Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları

7

Kazakistan’da Çalışmak.

Sovyetler Birliğinden 1991 yılında ayrılan Kazakistan, bağımsızlığına kavuştuktan çok kısa bir süre sonra politik ve ekonomik anlamda ilerleme kaydetmiş bir ülkedir. Sanayi alanında hızlı bir şekilde ilerleyen ülkede petrokimya sektörü ülkenin lokomotifi olmuştur.  Kazakistan, yer altı ve yer üstü kaynaklar açısından zengin olduğu için küresel güçler tarafından dikkatle takibe alınmıştır. Özellikle, kömür, doğal gaz ve uranyum açısından zengin olan ülke gelecekte söz sahibi olacak ülkelerden biri olarak görülmektedir.

Çeşitli ülkelerden gelen yabancı yatırımlar ile günden güne gelişen bir ülke konumundadır. Ancak, kendi kaynaklarını kendisi işleyemediği için başka ülkelerin yönlendirmesi ile hareket etmektedir. Kazakistan iş imkanları oldukça geniş olup iş ilanları çeşitli internet siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Yabancı ülkelerden Kazakistan’a çalışmak için birçok insan gitmektedir. Özellikle Türk şirketlerinin bu ülkedeki yatırımlarından dolayı, Türkler için çok sayıda iş imkanı bulunmaktadır. Ülkede yerli işçiler çok daha az ücretlerle çalışma imkanı bulurken, yabancı işçiler oldukça yüksek ücretlerle çalışma imkanına sahiptirler.

Kazakistan’da Türkler İçin İş İmkanları

Türkiye, Kazakistan’da yatırım yapan ülkelerin içinde 17. sırayı almaktadır. Orta Asya’da en fazla yatırım yapılan ülke konumundadır.  Kazakistan’daki Türk firmaları genellikle, inşaat, petrol, gıda, ilaç ve kimya sanayi, otelcilik, sanayi ve savunma alanlarında sürekli artan oranda yatırım yapmaktadır. Bu yatırımın toplam değeri 2 milyar dolar civarındadır.

Ülkeye dış ülkelerden sürekli beyin göçü gelmektedir. Bunun en büyük sebebi, ülkede yetişmiş ve eğitimli iş gücü eksikliği bulunmasıdır. Kazakistan iş imkanları oldukça fazla olan bir ülkedir. Ülkede inşaat sektörü Türklerin elinde, petrol kaynakları Avrupa devletlerinin elinde ve doğal gaz kaynakları da Çinlilerin elindedir.

Türk müteahhitler Kazakistan’da yaklaşık 400’ün üzerinde proje gerçekleştirmişlerdir ve bu projelerin değeri yaklaşık olarak 18 milyar dolar civarındadır. isteyenler için buradaki Türk firmaları oldukça caziptir. Ülkede petrokimya endüstrisi ve inşaat sektörü en fazla Türk işçi çalıştıran sektörlerdendir. Madencilik ve taş ocağı sektörlerinde çalışanlar ülkedeki en yüksek maaşı alanlardır.

İnşaat sektörünün Türklerin elinde olması bu sektörde çok fazla Türk işçiye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ülkenin çalışma koşulları incelendiğinde çok fazla zorlayıcı olmadığı görülmektedir. Kazakistan’da mesai saatleri genellikle çalışılan firmaya göre değişmektedir. Yaşam koşulları biraz zorlayıcı olsa da ülkede Türkler ayrı bir sevildiği için diğer yabancılara göre daha şanslıdırlar.

Kazakistan’da İş İmkanları Nelerdir?

Topoğraf, elektrik mühendisi, mimar ve iç mimar en fazla alımı yapılan mesleklerdir. Bu alanlarda iş sahibi olabilmek için Kazakça yada Rusça bilmek tercih sebebi, en az konusunda 5 yıl tecrübeli olması ve seyahat engeli bulunmaması şartları aranmaktadır.

isteyenler için özellikle enerji, tarım, bilişim ve inşaat alanlarında istihdama ihtiyaç vardır. İşçiye ihtiyaç duyulan sektörler bunlarla da bitmiyor. Kuaförlük, aşçılık, grafik dizayn, kaporta, otomotiv yan sanayi, yazılım, inşaat mühendisliği ve demir işlemeciliği gibi sektörlerde de elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkeye girişte vizeye gerek olmadığından Türklerin giriş çıkışı çok kolay olmaktadır. Ayrıca, bölgede çok sayıda Türk firması olduğu için, Türk işçiler çok büyük zorluklar ile karşılaşmamaktadır.

Ülkede balık fiyatları oldukça pahalı ve ülkeye Türkiye’den balık ithalatı yapan birkaç firma bulunmaktadır. Bu nedenle bu alanda yapılacak olan yatırımlarda başarılı olunabilir.

