Katar’da İlahiyat Okumak 

0

Katar’da İlahiyat Okumak 

Katar üniversite okumak için en fazla tercih edilen ülkelerin başında bulunuyor. Katar ilahiyat okumak amacı taşıyan öğrencilerinde ilgisini çeken adreslerden biri olma özelliği taşıyor.

Ülkeye daha çok ilahiyat, sağlık, eğitim gibi bölümlerde okuma amacı taşıyan öğrencilerin ilgisi bulunuyor. Öte yandan mühendislik, ekonomi gibi farklı bölümlere de yabancı öğrencilerden yoğun ilgi var.

katarda ilahiyat okumak
katarda ilahiyat okumak

İlahiyat Bölümü

İlahiyat bölümünde İslam dini kapsamlı olarak ele alınır. Bu bölümde aynı zamanda dinin psikolojik, felsefik ve sistematik açıdan boyutları incelenmektedir. İnanç deneyimleri ve farklı kültürlerin bunu nasıl etkiledikleri inceleme altına alınır. İlahiyat çalışmaları kısmen tarih, kısmen felsefe ve tamamen kendi başına bir durum olarak ön plana çıkar. Ayrıca farklı dinleri ve farklı dinlere ait bilgileri de dengeli bir şekilde sunmayı amaçlar. İlahiyat bölümü dört yıllık lisans programıdır. Katar Üniversitesinde İngilizce ve Arapça dilleri üzerinden okutulabiliyor. İlahiyat mezunu kişiler almış oldukları bu eğitimle din eğitimlerini nesillere aktarmak adına pek çok farklı alan üzerinde kariyerlerine devam etmeyi düşünebilirler. Kimi mezunlar kariyerlerine akademik anlamda devam etmek isterken kimileri ise dinle alakalı çeşitli unvanlar alabilir.

Katar’da İlahiyat Okuma

Yurtdışında ilahiyat okumak isteyenlerin sıklıkla araştırdığı konulardan biride Katar’da ilahiyat okumak olmaktadır. Özellikle ülkenin eğitim konusunda sunmuş olduğu olanaklar burayı bir adım daha cazip hale çekiyor. Ülkenin kendi vatandaşları Katar Üniversitesinde ücretsiz olarak okuyabilirken, yabancı öğrencilerde cüzi öğrenim ücretleri üzerinden okulun bir öğrencisi haline gelebiliyor.

Katar’da üniversite ücretlerinin özel ve devlet üniversitesine göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek lazımdır. Bu bakımdan fiyat hesaplaması yapılırken bu iki durum arasında bir kıyas yapılması gerekir. Aynı zamanda bölümden bölüme göre Katar eğitim ücretlerinde bazı değişiklikler görülebilir. Örneğin Carnegie Mellon University’de yıllık lisans programları için 50 bin riyali gözden çıkarmanız gerekir. UCL Qatar’da ise yıllık lisans ücretleri 100 bin riyalden başlar. Bu şekilde öğrenciler konu hakkında ufak bir inceleme yaparak eğitim-öğretim ücretlerini karşılaştırabilir, kendileri için en uygununu ortaya çıkarabilirler.

Katar’da Öğrenci Olma

Katar’da eğitim almadan önce kendinizi her anlamda donatmanız önemli konulardan biridir. Yaşam maliyeti, öğrenim ücretleri ve diğer her şey hakkında bilgi alarak buna göre hareket etmenizde fayda vardır. Katar, temel olarak pek çok yabancıya ev sahipliği yapmaya devam eden ülkelerden biridir. Hem göçmenlerhem öğrenciler hem de turistlerin ilgi odağı haline gelen ülke en çok ziyaretçi çeken Asya ülkelerinden biri olarak bilinir. Katar nüfusu 2,8 milyon olup, bunun 500 bine yakını göçmen ve yabancı öğrencilerden oluşuyor. Katar özellikle eğitim alanında kendini en fazla geliştiren Asya ülkelerinden biridir. Dünyanın en iyi eğitim kurslarına sahip olan ülke eğitim alanında sunmuş olduğu zengin olanaklarla yurtdışında okumak isteyenler için cazip görünüyor. Eğitim alanında giderek gelişmeye devam eden ülkede çok sayıda yerel kolej ve özel okul bulunuyor. Pek çok yabancı öğrenci ise yüksek eğitim standartları ve uygun eğitim ücretleri nedeniyle eğitim konusunda tercihini bu ülkeden yana kullanıyor.

Katar’da Öğrenim Ücretleri Nasıl?

isteyenlerin yıllık belirli bir eğitim tutarını gözden çıkarması gerekir. Bu maliyetler ise kurumdan kuruma göre değişir. Özel okullarda hem ülkenin vatandaşı olan öğrenciler hem de yabancı öğrenciler aynı ücretleri öder. Üniversitelerde eğitim almanın yıllık en az maliyeti 19 bin ABD doları olup, en fazla ise 72 bin dolara kadar yükselebilmektedir. Bazı üniversitelerde ise kredi saatine göre ücret alınmakta olup her dönemde yaklaşık olarak 12 kredi saati bulunur. Bu şekilde Katar’da ilahiyat veya farklı bir bölümü okumak isteyen öğrenciler ilgili kredi sayısını hesaba katarak yapacakları ödemeyi öğrenebilirler. Örneğin Katar Üniversitesinde lisans programına göre kredi başına 1000 dolar ödeme yapılması gerekir. Bu yöntem üzerinden yıllık bazda eğitim ücretlerinin hesaplanması sağlanmaktadır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.