Kazakistan’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

0

Kazakistan’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Kazakistan’da genellikle Kazakça ve Rusça konuşulmaktadır. Kazakistan’da yaşam şartları bölgelere göre değişkenlik gösterse de Türkiye’deki Doğu Anadolu Bölgesi iklim özellikleri gösterir. Özellikle kuzey kısımları çok soğuk olur ve bazı köy yolları kapanır. Isınma sorununu merkezi ısıtma sistemi ile çözmüşlerdir. Kömür çok ucuz olduğu için verimli bir ısıtma sistemine sahiptir.

Son yılların en gözde ülkelerinden biri olan Kazakistan, Türk işçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Kazakistan’a işçi olarak gitmek isteyenler ve öğrenci olarak orada okumak isteyenlerin en merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Yabancılar için Kazakistan’da yaşam oldukça zordur. Ancak, Türkler için bu durum biraz daha kolaydır. Türkler, genellikle ülkede sevilir ve diğer yabancılara göre biraz daha rahattırlar.

Kazakistan’da eğitim almak isteyenler için en büyük avantaj, eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanı olmasıdır. Gelişen ekonomisi sonucu iş imkanı da fazladır. Eğitim için ülkeye gelen öğrenciler her alanda çalışma şansına sahip olmakta ve ailelerine yük olmadan kendi masraflarını karşılayabilmektedirler. Bir öğrenci için aylık ortalama 400 dolar civarındadır.

Kazakistan’da Lüks Tüketim

Ülkenin siyasi başkenti olan Almaata aynı zamanda ülkenin de sanayi, teknoloji ve ticaret bakımından başkentidir. Özellikle başkentte yaşam göz doldurmaktadır. Almaata sokakları lüks araçlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin alışveriş yapılan caddelerinde dünyaca ünlü markalar bulunmaktadır. Bu markalardan alışveriş yapmak, şehrin doğal güzelliklerinden faydalanmak ve ülkeye özgü lezzetlerden faydalanmak mümkündür.

birçok ülkeye göre uygun olmakla birlikte özellikle giyim konusunda pahalı bir ülkedir. Ülkeye gideceklerin giyeceklerini yanlarında götürmeleri ve mecbur kalmadıkça bu ülkede giyim alışverişi yapmamaları uygundur.

ülkeye yeni gidenler için biraz pahalı gelse de, bir müddet sonra neyin nereden alınacağı ve hangi ürüne ne kadar ödeneceği öğrenildiğinde yaşam normale döner.

Kazakistan halkı kültür düzeyi yüksek insanlardan oluşmaktadır. Özellikle 70 yaşındaki insanlar bile sinema ve tiyatro gibi aktivitelerle ilgilenmektedir.

Kazakistan’da ev kiraları, asgari ücrete göre oldukça uygundur. Zaten ülkedeki asgari ücret sembolik bir rakamdır. Genellikle işverenler işçilere asgari ücretin çok üstünde maaş ödemektedirler. başında gelen ev kiraları, şehirlere göre değişkenlik göstermektedir.

Kazakistan’da tüm şehirlerin ortalaması alındığında şehir merkezinde yer alan 1 odalı evlerin kiraları ortalama 300 Dolar, şehir dışında kalanların ise ortalama 200 Dolar olduğu görülmektedir.

Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen bir odalı dairelerin yanı sıra 3 odalı dairelerin fiyatı da şehir merkezinde ortalama 600 Dolar, şehir dışında ise ortalama 350 Dolar olduğu görülmektedir.

Başkent Astana’da ev kiraları diğer şehirlere göre daha fazladır. Şehir merkezinde öğrenciler için 1 odalı stüdyo tipi daireler ortalama 337,50 Dolar, şehir merkezi dışındaki daireler ise ortalama 252,45 Dolar civarındadır.

Şehir merkezinde 3 odalı daireler ise ortalama 607,50 Dolar, şehir dışında ise ortalama 432 Dolar civarındadır.

Kazakistan’da en uygun ev kiralarının olduğu şehir Oskemen şehridir. Şehir merkezinde 1 odalı stüdyo tipi daireler ortalama 126,90 Dolar, şehir dışında ise ortalama 102,60 Dolar civarındadır. Şehir merkezindeki 3 odalı dairelerin ortalama kirası 237,60 Dolar, şehir dışındaki dairelerin ortalama kira bedeli 156,60 Dolar civarındadır.

Kazakistan Genel Yaşam Giderleri

Kazakistan’da giyim oldukça pahalıdır. Ülkede tekstil sektörüne yatırım yapılmadığı için genellikle giyim markaları dışarıdan ithal edilmektedir. Ayakkabı da oldukça pahalıdır. 1 çift günlük ayakkabı ortalama 30-50 usd civarındadır.

Kazakistan’da ortalama 85 metrekare bir dairenin elektrik, ısıtma, su ve çöp gideri 56,70 Dolar civarındadır.

Cep telefonu ön ödemeli mobil yerel tarifenin 1 dakikası 0,03 dolardır. İnternet sınırsız veri, kablo, ADSL 10,80 Dolar civarındadır.

arasında bulunan ulaşım, genellikle toplu taşım ya da taksi ile yapılmaktadır. Toplu taşımda tek bilet ücreti 0,21 Dolar seviyesinde, aylık paso 19 Dolar civarındadır. Taksilerde tarife ücretleri toplu taşımaya göre biraz daha fazladır. 1,10 Dolar’dan açılan taksimetre tarifesi, kilometrede 0,27 Dolar olarak ilerlemektedir. Benzin fiyatları ucuzdur. 1 litre benzinin fiyatı 0,44 dolardır.

, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Kazakistan’da çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan Çalışma İzni ve Oturma İzni

Kazakistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Kazakistan’da Maaşlar

Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur

Kazakistan’da İş Kurmak

Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.