Kazakistan’ın her yerinde lüks araba bulmak mümkün olmasına karşın arabanın bozulması ya da kaza yapması durumunda arabayı tamir edecek kalifiye işçi bulmak mümkün değildir. Ülkede yüzlerce firma olmasına karşın reklam ve prodüksiyon alanında çok fazla yatırım bulunmamaktadır. Özellikle Türk lokantalarına yabancıların ilgisi çok fazla ve kaliteli hizmet ile kaliteli çok kısa sürede kabul görmektedir.

Ülkedeki makarnanın % 80’ Türkiye’den gitmektedir. Makarnanın yanı sıra tahıl ürünleri için Kazakistan, ideal bir pazar olarak görülmektedir.

Kazakistan iş imkanları açısından oldukça zengin bir ülke konumundadır. Hizmet sektöründe de kaliteli hizmet bulmak oldukça güçtür. Geliri artan halk kişisel bakımına daha fazla özen gösteriyor.  Kuaförlük alanında ülkede kaliteli hizmet bulmak neredeyse imkansızdır. Halk kalitesi yüksek kuaför salonlarını tercih etmektedir.

Kazakistan’da çalışmak, Kazakistan’da maaşlar, sosyal yaşam, Kazakistan iş ilanları ve Kazakistan hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan Çalışma İzni ve Oturma İzni

Kazakistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Kazakistan’da Yaşam Giderleri

Kazakistan’da Maaşlar

Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur

Kazakistan’da İş Kurmak


7 Yorumlar
 1. GÜRBÜZ AYDIN diyor

  PAZARLAMA & SATIŞ PROFESYONELİ
  * Stratejik Satış Planlaması * Pazar Oluşturma * Global Operasyon

  Rusya-BDT, Balkan, Ortadoğu, Afrika, ABD ve Avrupa ülkelerinde 25 yıllık başarı öyküsü, dinamik, sonuç odaklı satış stratejisi ile son derece rekabetçi yurtdışı pazarlarda yıllık 100 milyon doları aşan kurumsal firmalarda gelir büyümesiyle başarısını defalarca teyit etti. Pazardan pay almak için anahtar öğeleri bilen ve bu yönde etkili satış ve pazarlama stratejilerini başarıyla uygulayan. İşe göre en iyi performans gösterebilecek birey ve ekipleri işe alma, inşa etme ve mentörlükte sağlam bir sicil kaydı.

  MARKETING & SALES PROFESSIONAL
  Strategic Sales Planning * Market Creation * Global Operation

  With a success story of more than 25 years in Russia-CIS, Balkan, Middle East, Africa, USA and European countries, dynamic, result-oriented sales strategy, and highly competitive overseas markets, he has repeatedly confirmed his success with revenue growth in corporate companies exceeding $ 100 million per year. Knowing the key elements to get a share from the market and successfully implementing effective sales and marketing strategies in this direction. A strong record of recruitment, construction and mentoring of individuals and teams who can perform best according to the job.

 2. Sezai diyor

  Elektrik bakım onarım tesisat işlerinde yurt dışında çalışmak istiyorum özellikle kazakistan Türkmenistan 5324734823 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 3. Serap diyor

  Ben siayasal bilemler lisans mezunuyum. Yüksek lisans yapmak ve çalışmak istiyorum. Kentsel dönüşüm, alt Yapi, çevre kirliliği, asya tarihi ve uluslararasi iliskiler alanlarindan yuksek lisans yapmak istiyorum. Bu hedefimin yaninda çocuk gelişimi erken cocukluk alaninda lise mezunuyum. Psikoloji, İşaret dili, ve hukuk alanlarinda sertifikaya sahibim.1 yil ogretmenlik yaptim. Cocuk bakimi ve yetisimi konusunda yeterli donanıma sahibim ogretmenlik kreş ablası olarak. Market tanitim ve pazarlama alanlarinda yari zamanli çalışma sansim oldu. Kafe isletmeciliginde müdürlük ve garsonluk yaptim. Yardimci olacak birileri ile iletisime geçmek istiyorum. Yardımcı olursaniz sevinirim.

 4. durmus ali diyor

  merhaba mekanik tesisat merkezi isitma sogutma yangin sistemleri ve kaynak ustasiyim suan kazakistan almata yasiyorum is aramaktayim saygilar 8 708 285 22 54

 5. Ömer diyor

  Kazakistan’da ki yapılara baca oluk sistemi işi yapmak istiyorum

 6. Naz diyor

  Kazak kiziyim. Ve hayatimda kazakistanda turk makarnasi gotmedim. Boz dunyaya bugday ihracati yapiyoruz. Admin, sen biraz sastin mi? Unu turkler bizden aliyorsunuz. Bugday olsun. Bakliyatlatin hepsini bizden aliyorsunuz. Mercimek ,pirinc fln. Ne zmndan beri kazakistandaki makarnayin yuzde 80%i turkiyeden gelmektedir? Bu arada , kazakistanda is bulmaya yardimci oluyorum whatsaptan yazin. +77071106647

 7. Naz diyor

  Cep telefondan hiz yazildigi icin, yazmadaki hatalat icin kusura bakmayiniz. Herkeze kolay gelsin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.