06 $

isteyen Türkler İçin İş İmkanları

Türkiye 2007 yılından sonra Türk inşaat firmalarının ve müteahhitlerin Libya’da iş yapmaya başlaması ve bunun her yıl artması ile ekonomik ilişkilerde bir canlanma yaşanmasına neden olmuştur.

2011 yılında yaşanan iç savaş nedeniyle ekonomik ilişkiler kesilmiş ve ardından iç savaş bitince tekrar eskisi kadar olmasa da bir ekonomik ilişki kurulmuştur. Libya’da Türkler için iş imkanları en çok inşaat sektöründe geniş olarak bulunmaktadır. Türk müteahhitleri her yıl Libya’da inşaat projeleri üstlenmekte ve bu da inşaat sektöründe çalışacak kişilerin alımında bir artışa neden olmaktadır. Libya’da inşaat sektörü ağırlıklı olarak iş yapıldığından bu sektörle alakalı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Libya’da İş İmkanları Nelerdir?

Libya, Kuzey Afrika’da Akdeniz kıyısında bulunduğundan dolayı Avrupa ve Afrika ülkeleri ile jeostratejik bir konuma sahiptir. Bu jeostratejik fırsattan dolayı iki kıta arasında iş yapma potansiyeli yüksektir. Ayrıca Libya, Afrika’daki en büyük ham petrol rezervlerine sahiptir. Bu alanda da iş fırsatları oldukça yüksektir. İç savaş sonrasında ülkenin ulaşım, altyapı ve yeni binaların yapımı için de inşaat sektörü özel bir yer kazanmaktadır. Libya ekonomisi petrole bağlı olduğundan hükumet sadece petrole bağımlı olmamak için gıda ve tarım sektörüne yönelik önemli çalışmalar yapmakta ve bu sektörde özellikle kıyı kesimlerde geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Libya’da Kendi İşini Yapmak İsteyenler Ne İş Yapabilir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi Libya’da Türkler için en önemli iş yapabilme sektörü inşaat sektörüdür. Bununla birlikte teknik müşavirlik sektöründe de iş yapılabilir. Teknik müşavirlik sektöründe Türk yatırımcıların sayısı azdır ve kendi işini yapmak isteyenler için bu sektör cazip gelebilir.

Ayrıca Libya’da balıkçılık kaynakları büyük potansiyel taşımasına rağmen Libya bu potansiyeli değerlendirememektedir. Kıyı hattında ton balığı ve sardalya bol olmasına rağmen işleme tesisleri yetersizdir. Bundan dolayı balıkçılık alanında da yatırımcılar kendilerine ait işlerini kurabilirler.

Son olarak Libya turizm açısından çekici bir ülkedir ve turizm sektöründe kendi işini yapmak isteyenler için önemli bir alan görülebilir.

Libya’da Asgari Ücret – 

aylık 325 $, yıllık ise 1.785 $’dır. Hükumet kira ve kamu hizmetlerini ciddi bir şekilde desteklemektedir. Libya’da asgari ücret en son 1 Mart 2011’de değişti. Libya asgari ücret bakımından para sisteminde 197 ülke arasında 81.sırada yer almaktadır.

isteyenler inşaat mühendisi, inşaat işçisi, iş makinesi operatörü olarak çalışabilirler ve ortalama 2000 dolardan başlayan maaş alabilirler. Ayrıca Libya’da çalışmak isteyenler mutlaka çalışma vizeleri almak zorundadır. Çalışma vizesi olmadan yasal işçi statüsünde sayılmazlar ve işverene karşı da yasal bir hakları olmadığından yargı yoluna da başvuramazlar.

Libya hakkında daha fazla bilgi almak ve iş birliği yaptığımız firmaların ihtiyaç halinde sizinle bağlantıya geçmesi için mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Libya Vizesi, Çalışma İzni, Oturma İzni Nasıl Alınır?

Libya’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Libya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi

Yurt dışı iş imkanları


23 Yorumlar
 1. yusuf özdemir diyor

  kaynakcıyım yurt dışıişi arıyorum

 2. […] Türkler için Libya’da İş İmkanlarıLibya’da Faaliyet Gösteren Türk FirmalarıLibya’da Nasıl İş Bulunur? Kripto borsası 6 bin TL maaş alan mesleklerAyda 50 bin TL KAZANDIRAN mesleklerEn çok para kazandıran 10 meslekEn çok para Kazandıran işler 2021Günlük para kazandiran işlerKısa sürede para kazandiran işlerMeslek maaş tablosutürkiye'de en çok para kazandıran işler 0 1.001 Paylaş admin […]

 3. Veysel diyor

  Tecrübsm yok ama her türlü işi yapabilirim

 4. […] kazanmak Avrupa’da ne iş yapabilirimonline iş fikirleridoğum yardımı nasıl alınırTürkler için Libya’da İş İmkanlarıYurtdışında personel arayan şirketlerLibya’da Nasıl İş Bulunur? Bedava dogecoin […]

 5. serhat diyor

  serhat_demir_35@hotmail.com…aşçıyım türk mutfağı ağırlıklı çalışıyorum iş arıyorum.29 yaşındayım.izmir de ikamet ediyorum .

 6. Sedat diyor

  Mobilyacıyım ve hertürlü işede uyum sağlayabilirim

 7. Erdoğan diyor

  İnşaat alçı boya yapıyorum

 8. Mehmet Ali kaba diyor

  Ağır vasıta şoförü yüm

 9. yunus diyor

  merhabalar bayan kuaförü olarak çalışmak mümkünmü şartlar nedir geçim vs

 10. ahmet diyor

  B ehliyetim var aktif bir şekilde araç kullanıyorum arapça biliyorum özelikle orto doğu ülkelerinde çalışabilirim

 11. İnegöllü diyor

  Mobilya iskelet üretim ve modüler mobilya ustasıyım bu alanda veya iş makinasi forklift G ve B ehliyetim de mevcuttur bu alanlar üzerine şartları iyi vede resmi olan iş arıyorum

 12. Deniz diyor
 13. Bülent diyor

  Mobilya boya ve cila ustasıyım libyada çalılmak istiyorum

 14. Sonmez diyor

  2010 yılında sirte makro elektrik firmasıyla çalıştım ağır. Vasıta ehliyetim var çalışmak istiyorum

 15. Yasin. Sonmez diyor

  İstanbul’da yaşıyorum Libya’da çalışmak istiyorum 2010 yılında sirte de çalıştım yardımcı olursanız memnun olurum

 16. Hakan mamur diyor

  Hububat bakliyat eleme ve temizleme makinaları imalat ve montaj ustasıyım kaynak çeşitleri konusu da ustalık belgelerim mevcuttur

 17. Bora diyor

  Selam :
  G sınıfı fortlif egliyetim var
  E sınıfı egliyetim var
  Berberlik var
  Elektronik var

 18. Deniz diyor

  Alçı boya ustasıyım

 19. Ali diyor

  Mobilya giyim işleri yapıyorum

 20. Ali diyor

  Ben mobilya ve atölye işlerini yapıyorum

 21. Şahin diyor

  Bilgisayar teknik servis ve yazılımcıyım
  Iasp uluslararası yakın koruma sertifikam ve kartımda mevcuttur.

 22. murat cınar diyor

  1971 doğumluyum makina teknisyeniyim 1990 yılındanberi iş makinaları bakım onarım yapıyorm uzmanlık alanım otomatik şanzuman ve hidrolik üzerinedir ingilizce katolok okuyabilirim yurt dışı iş arıyorum.

 23. Abdülkerim tali diyor

  İş istiyorum tamam Avrupa

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.