Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin Önemli İpucu

0

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin Önemli İpucu

Başkasının emrinde çalışmak istemeyen kişiler kendi işini kurmak ister. Kendi işinin patronu olmak oldukça güzel fakat sorumluluk gerektiren bir durumdur. Peki kendi işini kurmak isteyenler nereden ve nasıl başlamalıdır?

kendi isini kurmak isteyenler icin onemli ipucu
kendi isini kurmak isteyenler icin onemli ipucu

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin İpuçları

Kendi işini kurmak isteyenler için ipuçları oldukça önemlidir. Çünkü pek çok kişinin hayali kendi işini kurmaktır. Fakat kişiler böyle bir girişimde bulunmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri önemsemelidir. Aksi takdirde bu hayal, hayal kırıklığına dönüşebilir.

Başkasına tabii olmadan çalışmanın avantajları oldukça fazladır. Özellikle maddi getiriler söz konusu olduğunda bu durum oldukça farklılık göstermektedir. Çünkü çalışan ve işveren arasında maddi konuda oldukça büyük bir açık vardır. Bir diğer önemli husus ise izin konularında yaşanan problemlerdir. Çalışanlar herhangi bir sebepten dolayı izin kullanmak durumunda kaldığı zaman bu durum çalışan ve işveren arasında olumsuzluklara neden olabiliyor. İşte bu gibi sebeplerden dolayı kişiler kendi işine yönelmeyi tercih edebiliyor. Kendi işini kurmak isteyen kişiler nelere dikkat etmelidir?

Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

1-Sermaye

Öncelikle sermaye konusunun çok önemli olduğu bilinmelidir. Yeni bir iş kurmak için belirli bir miktar sermaye gerekmektedir. Örneğin; ofis gibi bir ortam gerekiyor ise ofis içerisine yapılacak masraflar, kira bedeli, vergi ve depo gibi giderler mevcuttur. Bu sebepten dolayı da bunları karşılayacak bir sermaye olması gerekmektedir.

Yeni bir iş kurmak isteyen kişiler için sermaye mevcut değilse iş kurmak da mümkün değil midir? Elbette hayır. Bu konuda devletin sağlamış olduğu bazı imkânlar mevcuttur. KOSGEB, İŞKUR gibi iş kurmak isteyenlerin belirli şartları taşıdığında desteklendiği kurumlar mevcuttur.

2-Hedef Belirlemek

Hedef belirlemek son derece önemlidir. Çünkü hedefinin ne olduğuna karar verememiş bir kimsenin başarılı olması söz konusu değildir. Önce hedef belirlenmeli daha sonra o hedef doğrultusunda ilerlenmelidir. Hedefe ilerlemek için ise gerekli bilgi ve birikim doğrultusunda emin adımlar atmak önem arz etmektedir.

3-Piyasa Araştırması

Piyasa araştırması, iş kurmak konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Hangi sektörde iş kurulacaksa sektörün çalışma koşulları, ekonomik durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Benzer sektörde olan firmaların yaşadıkları avantajlar ve dezavantajlar araştırılıp, analiz yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda ilerlemek, bir nevi tecrübe ile ilerlemek anlamına da gelmektedir.

4-Maliyetleri Azaltmak

Kendi işini kurmak isteyenler, maliyetlerini azaltmak için farklı çıkış noktaları bulmalıdır. Maliyetlerin fazla olması demek kârdan zarar etmeye veya doğrudan zarar etmeye sebebiyet verebilir. Örneğin; kurulan bir şirket için sürekli farklı yerlerden yemek sipariş etmek yerine bir catering firması ile anlaşma yoluna gidilebilir veya yemek işi ile ilgilenen bir kimse işe alınabilir. Bunun gibi farklı yollar bulmak, maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

5- B Planı

İstenilen miktarda sermaye mevcuttur, istenilen hedef doğrultusunda bir iş kurmaya yönelme olmuştur fakat bir şeyler yolunda gitmeyebilir. Yani istenildiği gibi olmadığında kişilerin muhakkak b planının olması gerekmektedir. Kendi işini kurma konusunda risk her zaman vardır ve bu risk göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bu detayların yanı sıra güvenilen ve tecrübesi bulunan kişilerden fikir edinmek de doğru bir davranış olacaktır. Ayrıca bir asistan edinmek de işleri kolaylaştırabilir. Günümüzde teknoloji son derece gelişmiştir. Asistan konusunda da bu durum mevcuttur. Yani bir sanal asistan edinilebilir.

6-Pes Etmemek

İş kurmak oldukça ciddi bir eylemdir. Maddi konuda istenilen seviyeye hemen ulaşılamayacağı bilinmelidir. Yani bir gecede servet sahibi olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Çaba sarf etmek, emek vermek ve uzun vadeli bir yol olduğunu bilmek gerekmektedir. Hatta öyle ki kazanç sağlanmadan var olan sermayeden tüketme gibi durumlarda söz konusu olunabilir. Her şeye hazırlıklı olmak gerekmektedir. Ayrıca yapılan işten keyif almaya da özen gösterilmelidir.

Kısa zamanda ilerlemek gibi bir durum mümkün olabileceği gibi mümkün olmama durumu da olabilir. Kurulan işin ve fikirlerin arkasında durmak, tutkulu ve kararlı olmak gerekmektedir.

Kendi işini kurmak sanıldığı kadar zor veya ulaşılmaz değildir. Doğru strateji ile ilerlemek ve sağlam adımlar atmak gerektiği unutulmadan ilerlenirse her şeyin yolunda gitmesi mümkündür.

Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları

Katar’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?

kripto haberleri


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.