Katar’da Üniversite Okumak 

1

İçindekiler

Katar’da Üniversite Okumak 

Katar, yakın zamanda eğitim konusunda büyük gelişmeler kat eden ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ülkede öğrenci sayısı az olduğundan dolayı eğitim için olanaklar arttırılmıştır.

Katar vatandaşları için eğitim hizmetleri de ücretsiz hale getirildi. Ülkede üniversite eğitimi için bir devlet üniversitesi pek çok yüksek eğitim kurumu bulunuyor. Katar’da üniversite okumak pek çok kişi tarafından cazip bulunurken, öğrenciler burada eğitim almak için şartları merak ediyor.

katarda universite okumak
katarda universite okumak

Üniversitede Sunulan İmkanlar

Katar Üniversitesi 1973 yılında açılmış olup bu dönemde eğitim hayatına çok az sayıdaki öğrenci ile başlamıştır. Zamanla bünyesine çok sayıda fakülte ve bölüm eklenen üniversite günümüzde daha çok mühendislik, sağlık, hukuk gibi alanlarda eğitim görmek isteyen öğrencilerin incelediği okullardan biri haline geldi. Katar Üniversitesinin günümüzdeki öğrenci sayısı ise 20 bini geçmiştir. Üniversitede sunulmakta olan imkanlar arasında özel gezi ve etkinlikler, erkek ve kadın aktivite binaları, son teknoloji iletişim araçları, kafeler, öğrenci danışma merkezleri, kütüphane, yaşam alanları vs. bulunuyor.

Katar’da Üniversite Okumak

Katar’da öğrenci olan kişiler ülkenin yaşam koşullarından kaynaklı olarak rahat bir öğrencilik hayatı yaşamaz. Üniversitelerde erkek ve kız öğrenciler için ayrı ayrı etkinlik alanları ve sosyal alanlar oluşturulur. Bu nedenle bu ülkede öğrenciler spor salonları, sinema, restoran gibi noktaların belirli bölümlerini tercih edebiliyor. Ancak bu imkanlara erişim sağlamak içinde maddi imkanların yeterli olması gerekir. Özel üniversiteler ise yabancı öğrencilere daha renkli bir sosyal yaşam vaat ediyor.

Katar Üniversite Ücretleri

Katar üniversite ücretleri ise yurtdışında okumayı hedefleyenlerin incelediği konulardan biridir. Katar vatandaşı olan kişiler bu ülkede ücretsiz olarak eğitim alabilirken, yurtdışından gelen yabancı öğrenciler için devlet ve özel üniversite öğrencilerinde değişiklikler görülebilir. Devlet üniversitelerinde öncelik Katar vatandaşları olup devletin sunmuş olduğu haklardan yararlanmaları söz konusu olduğundan bu kişilerden ücret alınmaz. Ülkede NonPublic Schools olarak tanımlanan okullar ise özel okul olduklarından dolayı bu okullar paralıdır.

İngilizce dilinde eğitim veren bu okullarda alınacak olan ücretler değişim gösterir. Ülkede onun üzerinde özel eğitim kurumu vardır. Örnek olarak Stenden UniversityQatar Lisans eğitiminde yıllık olarak 30 bin Katar riyali talep edilirken, farklı bir üniversitenin başka bir lisans programında yıllık 50 bin Katar riyali ödemeniz gerekebilir. Ancak genel olarak Katar’da üniversite ücretleri yıllık bazda bu ortalamalarda değişim göstermektedir.

Yaşam Masrafları

Katar’da okumak isteyen öğrencilerin diğer merak ettiği durumlar arasında ise konaklama ve yaşam masrafları bulunuyor. Bu konuda daha çok öğrencilerin yapmış olduğu seçimlerin önemi vardır. Seçilen kuruma bağlı olarak üniversite ücretleri değişim gösterdiği gibi, seçilen konaklama yerine göre de bu tutarlarda değişimlerin görülmesi kaçınılmaz hale gelir. Öğrenciler dilerse özel konut kiralayabilir, dilerse de öğrenci yurtlarında konaklayabilirler. Merkezi bir yerde bulunan evde oturmak isteyen öğrenciler ayda 5000 riyal kira ödemek durumunda kalabilir.

Bu fiyatlar evin konumuna ve özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Merkezi otellerde ise fiyatlar en düşük olarak 180 riyalden başlar. Otelin olanakları ve konumu da fiyatın doğrudan değişmesine neden olabilecek durumlar arasında bulunuyor. Bu nedenle bu seçimi yapmadan önce tüm detayları hesaba katmakta fayda var. Öğrenci yurtları ise bu ülkede üniversite okumak isteyenlerin gündeme aldığı diğer konulardan biridir. Öğrenci yurtları da aynı şekilde sunulan imkanlara bağlı olarak değişik fiyatlar sunabilir. Bu nedenle bu seçenekler arasından bütçeye en uygun seçeneği bulmak için kısa bir kıyaslama yapmak tavsiye edilir.

Diğer Masraflar: Aylık olarak ortalama kira giderleri 6 bin riyale denk gelebilecek düzeydedir. Diğer masraflarda aynı şekilde yemek ve ulaşım giderleri düşünüldüğünde bin riyal bu tutara eklenebilir. İletişim ücretleri içinde ayda 60 riyal harcanması gerektiği düşünüldüğünde Katar’da üniversite okuma maliyeti için ortalama bir fiyat tespit edilebilir.

 


1 yorum
  1. RAVSHANBEK diyor

    Ben Katarı çok seviyörim ve Katarda okumayı tarcıh eiyörim amma yeterlice param olmadıyı için Turkıyada okuyorım Turkıyada güzel çok şukur ven önce hıç Katarda olamadıyım için Katar kulturıya çok merekle bakıyorım inşalloh hayırlısıyla Katarda bıla okucaz inşalloh ilatışımga çikacaksınız.Amma ben Turkıyalı değilim Özbekıstanlıyım bıldıyım dılar Turk’ça Özbek’ça ve bıraz rus’ça şımdı ingliz’çe öğreniyörim hayırlıysıyla ingliz’çadan sonra arab’çaga geçıcaz inşalloh

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.