Karantina’da Kalanlara Devlet Desteği

2

Karantina’da Kalanlara Devlet Desteği

Pandemi nedeniyle işe gidemeyen çalışamayan ve geçimini sağlayamayan ailelere karantinada devlet desteği

Son zamanlarda yaşadığımız bu zorlu pandemi döneminde devlet desteğini alamayanlara veya kaçıranlara yeni bir şans doğdu. Biz bu yazımızda sizlere bu devlet desteğini en ayrıntılı biçimde sunmaya çalışacağız

karantinada kalanlara devlet destegi
karantinada kalanlara devlet destegi

Karantina’da devlet desteği nedir?

Karantinada devlet desteği, devletin pandemi nedeniyle çalışamayan veya hastalıktan ötürü karantinada kalan evin geçimini sağlayamayan kişilere verilen maddi yardımdır. Bu yardım sayesinde ailenin bir aylık geçimi baz alınır ve ona göre her ay ödeme yapılır. Siz de karantina döneminde çalışmayanlardan biriyseniz yazımızı okumaya devam edin.

Karantinada Devlet Desteği Ne Kadar?

Karantinada devlet desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu miktarlar dahilindedir. Bu bir ailenin aylık geçimini sağlayacağı miktarlar baz alınarak hesaplanır. Bakıldığı zaman en yakın zamanda yapılan maddi yardım 1000 TL olduğu görülmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-devlete giriş yaptıktan sonra, istenilen TC Kimlik Numarası, ad ve soyad, resmi ikamet adresi, , telefon numarası, doğum tarihi, medeni durumu,çocuk sayısı, e-posta adresi, çalışıyorsa aylık toplam maaş, sosyal yardım alınıp alınmadığı hakkında bilgi,hanede yaşayan toplam kişi sayısı, kirada oturup oturulmadığı ve oturuluyorsa aylık kira gideri miktarı,, hanenin toplam aylık geliri, aylık fatura miktarları, banka hesabının olup olmadığı gibi bilgileri eksiksiz olarak doldurup başvuru formunu tamamladıktan sonra başvuru yapmış olursunuz.

Başvuruyu tamamladıktan sonra “başvuru takip” kısmından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimler Devlet Desteği Alamaz

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen karantina da kalanlara devlet desteği yardımından yararlanabilenlerden çok yararlanamayanlar da var. Bu nedenle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yayınladığı genelgeyle devlet desteği alamayanları da duyurdu; bu genelgeye göre;

5510 sayılı kanunda geçen kanunun 4/a maddesi kapsamında sayılan kamu işçileri.

5510 sayılı kanunda geçen kanunun 4/c maddesi kapsamında ki devlet memurları.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının duyurduğu Pandemi Sosyal Destek Programı faz 1 ve faz 2 de 1000 TL’lik yardım parası alanlar.

Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve emekli parası alanlar.

İŞKUR tarafından verilen işsizlik ödeneğinden faydalananlar.

İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar.

Bu destekten yararlanamaz.

Pandemi Sosyal Destek Kapsamında Kimler Karantina Desteği Alabilir?

Karantinada kalanlara devlet desteği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyuruldu. Toplam da iki faz olarak verilen ve koronavirüs vakalarının artış göstermesiyle birlikte artan vaka sayıları nedeniyle hükümet tarafından alınan tedbirler daha da arttırıldı ve birçok işyeri tekrar kapatıldı. Bu iş yerleri sahipleri ise evde kaldıkları için gün sayısınca devlet tarafından belli bir miktar verileceği duyuruldu. Bunun yanı sıra karantina da mağdur olan ihtiyaç sahiplerine de karantina desteği verileceği duyuruldu.

Bu destekten kimlerin yararlanacağı ise merak konusu olmakla birlikte biz bu başlık altında kimlerin devlet desteğinden faydalanacağını ele alacağız.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan bildiriye göre.

E- Devlet üzerinden yapılan başvurular TC Kimlik No’nun son hanesine göre değerlendirmeye alınacaktır.

Alınan başvuruların değerlendirilmesi kişi bazlı olarak değil hane bazlı olarak değerlendirilecektir. Yani bir hane de birden çok kişi başvuru yapsa bile tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Başvuru kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlediği kimlerin sosyal destekten yararlanamayacağı bildirisinde yer alan kişiler karantina desteğinden faydalanamayacaktır.

Karantinada Devlet Desteği Ne Zaman Yatacak?

Devlet desteği başvurusu yapanların artık sonuçları beklemeye başladıkları için devlet desteğinin ne zaman yatacağını merak etmektedirler. Daha önce iki faz olarak yatan ve üçüncü faz başvuruları da başladı. Bu nedenle sorgulama ekranından devlet desteği alıp almayacağı hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Binlerce kişi tarafından merak edilen koronavirüsten etkilenip mağdur olan vatandaşların yararlanabileceğipandemi destek parası için başvuru yapanlar uzun süredir başvuruların sonuçlanmasını bekliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında başvuru yapanların başvuruları da henüz sisteme eklenmedi.

İlk iki faz olarak PTT tarafından belirlenen kişilere ulaştırılan pandemi destek parası üçüncü fazın da şu günlerde yatması bekleniyor.

TC kimlik numarasının son hanesi

 • 0 olan vatandaşlar Pazartesi
 • 2 olan vatandaşlar Salı
 • 4 olan vatandaşlar Çarşamba
 • 6 olan vatandaşlar Perşembe
 • 8 olan vatandaşlar ise Cuma

Günlerinde başvuruları alınıp değerlendirilecektir.


2 Yorumlar
 1. Mustafa diyor

  Issız

 2. Yakup diyor

  Temaslı olarak karantina altına alındım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.