Kazakistan’da Yaşamak Pahalı Mı

0

Kazakistan’da Yaşamak Pahalı Mı

Kazakistan’da yaşamak pahalı mı? Kazakistan’da iş imkanları nelerdir? Kazakistan’da ürün fiyatları ve sosyal hayat nasıldır?

kazakistanda yasamak pahali mi
kazakistanda yasamak pahali mi

Kazakistan’da yaşamak, oldukça planlı ve düzenli bir şehirde; doğanın, yeşilliğin, titizliğin ve zenginliğin keyfini çıkarmak demektir. Orta Asya ve Doğu Avrupa’daTürk halka sahip olan bağımsız bir devlet olup başkenti Nur Sultan’dır. Turistler, geneldeen popülermetropol şehir olmasıyla bilinen Almati şehrini başkent sanmaktadır.Kaldırımlar geniştir, caddeye sıfır ev bulunmamaktadır ve bu sebeplerden otopark sorunu da pek yoktur.“Küçük Dubai” olarak bilinen Almati; yeşilliğiyle tam bir doğa harikası olarak kabul edilmektedir ve tüm sokaklar neredeyse birbirine doksan derece açıyla bağlantılı, planlı ve düzenli dizayn edilmiştir.

Kazakistan; petrol, uranyum, demir ve altın rezervleri açısından zengin bir ülkedir. Dünyadaki uranyum miktarının yüzde yirmisi, krom miktarının yüzde yirmi altısı Kazakistan’dan çıkmaktadır ve genellikle ülke geliri de buradan elde edilir.

Kazakistan’da İş İmkanları

Kazakistan’da iş imkanları, inşaat ve girişim konusunda yoğunlaşmaktadır. Şehrin metropollüğünden dolayı en fazla iş imkanı genellikle Almati’dedir. Kazakistan’da çok sayıda Türk ve Türk şirketi bulunmaktadır. Türkler genellikle inşaat ve gıda sektöründe yer alır. Ülkedeki yatırımcı dış devletler arasında on yedinci sırada Türkiye yer almaktadır. Diğerleri ise genellikle petrol üzerinde yoğunlaşan Avrupa devletleri ve doğalgaz üzerinde yoğunlaşan Çin’dir. Türk müteahhitler bu zamana kadar Kazakistan’da yaklaşık olarak beş yüzden fazla proje yapmışlardır.

Kazakistan’da petrol, otelcilik, sağlık ve sanayi sektörü gelişmiştir. Bu alanlarda özellikle Türk’lerden çalışmaya gelen çok fazla işçi vardır. Eğer doğalgaz ya da petrol firmalarında çalışan bir Kazakistan yerlisiyseniz yaklaşık olarak alacağınız maaş beş yüz dolar olacaktır. Ancak yabancı olduğunuzda durum değişir,Kazakistan’da yaşamak size aynı işi beş bin dolara yaptıracaktır. Yabancılara verilen maaşlar genellikle üç bin doların üzerindedir.

Kazakistan’da Ürün Fiyatları

Orta Asya’nın en büyük ekonomi kaynağı Kazakistan’dır. Büyük petrol rezervleriyle beraber birçok mineral ve maden de yine Kazakistan’dan çıkar. Zengin bir ülke ekonomisi olmanın sonucunda alış veriş rahat yapılır.

Kazakistan’da tenge para birimi kullanılır ve 55 türk lirası yaklaşık olarak 1 tengeye eşittir. Konaklama konusunda kiralar genellikle 50.000 tenge ile 150.000 tenge arasında değişir. Ulaşım konusundaysa maddi imkan daha fazladır çünkü benzin ucuzdur.

Kazakistan’da market fiyatları şu şekilde örneklendirilebilir: 1 litre şişe veya karton süt: 5.40 TRY (302 KZT) , 1 kg yerel peynir: 42 TRY (2,300 KZT) , bir şişe genel bir markadanbira: 9.10 TRY (540 KZT) , 1 kg sosis veya 1 kg et: 103 TRY (5,700 KZT) Görüldüğü gibi genellikle temel ürün, Türkiye pazarına oranla hemen hemen aynı fiyattadır. Ancak maaşlar, kıyaslama yapıldığında oldukça yüksektir.

Kazakistan’da yaşamak için geçici bir süreliğine kalacak yer arıyorsanız konaklama ücretleri de şu şekilde örneklendirilebilir: bir haftalık ucuz bir konaklama yaklaşık olarak 1,500 TRY (80,000 KZT)ve bir haftalık lüks bir konaklama yaklaşık olarak3,500 TRY (200,000 KZT) etmektedir.

Kazakistan’da Sosyal Hayat

Çoğunluğun Müslüman olduğu bu ülkede hiçbir şekilde dini baskı yoktur. Kazakistan’da eğitim ucuz ve kalitelidir, hatta kitaplar neredeyse ücretsizdir. Sağlık sistemi ve adalet kanunları gelişmiştir. Tarım ticareti iyi bir şekilde yapılmaktadır, iklim soğuk olsa dahi yaz meyve sebzelerinin fiyatı değişmez.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.